AgriTech obuhvata inovativne alate i prakse, od precizne poljoprivrede do letenja dronova na ogromnim poljima, koji poljoprivredu čine učinkovitijom, održivijom i profitabilnijom. Pregled tehnologija, potencijalnih izazova, kao i prililika za biznis.
Transformacija u poljoprivredi koja se dešava razvojem tehnologije često se naziva AgriTech. Taj pojam obuhvata inovativne alate i prakse, od precizne poljoprivrede do letenja dronova na ogromnim poljima, koji poljoprivredu čine učinkovitijom, održivijom i profitabilnijom. Iako ova dostignuća obećavaju zeleniju budućnost i puniji tanjir, važno je biti upoznat i sa izazovima koje ove tehnologije donose.
U nastavku ovog teksta je pregled poljoprivrednih tehnologija, potencijalnih izazova, kao i prilika za razvoj biznisa u AgriTech-u.
Precizna poljoprivreda
Ovaj se koncept vrti oko pažljivog upravljanja poljoprivrednim parametrima, poput vode i gnojiva, u preciznim količinama, usmjerenim na određena područja unutar polja, kako bi se optimizirala ukupna proizvodnja. Pomoću GPS-a, analitike podataka i pametnih senzora, poljoprivrednici mogu analizirati podatke i zadovoljiti jedinstvene potrebe različitih zona, odnosno tačno odrediti gdje i kako obrađivati zemlju. To znači korištenje manje vode, manje kemikalija i dobivanje više hrane.
Dronovi u poljoprivredi
Dronovi ili bespilotne letjelice služe kao oči na nebu za poljoprivrednike. Prikupljaju podatke o zdravlju usjeva, potrebama za navodnjavanjem i štetočinama pomoću naprednih tehnologija snimanja. Ti podaci pomažu u donošenju informiranih odluka, na primjer gdje primijeniti hranjive tvari te u kojim količinama.
To je kao pogled iz ptičje perspektive na sve, a da se ne zakorači nogom na tlo. Prilikom korištenja ove tehnologije važno je imati na umu ukoliko se dronovi upotrebljavaju za primjenu pesticida, postoji rizik da se kemikalije vjetrom odnesu u neciljana područja, što može uzrokovati štetu za okoliš i zdravstvene rizike za ljude, kao i za biljni i životinjski svijet.
Poljoprivredni senzori
Poljoprivredni senzori su uređaji koji su smješteni u poljima i prikupljaju podatke iz njihovog okruženja, kao što su temperatura, vlažnost, pH vrijednost tla, i koncentracija hranjivih tvari.
Informacije koje senzori prikupe omogućavaju poljoprivrednicima da prate i analiziraju stanje usjeva i tla u realnom vremenu. Također, pomažu u informisanim odlukama o upravljanju resursima, što može doprinijeti smanjenju otpada i poboljšanju zdravlja usjeva.
Poljoprivredni softver
Poljoprivredne softverske platforme obrađuju ogromne količine podataka sa senzora, dronova i satelita. Te platforme pružaju analitičke uvide, omogućujući poljoprivrednicima da bolje planiraju i donose informiranije odluke.
Poljoprivredni softver se može zamisliti ga kao aplikacija na telefonu ili kompjuteru koja omogućuje upravljanje svim aspektima farme – od praćenja zdravlja usjeva i stoke do optimizacije resursa poput vode i đubriva.
Poljoprivredni roboti
Ovi strojevi obavljaju razne zadatke koje su tradicionalno obavljali ljudi, od berbe, sadnje do plijevljenja. Mogu funcionisati slično kao dronovi koji mogu samostalno prskati usjeve ili kao traktori koji obavljaju poljoprivredne aktivnosti bez vozača. Neumorno rade, poboljšavaju učinkovitost i pomažu u rješavanju problema nedostatka radne snage u poljoprivredi.
Izazovi u AgriTech-u
Ukoliko odlučiš pokrenuti biznis u AgriTech-u i uvesti neku od ovih tehnologija u poljoprivrednu proizvodnju važno je da imaš na umu izazove koje donosi ova tehnologija.
U nastavku ćemo izdvojiti nekoliko izazova ove tehnologije koje je dobro da znaš prilikom pokretanja biznisa u ovoj oblasti, kako bi se na minimum smanjio ili skroz isključio potencijalno negativan utjecaj na naš okoliš.
- Prekomjerno oslanjanje na hemikalije
Neke poljoprivrednotehnološke inovacije, posebno one u upravljanju i zaštiti usjeva, mogu potaknuti prekomjernu upotrebu hemikalija, što dovodi do degradacije tla, onečišćenja vode i negativnih učinaka na neciljane vrste, uključujući korisne insekte i mikroorganizme u tlu.
Tako je moguće koristiti biopesticide, koji su dobiveni iz prirodnih materijala i mnogo manje su štetni za okoliš, neciljane organizme i ljude. - Gubitak tradicionalnog znanja
Kako AgriTech rješenja postaju raširena, postoji rizik da bi tradicionalna poljoprivredna znanja i prakse, koje su se sticale generacijama, mogle biti izgubljene. Korisno je to imati u vidu i očuvati tradicionalna znanja koja su često neprocjenjiva za održivu poljoprivredu i biološku raznolikost. - Utjecaj na okoliš – elektronski otpad i baterije
Proizvodnja, rad i zbrinjavanje poljoprivrednih robota uključuju uporabu materijala i energije. Ako se njime ne upravlja na održiv način, to može dovesti do povećanog elektroničkog otpada, a baterije i druge komponente uređaja mogu biti štetne za okoliš ako se ne odlažu pravilno.
Da bi se preventivno djelovalo mogu se koristiti baterije koje su dugotrajnije, imaju manji uticaj na okoliš pri proizvodnji i upotrebi, te koristiti tehnologije koje omogućavaju efikasnije punjenje i slično.
Zbog toga je bitno uspostaviti ravnotežu između prihvaćanja inovacija i ublažavanja njihovih neželjenih posljedica kako bi se osigurala pravedna budućnost za sve koji sudjeluju u poljoprivrednom sektoru.
Ponekad su najbolja rješenja kombinacija novih tehnologija i dobrih starih načina uz poštivanje prirode odnosno cijelog ekosistema na prvom mjestu.
Ukoliko imaš ideju i želiš pokrenuti biznis uvođenjem nekih od navedenih tehnologija u poljoprivredi i odgovorno koristiti prirodne resurse uz poštivanje cijelog ekosistema – pogledaj prilike koje nudi Tech4Impact Fund.
Izvor: lonac.pro