Ni sat vremena udaljen od Mostara nalazi se tajanstveni grad plemena Daorsa koje je živjelo od 300. do 50. godine prije Krista u dolini rijeke Neretve.
Lijepo vrijeme izmamilo je brojne Bosance i Hercegovce u prirodu. U potrazi za zanimljivim, a bliskim lokacijama put nas je odveo u Daorson.
Nepravedno zanemaren
Glavni grad heleniziranog Ilirskog plemena Daorsa itekako je atraktivna turistička lokacija, a opet nepravedno zanemarena. Ni sat vremena udaljen od Mostara nalazi se tajanstveni grad plemena Daorsa koje je živjelo od 300. do 50. godine prije Krista u dolini rijeke Neretve.
Daorson je pravi mali raj za sve ljubitelje povijesti i arheologije, a ostaci drevnog grada skriveni su u Ošanjićima, blizu Stoca. Ostaci koji prkose vremenu i ponosno stoje kao svjedočanstvo prošlog života i vremena.
Grad su činile tri cjeline od kojih je središnja bila tvrđava- akropola koja je bila opasana ‘kiklopski’ zidinama od golemih kamenih blokova. Kako je opisano, u njoj su bili smješteni svi važniji upravni, javni i vjerski objekti.
Obrambeni zid koji se pruža od jugozapada prema sjeveroistoku bio je dug 65 m, širok 4,2 m, a visok između 4,5 i 7,5 metara, imao je vrata i tornjeve na oba kraja.
Daorsi su koristili grčki jezik i pismo, a na lokalitetu drevnog grada pronađeni su ostaci brojnih amfora za vino te dijelova fine keramike. Najvredniji nalaz je brončana kaciga ukrašena nizom grčkih likova: Afrodite, Nike, Helija, Dioniza, Muza, Pegaza i drugih, a natpis na njoj je sličan natpisu na kacigi pronađenoj u Makedoniji.
Osamljen i poseban
Od 2003. godine Arheološko područje Helenističkog grada Daorson u Ošanićima kod Stoca proglašeno je nacionalnim spomenikom BiH, a čini se kako se ni 20 godina nakon svijest građana o njegovoj posebnosti i važnosti nije potpuno zaživjela.
Idealno je to mjesto za jednodnevni izlet. Dovoljno skriveno, a opet lako dostupno. Sama činjenica da stojite na lokalitetu drevnog grada koji je prije tri tisuće godina bio glavni grad plemena Daorsa dovoljna je da se osjetite posebno. Ne odmaže ni zapanjujući pogled koji se pruža s vidikovca.
Ipak, tužna je činjenica da ni ovaj lokalitet kao i brojni drugi u BiH nije dovoljno prepoznat i populariziran.
Da je kojim slučajem Daorson “niknuo” na području bilo koje druge europske države vjerojatno bi bio prava turistička atrakcija. No, možda je skrovitost upravo to što mu daje posebnu čar.
Osamljen i poseban, bez velikih reklama i najava, bez redova turista i naplate ulaza. Čeka vas Daorson, podsjetnik na prolaznost.
Izvor: bljesak.info