AMIRA AVDIĆ: “Moj aktivistički rad je dio mene i mog života”

Svaki ribar (a možda i poneka ribarka) svoje priče počinju na obali rijeke ili mora, po uzoru na njih kroz retke teksta u nastavku, donosimo vam malo pozitivne energije s jezera Modrac. Naša aktivistička priča počinje u jednom malom mjestu, Prokosovići u opštini Lukavac u kojem prema posljednjem popisu iz 2013. godine, registrovano oko 1503 građana_ki.

Tu je grupica žena odlučila da pokrene lokalno žensko Udruženje “Srce i duša” kako bi popravili i unijeli promjene na lokalnom nivou.

Vrlo aktivne u svojoj lokalnoj zajednici, ove članice udruženja vode se principima da je samo zdrava, samosvjesna, nezavisna, edukovana i istrajna žena osnovni preduvjet za zdravu, prosperitetnu i uspješnu lokalnu zajednicu. U fokus svoga rada stavljaju ženu. Relativno mlado udruženje nastalo je 2011. godine kao rezultat volonterskog djelovanja njihovih članica pri Mjesnoj zajednici Prokosovići. Fokus njihovog rada jeste ekonomsko jačanje žene i njene porodice, zaštita tradicijskih vrijednosti kako bi žene imale veći stepen samopouzdanja.

Od 2007. do 2011. godine djelovale smo kao neformalna grupa žena koja je uglavnom radila na ekološkim aktivnostima. Čišćenje smeća, prostora u mjesnom domu kulture. Okupljanju žena i druženju, te putovanjima. Godine 2008.-e u našu MZ došao je Centar za ekologiju i energiju Tuzla i uz podršku Švicarskog Udruženja i Općine uradili Prvi prirodni pročistač otpadnih voda u BiH.  Oni su nam predložili da se registrujemo kao Udruženje kako bih mogli aplicirati na neke projekte. I mi tada 2011. godine postajemo formalno pravno udruženje žena „Srce i duša“.  Od tada krećemo sa našim pravim aktivističkim radom, naglašava Amira.

Za velike promjene treba liderica koja pokreće na djelovanje. Ovaj tekst bi bio dosta siromašniji da nije Amire Avdić predsjednice ovog udruženja koja je sama odlučila da svoje slobodno vrijeme iskoristi za filantropske i aktivističke aktivnosti.

Ideja da se bavim aktivizmom proizašla je još iz srednjoškolskih dana kada sam se kao mlada djevojka uključila u KUD, te sa grupom mladih drugova i drugarica radila na promociji kulturne baštine našeg kraja. Poslije školovanja i udaje kao i svaka tada udata žena koja je radila  8 sati na poslu morala sam da se brinem o svojoj djeci i porodici.  Kada su djeca porasla, moje kćerke, tada sam počela primjećivati da u našoj MZ imo mnogo problema i da ja kao žena i moje komšinice sa svojom energijom i posebnošću možemo mnogo toga poboljšati. Okupile smo se i zajedno odlučile raditi na promjenama u MZ, ali i na sebi. Tada moj aktivistički rad počinje ozbiljno da bude dio mene i moga života, ističe Amira. 

Amiru sam upoznala prije nekoliko godina gdje sam za nju i članice njezinog udruženja održala radionicu osnaživanja žena. Sjećam se da sam pripremila SWOT analizu[1] koju sam željela proći s njima, a onda mi je Amira rekla da oni svake godine rade istu kako bi procijenili potrebe svoje lokalne zajednice. Tu sam spoznala koliko je ovim ženama važno da udruženje djeluje lokalno i da rade kako bi im svima bilo ljepše i bolje.

Za članice Udruženja “Srce i duša” može se reći da su čuvarice Jezera Modrac na koje paze od samog osnivanja udruženja. Ekologija je važan segment rada udruženja jer su ove ekofeministice prve pokrenule nabavku prečišćivača otpadnih voda u mjesnoj školi, očistile deponiju od smeća i sagradile park.

Jedan od prvih projekata koji smo uradile uz pomoć Švicarskog udruženja za razvoj jeste „Park Majki“ u centru naše MZ. Mi smo ponosne na taj projekat jer smo jednu deponiju smeća pretvorile, za vrlo kratak period (17 dana), u park koji je uvijek pun djece, mladih i nas odraslih. To je prva javna površina koja se i danas koristi za okupljanje i zabavu djece, mladih ali i starijih građana kako naše MZ, ali i  gostiju koji vrlo često borave na tom prostoru posebno u ljetnom periodu, kaže nam Amira.

Da je ekološki uzgojen proizvod važan za zdravlje i zaštitu životne sredine govori  i projekt koji su pokrenule članice ovog udruženja s CEE Tuzla. Projektom „Uticaj klimatskih promjena na poljoprivrednu proizvodnju“ – „Lokalni razvoj treba žensku inicijativu“  okupile su žene koje se bave poljoprivredom, te uz stručnu pomoć poljoprivrednih stručnjaka edukovali  žene kako na prirodan način da proizvedu zdrav ekološki proizvod.

Te žene već imaju recepturu za najukusniji ajvar i pekmez od šljiva ocijenjen od eminentnih stručnjaka.  Naravno žene smo naučile da moraju znati vrjednovati – cijeniti svoj rad i da ono što proizvedu znaju i zacijeniti, dati realnu cijenu koštanja tog njihovog ekološki proizvedenog proizvoda. Naravno da bi pojeftinile proces proizvodnje trebala im je određena mehanizacija kako bi bile konkurentne na tržistu domaćih proizvoda, govori Amira.

Kroz projekt “Zdravo zajedno” podržan od strane Grada Lukavac rade na edukaciji žena kako da brinu o svom fizičkom i mentalnom zdravlju. Veliki fokus stavljaju na edukaciju i prevenciju karcinoma grlića maternice.  Nestvarnim se čini podatak da su svojim korisnicama uspjele za Dom zdravlja Lukavcu osigurati čak i najmoderniji 3D mamograf, vrijedan preko pola miliona KM. Prije toga žene ove lokalne zajednice su morale putovati na preglede u druge gradove, a sad su upravo one svojom borbom doprinijele da žene preglede obavljaju u lokalnom Domu zdravlja.

Jedan od najvažnijih projekata odnosno naših inicijativa jeste nabvaka najmodernijeg 3D mamografa za potrebe našeg Doma zdravlja. Na našu inicijativu  koju smo pokrenule sa ženama i za vrlo kratak period (3 mjeseca) uz pomoć Gradonačelnika i JU Doma zdravlja pojavila se društveno odgovorna firma koja je uložila 500000 KM za nabavku najmodernijeg 3D mamografa za potrebe Doma zdravlja odnosno nas žena, zaključuje Amira.

Humanitarni programi i očuvanje životne sredine samo su neke od aktivnosti na kojima ove vrijedne aktivistkinje rade. U cilju stvaranja veće zagovaračke mreže žena s općine Lukavac organizirale su se i povezale u  Koaliciju udruženja žena za zagovaranje ravnopravnosti  koja je oformljena 2022.godine u Živinicama.

Svjesne rizika oslanjanja na donatorska sredstva, vrijedne aktivistkinje ovog udruženja okreću se programskim i ekonomski održivim mehanizmima podrške ženama u ruralnim područjima kroz osnivanje zadruge. Na ovaj način poduzetnice bi imale priliku da se probiju na tržište i osiguraju sebi sredstva za bolji životni standard.

Kada je u pitanju podrška ona je potrebna u svemu. Podršku vlasti nemamo. Uglavnom njihova podrška ide registrovanim poljoprivrednim proizvođačima i poticaj uglavnom dobijaju jedni te isti. Mi se nalazimo na području gdje baš i nema donatora da daje povoljno mehanizaciju jer naša domaćinstva nisu povratnička, a svi znamo da su ovo teritorije koje su onda kada je bilo potrebno sve stavile na raspolaganje da se zbrine ugroženi narod. Naše fabrike do skoro nisu radile. Porodice mnoge nisu imale nikakva primanja, niti pomoći i onda su morali da se snalaze kao umiju. Mnogi su otišli trbuhom za kruhom u druge obećane zemlje. Tako da podrške treba. Potencijal postoji, postoje i vrijedni ljudi i žene koje žele da se bave poljoprivredom, ali nemaju adekvatnu opremu. Imanja ostaju neobrađena. Voće propada jer nema mehanizacije za preradu. Prošle godine smo pokrenule priču oko osnivanja Zadruge gdje bi mali poljoprivredni proizvođači mogli plasirati svoje proizvode. Imati možda sigurne kupce, jer bi masovnija proizvodnja mogla imati svoje kupce u trgovačkim lancima, turističkim objektima i itd., potvrđuje nam Amira.

Poruke mira i ravnopravnosti uvijek je lakše poslati putem ženskih festivala, stoga su se ove aktivistkinje odlučile da ove godine po prvi put organiziraju feminističko- aktivistički festival pod nazivom Festival „FemFest“ Lukavac 2023. Festival je posebno interesantan jer je spoj feminističko- aktivističkog, eko i poduzetničkog duha. Na ovaj način se vrednuje ekoaktivizam, feminističke vrijednosti, ali i ekonomsko osnaživanje žena kroz razvoj ženskog poduzetništva.

Festival „FemFest“ Lukavac 2023. je proizašao iz dugogodišnjeg uspješnog djelovanja dviju organizacija na području  Grada Lukavac pa smo ujedinjenim snagama odlučile svoje članice i članove, kao i partnere počastiti ovakvim značajnim događajem. Festival je  po svom sadržaju jedinstven u TK i što je posebno važno po prvi put se dešava u našem Gradu festival koji jača ženski aktivizam i generalno pruža podršku ženama iz ruralnih sredina, kako bi one mogle ostvariti svoj puni potencijal.  Sadržaj samog Festivala ima tri segmenta: edukativni, revijalni i kreativni. Učesnice su mogle razgovarati o aktuelnim društvenim temama. Pokazati turističku ponudu TK sa fokusom na Grad Lukavac, te gastro ponudu,  ali i primjere uspješnih privrednika i poduzetnica.

Poruka Festivala je „Zajedno slavimo uspješne i osnažene žene i samo pozitivnim primjerima pokažimo put za samoosnaživanje”, zaključuje Amira.

Ova vrijedna liderica koja svakodnevno motiviše sve žene iz svoje lokalne zajednice i pri tome ne skida osmijeh s lica, ulaže najvažniju esenciju u svoj rad, a to je Ljubav. Amira nam za sam kraj razgovora daje i jedan savjet zlata vrijedan, Radite ono što stvarno volite da radite i u tome istrajte, znajući da sve što je teško je i vrijedno, a sve što možete kupiti novcem je bezvrijedno.

———————————————-

Vildana Džekman, magistrica prava, dugogodišnja feministkinja i aktivistkinja za ženska ljudska prava. Magistrirala je Međunarodno pravo na Pravnom fakultetu Univerzitetu u Sarajevu. Autorica i koautorica je preko 30 autorskih tekstova, publikacija, istraživanja i analiza u domenu rodne ravnopravnosti i ženskih ljudskih prava. Izdala je zbirku aktivističkih tekstova pod nazivom: “Putovanje kroz aktivizam…” koja je sklop mirovnih i feminističkih tekstova. Pisanje smatra dijelom lične, a i javne odgovornosti za mijenjanje društvene stvarnosti. Živi i radi u Sarajevu.


[1] SWOT analiza (eng. Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats) je jedna od najpoznatijih i najčešće korištenih analiza. Gotovo se uvijek izrađuje prilikom izrade strategije, poslovnih planova, investicijskih studija, prilikom prijava na EU natječaje, a vrlo često se koristi u procjeni osobina zaposlenika, timova i dr.


Ova priča napisana je zahvaljujući velikodušnoj podršci Američkog naroda kroz program “Snaga lokalnog” Američke agencije za međunarodni razvoj u BiH (USAID). Za sadržaj priče iskljucivo je odgovoran autor i “Mreža za izgradnju mira”. Stavovi izneseni u priči ne odražavaju nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Americkih Država.