Zahvaljujući nezakonitoj gradnji, koja ima i katastrofalne posljedicama po pitku vodu Sarajeva, bez obavezne okolinske dozvole, suprotno odredbama Prostornog plana Federacije BiH, planina Bjelašnica je pretvorena u stambeni blok i više nalikuje Alipašinom polju nego prirodnom području, planiranom nacionalnom parku, koje bi trebalo da uživa maksimalni stepen zaštite, kako je to predviđeno važećim Prostornim planom Federacije BiH.
Suprotno odredbama Zakona o prostornom planiranju Federacije BiH, Skupština Kantona Sarajevo je 2017. godine izmijenila Prostorni plan Kantona Sarajevo kako bi se omogućila gradnja svega i svačega na području Igmana, Bjelašnice i Visočice.
Sramnu ulogu u tome je odigrao Zavod za planiranje razvoja Kantona Sarajevo, institucija koje je bila zadužena za izradu spornog prostornog plana.
S tim u vezi, zastupnica Segmedina Srna je postavila sljedeće pitanje:
“Podnosim inicijativu Uredu za borbu protiv korupcije i upravljanja kvalitetom Kantona Sarajevo da u okviru svoje nadležnosti provjeri postupanje svih odgovornih javnih organa i ustanova u vezi usklađivanja prostorno-planske dokumentacije za područja planina Bjelašnica, Igman i Treskavica sa trenutno važećim Prostornim planom Republike BIH shodno članu 115. Zakona o prostornom planiranju i korištenju zemljišta na nivou FBIH (“Službene novine Federacije BiH”, broj 2/06, 72/07, 32/08, 4/10, 13/10 i 45/10 ) prema kojima je područje pomenutih planina planirano kao Nacionalni park u okviru čega se nalaze dijelovi prvog i drugog režima zaštite sa rezervatima prirode kako bi se spriječilo dalje devastiranje planina i ekocid koji se dešava suprotno zakonskom okviru i stavu struke.”
Na postavljeno pitanje, od Zavoda za planiranje Kantona Sarajevo stigao je skandalozni odgovor “da su izmjene i dopune Prostomog plana Kantona Sarajevo za period 2003. do 2023. godine (“Sl. novine KS” br. 22/17) usklađena sa Prostornim planom FBiH za period 2008. do 2028. godine.”
Zavod je izbjegao dati odgovor na pitanje pozivajući se na usklađenost sa “Prostornim planom FBiH za period 2008. do 2028. godine”. U pitanju je zakonski, nevažeći dokument, koji nikada nije usvojen na Parlamentu FBiH.
Direktor Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo 2017. godine je bio Hamdija Efendić (SDA), naslijedio ga je Faruk Muharemović (NIP).