[Encode] Figma za početnike

U svijetu dizajna, izabrati pravi program ili alat za dizajniranje produkta koji ispunjava sve naše potrebe može biti jako izazovno, ali program poput Figme može biti tvoj vjerni partner u tom procesu.

U svijetu dizajna, izabrati pravi program ili alat za dizajniranje produkta (bilo to da se radi o aplikaciji, stanici ili nekom drugom digitalnom produktu) koji ispunjava sve naše potrebe može biti jako izazovno, ali program poput Figme može biti tvoj vjerni partner u tom procesu, ističući se kao posebno dobar izbor kako za rad u timu, tako i za ličnu upotrebu. 

Figma

Jedan od najpopularnijih i najčešće korištenih programa za dizajniranje u Web i App developmentu jeste Figma. Kao program za pravljenje korisničkog interfejs dizajna i prototipova, Figma je postala jako dobra alternativa za popularne programe kao što su Sketch i Adobe Experience Design (XD). Godine 2012. Figma se pojavila kao prvi program za dizajn koji omogućava pristup preko interneta, istovremeno obećavajući mogućnosti koje nude i programi instalirani na računar.

Kreiranje prototipa u Figmi

Pravljenje prototipa je ključan proces u dizajnu. Prototipi omogućavaju developerskom timu da jasno razumiju kako bi određeni dijelovi projekta trebali izgledati i funkcionisati. Figma pojednostavljuje proces pravljenja prototipa, omogućavajući nam da kreiramo prototipove sa blagim prijelazima i interakcijama. Sa “smart-animate” opcijom, interakcije mogu da izgledaju jako profesionalno. Prototipi mogu da budu testirani na različitim uređajima, te da se napravi produkt koji će biti responsive – izgledati lijepo bez obzira na dimenzije uređaja na kojem se prikazuje. Također, uz dostupnost mobilne verzije Figma aplikacije, prototipi se mogu testirati i sa mobilnih uređaja.

Real-Time kolaboracija

Pored toga što nudi jako veliki izbor elemenata i alata za dizajniranje korisničkih interfejsa, druga karakteristika koja je Figmu izdvojila od ostalih programa jeste ta što je predstavila mogućnost kolaboracije sa ostalim korisnicima ili timski rad na projektima. Ova funkcija je dosta olakšala posao dizajnerima, kada je u pitanju komunikacija sa ostalim članovima tima ili klijentima. Na taj način se mogu u brzom vremenskom roku dobiti informacije sa utiscima za dizajn, te pratiti napredak drugih korisnika. Timski članovi mogu zajedno raditi na istom dokumentu slično kao na Google Docs platformi. Osobe koje pregledaju ili uređuju dizajn prikazuju se unutar Figma programa. Svaka osoba ima svoj kursor, što olakšava praćenje aktivnosti svakog člana tima. 

Alati i elementi u Figmi

Figma nam na raspolaganje daje dosta biblioteka sa elementima i alatima koje nam omogućavaju što lakšu i precizniju izradu našeg dizajna. Posjeduje razne alate za crtanje, uređivanje teksta i vizualne efekte.

S obzirom na to da su komponente sastavni dio svakog dizajn projekta, Figma ih također ima u svojoj ponudi. To su kolekcije elemenata koje se jednom kreiraju i mogu se koristiti više puta. Jenda takva komponenta je, na primjer, navigacijska traka neke web stranice ili aplikacije. 

Pored komponenti imamo varijante koje se u Figmi odnose na različite verzije jedne komponente. Primjer varijante je dugme koje će poprimiti drugi izgled prilikom klika ili prelazom kursora preko njega. 

Plugins su specijalni alati unutar Figme koji pružaju širok spektar različitih komponenti, a kreirani su od strane stručnih dizajnera i developera s ciljem dijeljenja svog kontenta sa širom zajednicom korisnika. Ovi alati značajno pojednostavljuju proces izrade zahtjevnih i kompleksnih dijelova dizajna.

Inspect opcija nudi developerima pristup svim komponentama dizajna, uključujući informacije o paletama boja, dimenzijama i udaljenosti između komponenti. Osim toga, developeri mogu eksportovati dijelove dizajna u različite formate kao što su PNG, SVG, PDF. Jedna od glavnih olakšica koje Figma nudi developer korisnicima jeste to da mogu generisati odgovarajući CSS programski kod za željene elemente i implementirati ga u vlastitim aplikacijama na drugim platformama.


U ovom blogu predstavili smo ti osnove dizajnerskog programa Figma, koji pored toga što ima fokus na kreiranju dizajna prototipa aplikacija i stranica, može služiti i za dizajniranje objava za društvene mreže, CV dokumenta, različitih reklama i slično. 

Opremljena brojnim resursima, Figma će te inspirisati i omogućiti da dizajnerski rad postane stvarnost ispunjena mnogim uspješnim rezultatima.

P.S. Encode Youth nudi kurs Figme – Web-design za srednjoškolce i početnike! 
Potraži nas na instagramu za više informacija – @encode.youth

Izvor: lonac.pro