5 korisnih biblioteka u Reactu

Ako ste zaljubljenik u React, kao i mi, onda ste na pravom mjestu. Danas ćemo istražiti svijet React biblioteka, ključnih za oplemenjivanje vaših projekata.

Ako ste zaljubljenik u React, kao i mi, onda ste na pravom mjestu. Danas ćemo istražiti svijet React biblioteka, ključnih za oplemenjivanje vaših projekata.

React, s njegovim jednostavnim pristupom razvoju korisničkih interfejsa, postao je nezaobilazan alat u svijetu web developmenta. Međutim, kako bismo maksimalno iskoristili React, trebamo se osloniti na dodatne resurse – biblioteke koje olakšavaju, ubrzavaju i optimiziraju naš kod.

U ovome blogu ćemo uroniti u pet najkorisnijih React biblioteka koje će transformisati vaš radni proces i unaprijediti performanse vaših aplikacija. Bez puno čekanja, krenimo u istraživanje!

  1. MUI

MUI je jedna od najpoznatijih biblioteka za React. Poznat po tome što čini web razvoj bržim i lakšim. Glavni cilj MUI-ja je pružiti programerima veliki broj čistih, jednostavnih i vrlo prilagodljivih komponenti, zbog toga postoji mnogo feature-a koji lahko mogu uključiti u projekat. MUI Core sadrži neke osnovne biblioteke za bržu izradu i isporuku korisničnog interfejsa (UI).

Material UI: Material UI je biblioteka komponenti React UI koja implementira Googleov Material Design.

Joy UI: Joy UI je biblioteka lijepo dizajniranih React UI komponenti izgrađenih da izazovu radost u procesu razvoja.

MUI sistem: MUI sistem je zbirka CSS uslužnih programa za brzo prilagođavanje dizajna s bibliotekama komponenti MUI.

2.REACT BOOTSTRAP

React Bootstrap je UI framework koji se temelji na biblioteci Bootstrap. React Bootstrap nudi biblioteku komponenti sa jednostavnim funkcionalnostima za korištenje , stanjem i zadanom pristupačnošću što ga čini izvrsnim izborom za početak izgradnje korisničkog interfejsa naše aplikacije.

3.Ant Design UI

Ant Design je skup korisničkih interfejsa za web aplikacije visokog nivoa. Dolazi s preko 50 prilagodljivih komponenata koje se mogu koristiti za kreiranje atraktivnih aplikacija.

Namijenjen je internim desktop aplikacijama i zasniva se na nizu koncepata i standarda koji objedinjuju razvoj. Olakšava pristup dizajnu i testiranju svim učesnicima u projektu. Samim tim što uključuje set visokokvalitetnih React komponenti već spremnih za upotrebu, ova biblioteka postaje veoma bitna developerima u pogledu prilagodljivosti i funkcionalnosti

  1. Chakra UI

Upotreba Chakra UI se povećava zbog sjajnih mogućnosti i performansi ove biblioteke. S ovim alatom uz sebe, potrošit ćete manje vremena na kodiranje i više vremena na stvaranje predivnih iskustava za krajnje korisnike. Chakra UI je dizajniran da olakša developerima dodavanje funkcija brže, bez potrebe za stvaranjem svega od nule.

Neke od funkcionalnosti i prednosti uključuju:

  • Pristupačnost: Chakra UI prati standarde WAI-ARIA u svojim komponentama, čineći vaše aplikacije lako dostupnima.
  • Prilagodljivost: Lako možete prilagoditi bilo koji dio komponenata koje pruža kako biste uskladili s vašim dizajnerskim zahtjevima

5.Blueprint

Blueprint je open-source projekt stvoren u organizaciji Palantir, koja ima praktično iskustvo u poboljšanju korisničkog iskustva putem interakcije s podacima putem aplikacija.

Ako gradite interfejse s podacima koji su gusti i kompleksni, ovaj alat će vam biti izuzetno pogodan. Također se uglavnom koristi za desktop aplikacije. Ova biblioteka komponenata ima preko hiljadu zvjezdica na GitHub-u. Nudi dijelove koda za stvaranje i prikazivanje dugmadi, preko 300 izmjenjivih ikona, interakciju s vremenom i datumom, odabir vremenskih zona, itd. Jedna od bitnijih funkcionalnosti je ta što je developer-friendly te je kompleksnije interfejse moguće izraditi na lakše načine.

Ovime smo pobrojali osnovnih pet biblioteka koje možete koristiti prilikom rada sa Reactom, bitno je uočiti raznovrsnost , kao i mogućnost pronalaženja biblioteka koje developeru i timu najbolje odgovaraju.

Ovime vas ohrabrujemo da i vi pronađete ono što će vam najviše služiti prilikom rada na projektima.

Sretno kodiranje!

Do narednog puta.

Izvor: lonac.pro