10 najčešćih pitanja na razgovoru za posao i trik pitanja za svako od njih

Smiri leptiriće, pripremi se za top 10 pitanja na razgovoru za posao i pronađi trik pitanja i situacije kao bonus.

Spremaš se da promijeniš posao, super vijesti – dobijaš poziv na intervju ali odmah nakon tog dobrog osjećaja, pojavljuje se još jedan. Blagi leptirići u tvom stomaku odjednom postaju ljutiti i nestaje dobrog osjećaja. Stručnjaci i stručnjakinje kažu da ako se dobro pripremiš, leptiri će da se umire. Pripremi se za top 10 pitanja na razgovoru za posao i pronađi trik pitanja kao bonus.  

https://giphy.com/embed/CX67hRmiw24o6Kvzfq/video

1. Reci nam nešto o sebi? Mane i vrline?  

Ovim pitanjem poslodavci najčešće započinju intervju, a tvoje je da ostaviš dobar prvi dojam koji je često i presudan. Svoj odgovor uobliči u pet minuta i predstavi se kroz svoju biografiju. Ne moraš da se držiš redoslijeda i poželjno je da kreneš sa svojim najvišim kvalifikacijama, a zatim i da predstaviš svoje radno iskustvo. Možeš i da istakneš vještine koje si stekao ili stekla u svom dosadašnjem radu, a one mogu biti i apstraktne – poput dobrog upravljanja ljudima. Super savjet je pripremiti ovaj odgovor u skladu sa onim što je traženo u oglasu i krenuti od sadašnjosti, vratiti se na prošlost i poentirati sa tim zašto želiš baš taj posao.  

Poslodavci ili HR, u uvodnom dijelu razgovora, u želji da saznaju više o tebi, mogu da te pitaju da navedeš svoje mane i vrline ili da kažeš šta te pokreće u životu. Sa vrlinama je lakše, ako se dvoumiš koje da izabereš – istakni one koje su povezane sa radnim mjestom na koje apliciraš i ne zaboravi da navedeš primjer iz prethodnog radnog iskustva. Iako je teško govoriti o svojim manama kada želiš ostaviti dobar dojam, važno je da budeš umjeren ili umjerena. Umjesto da kažeš „kod mene sve mora biti tačno onako kako je planirano“, radije prilagodi svoj odgovor i iskoristi konstrukciju „za mene je izazovno ne slijediti plan, ali učim se fleksibilnosti.“ Kada odgovaraš šta te pokreće u životu, super savjet je ispričati nešto što nema veze sa tvojim poslom, možda nešto o svom hobiju.  

Trik pitanja koja otkrivaju više o tebi mogu biti: „Opiši se jednom riječju“, ili „Da si voćka (životinja ili cvijet), koja bi to bila“. Pri opisivanju sebe jednom riječju poslodavac želi znati više o vašem tipu ličnosti. Najbolje je izabrati onu koja najbolje opisuje tvoj način rada i potkrijepiti to primjerima. Trik pitanje o voću nije pitanje u kojem možete dati tačan ili netačan odgovor. Važno je da ostaneš smiren ili smirena i odgovoriš s osmijehom na licu. Poslodavac vjerovatno samo testira kako ćeš se snaći u situaciji kada ti klijent postavi pitanje na koje ne znaš odgovor.  

2. Jesi li uspješna osoba?  

Kada te poslodavac upita jesi li uspješna osoba, tvoj odgovor bi trebao biti samouvjeren i pokazati samopouzdanje. Međutim u razgovoru nije dobro odgovarati kratko – „da“, nego je potrebno odgovor obrazložiti i prikazati zašto se smatraš uspješnim ili uspješnom. Poslodavac može željeti čuti i kako to ti definiraš uspjeh, i tada će vjerovatno željeti znati možeš li se nositi s pritiscima da dođeš do cilja. Tačan odgovor ne postoji, a jasno je da je za uspjeh potrebno biti vrijedan i boriti se s preprekama.  

U ovom dijelu razgovora, poslodavci mogu pitati i konkretnija pitanja, poput – „Šta je tvoj dosadašnji najveći uspjeh?“, a tvoje je da izdvojiš jednu ili dvije stvari maksimalno i da opišeš neku izazovnu životnu situaciju u kojoj si se super snašao ili snašla. Potrudi se da iskoristiš ovo pitanje i budeš drugačiji ili drugačija od drugih kandidata pa da kao svoj najveći uspjeh ne navedeš završetak fakulteta i slično.  

Trik pitanje u ovom dijelu razgovora može biti i „Usavršavaš li svoje znanje“ i važno je da istakneš edukacije, kurseve, magistarski. Ukoliko nije bilo dodatnog usavršavanja, važno je obrazložiti zašto i pokazati spremnost za učenjem.  

3. Voliš li timski rad?  

Kada poslodavac upita ovo pitanje, važno je pokazati da možeš super funkcionirati u grupnim poslovima, da je komunikacija s tobom jednostavna i da tim može ostvariti odlične rezultate. Super savjet je reći da uživaš u timskom radu, ali također, bitno je napomenuti i da smatraš da samostalno možeš ostvariti dobre rezultate i preuzeti odgovornost. Odlično je navesti primjere iz dosadašnje karijere koji to pokazuju.  

U ovom dijelu razgovora, poslodavci mogu htjeti saznati i sa kakvim kolegama ste se najviše, odnosno najmanje slagali i zbog čega. Osim što treba ostati smiren, ključno je fokusirati se više na pozitivne primjere nego na negativne i imati na umu da poslodavac pokušava otkriti u kojem okruženju najbolje funkcioniraš ali i da li si sklon ili sklona konfliktima i ako da, s kojim tipovima ličnosti.   

Trik pitanja u ovom dijelu razgovora mogu biti i „Zbog čega neko ne bi htio raditi s tobom?“ ili „Šta bi rekle kolege da im je najviše smetalo u saradnji s tobom?“. Postavljanjem prvog trik pitanja, poslodavac pokušava otkriti tvoj karakter. Dobro je u tom slučaju reći „Do sada sam radio ili radila u kompanijama gdje su vladali kvalitetni međuljudski odnosi.“ Na drugo trik pitanje, odgovor je sličan i treba da odaje sliku da, iako je bilo različitosti, uvijek si se dobro slagao ili slagala s kolegama.  

4. Kakav je bio tvoj odnos s prethodnim poslodavcem? 

Najvažnije je imati pozitivan odgovor. Ukoliko baš želiš istaknuti neke probleme, onda je jako važno i da istakneš šta si uradio ili uradila u toj situaciji i kako je baš zbog tebe problem riješen. Umjesto ovako direktnog pitanja, možeš se naći i u situaciji da trebaš nabrojati tri pozitivne stvari koje bi poslodavac rekao o tebi. Super, neka jedna bude ona koja pokazuje sposobnost da obaviš posao, druga neka bude ona koja pokazuje predanost poslu i treća neka pokaže da te je super imati u timu.  

U ovom dijelu razgovora, poslodavac te može pitati i zašto želiš napustiti svoj trenutni posao. A ako je iza tebe mnogo poslova, poslodavac će željeti otkriti postoji li neki negativan obrazac kod tebe. Važno je istaknuti da tražiš izazovniju poziciju koja više odgovara tvojim vještinama.  

Trik pitanja u ovom dijelu razgovora mogu biti: „Problem i rješenje na prethodnom radnom mjestu“, „Prijedlozi koji nisu prihvaćeni“,„Šta tvoj poslodavac misli gdje si sada“ ili „Tvoj interes ili interes firme“. Svako od nas ima barem jednu situaciju u kojoj je riješio problem, pa je dobro razmisliti i unaprijed pripremiti odgovor. Prijedlozi koje ističeš, a koji nisu usvojeni neka budu usmjereni na povećanje prodaje, bolji odnos s klijentom. Mudro je istaknuti da je posao na prvom mjestu, a da razgovore za posao dogovarate u slobodno vrijeme. I na zadnje trik pitanje, važno je odgovoriti diplomatski, u smislu da je važno raditi za dobrobit firme, jer ta dobrobit donosi dobrobit uposlenicima. 

5. Snalaziš li se dobro u stresnim situacijama?  

Kada čuješ ovo pitanje, vrijeme je da pokažeš da se dobro nosiš sa stresnim situacijama. Možeš jednostavno reći da se dobro nosiš sa stresom i navesti primjer iz dosadašnjeg radnog iskustva, ili malo kreativnije – ispričati kako uzmeš vrijeme za sebe, posvetiš se disanju ili nekoj mozgalici.  

Poslodavac u ovom dijelu razgovora može ispitivati i kako radiš pod pritiskom, a na tebi je da tvoj odgovor zadrži pozitivan ton i da nikako ne priznaš da se ponekad pod pritiskom raspadaš.  

Trik pitanje kojim će poslodavac možda to željeti provjeriti može zvučati i poput „Kako radiš pod pritiskom?“, a na tebi je da zadržiš smirenost ili još bolje, iskombiniraš smirenost i humor. Možeš reći nešto poput „ako je tako, žao mi je“ ili „žao mi je ali bilo je i gorih dana u životu“.  

https://giphy.com/embed/4QFcVnf41d2Lb5I0MK

via GIPHY

6. Čime si se bavio ili bavila kad nisi imao posao?  

Svi traže vrijedne snalažljive buduće zaposlenike, zato kada poslodavac postavi ovakvo pitanje, odgovor ni slučajno ne smije biti „ništa posebno“. Vrijeme je da istakneš svoju proaktivnost, kurseve koje si slušao, prilike koje si iskoristio ili društveno–koristan rad u tvojoj zajednici.  

Međutim, tvoje životne okolnosti su mogle biti i takve da si se bavio ili bavila odgojem djece, ali i to možeš iskoristiti u svoju korist i navesti one osobine koje si stekao ili stekla u toj ulozi, a za koje smatraš da ćeš ih moći primijeniti na novom poslu.  

Trik pitanje može biti i da poslodavac želi znati više o tvom radnom iskustvu, a na tebi je da fokus staviš na one poslove koji su relevantni za poziciju na koju apliciraš. Ako si vješt ili vješta u humoru, možeš na taj način istaknuti i neke druge poslove, samo nemoj dužiti.  

7.  Zašto želiš raditi  baš u našoj firmi? 

Dajući odgovor na ovo pitanje, ne trebaš se usmjeriti na svoje ciljeve. Da bi bio spreman ili spremna da kvalitetno odgovoriš na ovo pitanje potrebno je da detaljno istražiš firmu ili oraganizaciju u kojoj apliciraš. Zabriljiraj i pokušaj odgovor povezati sa svojim očekivanjima od posla.   

Poslodavac u ovom dijelu razgovora vjerovatno želi čuti i da je baš ova firma ili organizacija jedino mjesto na koje ste se prijavili, ali takav odgovor, osim ako stvarno nije istina, može zvučati neiskreno. U svakom slučaju, najvažnije je da ne otkrivaš ništa o drugim firmama.  

Trik pitanje kojim će poslodavac željeti provjeriti da li si se prijavio ili prijavila na još neki posao, vjerovatno će zvučati nešto poput „Razlikuje li se po nečemu ovaj posao od drugih za koje si zainteresiran ili zainteresirana“. Tvoj odgovor može biti pozitivan i u njemu možeš reći da postoje i drugi poslovi i razgovori za posao, ali da se još uvijek nisi odlučio ili odlučila šta izabrati za dalji razvoj karijere.  

8. Šta je tvoj posao iz snova? 

Kada čuješ ovo pitanje, vrijeme je da iskoristiš priliku i kažeš kako je to baš posao na koji se prijavljuješ. Nema potrebe da spominješ zanimanje ili tačnu poziciju. Idealan odgovor je da na osnovu vizije ili misije firme konstruiraš svoj odgovor (na primjer – “volim da brinem o ranjivim kategorijama”).  

Poslodavac može pitati i koji su tvoji ciljevi, ili gdje se vidiš za pet godina, a za tebe je najbolje da kažeš i svoje dugoročne i kratkoročne ciljeve, da predstaviš različite korake koje ćeš poduzeti i istakneš da imaš ambicije i odlučnost.  

Trik pitanja u ovom dijelu razgovora mogu zvučati poput „Zamisli da osvojiš na lutriji, šta bi uradio ili uradila?“ ili „Da li želiš biti preduzetnik?“, ili „Novac ili zadovoljstvo?“. Ona će poslodavcu otkriti da li stvarno voliš ono što radiš, a na tebi je da ostaneš fokusiran ili fokusirana na cilj i pokažeš da želiš ovaj posao. Firme ne žele da ulažu u nove zaposlenike ili zaposlenice koji će možda otići.  

9. Koliku plaću očekuješ?  

Ovo nije prilika da kažeš svoju cifru iz snova, nego da odigraš pametno. Pametno je izbjeći brojeve i govoriti o očekivanjima od posla, a mudro je istaknuti da ti je najvažnije da te posao ispunjava, ali i da je na prethodnom poslu tvoja plaća rasla.  

U svakom slučaju, vrijeme za prave pregovore će doći onda kada dobiješ ponudu za posao. Važno je da prije toga istražiš kolika je prosjećna plaća za ovakvo radno mjesto.  

Ovo pitanje je samo po sebi trik pitanje i ti uvijek trebaš imati na umu da trebaš uzeti u obzir svoje radno iskustvo, kao i da ne možeš očekivati istu plaću ako godinama radiš taj posao ili ako prvi put apliciraš za takvu poziciju.  

10.  Imaš li neko pitanje? 

Najveća greška koju možeš napraviti je reći da nemaš pitanja. To oslikava nedostatak interesa za sam opis posla koji bi trebao ili trebala da obavljaš. Ako ste već detaljno razgovarali o samoj firmi, možeš iskoristiti priliku da pitaš kada možeš očekivati da počneš raditi, ili kako to što ćeš ti raditi doprinosi firmi.  

Ne zaboravi da dobro slušaš ono što poslodavac govori tokom ispitivanja i da slučajno ne ponoviš nešto što je poslodavac već otkrio, ili da postavljaš pitanja na koja odgovore možeš pronaći na internetu.  

Razgovor za posao se najčešće završava sa ovim pitanjima i nema više trik pitanja, ali još uvijek mogu postojati trik situacije kojim će te poslodavac testirati. Ako te poslodavac ponudi kafom ili čajem, vjerovatno želi otkriti šta ćeš uraditi sa šoljicom. Tvoje strpljenje može biti testirano ako poslodavac konstantno govori da pričekaš još malo, a tvoje ponašanje otkriva tvoje strpljenje, emocionalnu stabilnost i motiviranost za poziciju. Ako poslodavac viče i tako testira tebe u stresnoj situaciji, ti trebaš nastaviti gledati u oči i odgovoriti na pitanja što mirnije. Ako te poslodavac ignorira, vjerovatno pokušava da vidi tvoju kreativnost i način na kojih ćeš pridobiti pažnju. Savjetuje se da tražiš novi termin za intervju.   

https://giphy.com/embed/xT5LMwN3B6j3OQcmUU

via GIPHY

Nadam se da su se leptirići barem malo umirili i da ti je top deset pitanja i odgovora pomoglo da se što kvalitetnije pripremiš za svoj razgovor za posao. Odgovaranje na ova pitanja prije samog intervjua utječe na tvoje samopouzdanje i daje ti potrebnu dozu sigurnosti. Ne zaboravi i da se prisjetiš svih dosadašnjih uspjeha i na taj način potpuno umiriš leptiriće i budeš spreman ili spremna da briljiraš i pokažeš najbolju verziju sebe.  

Izvor: lonac.pro