Najveća hidroakumulacija u jugoistočnoj Europi, Buško jezero, poznato i kao Buško blato, već pet desetljeća je značajan energetski kompleks između Livna i Tomislavgrada u Bosni i Hercegovini, a plijeni svojom veličanstvenom ljepotom.
Impresivan objekt, koji se nastavlja kanalskim i tunelskim sistemom do hidroelektrane Orlovac pokraj Sinja u Hrvatskoj, postao je predmetom prekograničnih sporova koji se redovito obnavljaju.
Ovo akumulacijsko jezero, koje se proteže na 55,8 km² površine, nastavlja se na prekrasno Livanjsko polje, pružajući posjetiteljima nezaboravno iskustvo.
Buško jezero, nekada poznato kao Buško blato, postaje sve popularnija destinacija među ljubiteljima prirode.
Svojom nadmorskom visinom od 716 metara, dubinom koja doseže do 17 metara i ukupnom zapreminom od 782 miliona m³, Buško jezero je pravi dragulj u srcu Hercegovine. Dvije trećine površine jezera nalazi se u općini Tomislavgrad, dok jedna trećina pripada općini Livno, čime ovo jezero spaja ove dvije zajednice u regiji.
Oni koji prvi put ugledaju Buško jezero iz daljine bit će zapanjeni njegovom veličinom koja podsjeća na prostranu morsku uvalu.
Bez obzira jeste li zaljubljenik u vodene sportove, planinarenje, ribolov ili jednostavno želite opuštajući boravak u prirodi, prekrasne plaže i kristalno čista voda čine ovo mjesto idealnom destinacijom za bijeg od vrućine tijekom ljetnih dana.
Buško jezero raspolaže bogatstvom i raznovrsnošću ribljeg fonda (šaran, pastrva, podbila, babuška, klen, som), a područje oko Buškog jezera i Livanjskog polja stanište je i za mnoge vrste ptica.
Zanimljiva historija ovoga kraja ostavila je brojna arheološka nalazišta, brojne gradine iz ilirskog i rimskog doba, brojne artefakte te nekropole s velikim brojem stećaka.
Izvor: n1info.ba