Značaj prakse za profesionalni razvoj mladih

U Rolifyu sprovodimo program plaćene prakse više od 4 godine u kontinuitetu. Kao mentorka na tom programu, imala sam priliku da radim sa preko 30 mladih iz različitih mesta, različitih godina, prethodnog iskustva, nivoa znanja… Neki od njih su na coveru ovog bloga, kao i veštine koje su rekli da su usavršili tokom prakse.  Uz sve različitosti koje ih krase jedno su imali zajedničko, želju za učenjem i otvorenost ka novom i nepoznatom.

Upravo to je jedna od ključnih stvari za tvoj profesionalni razvoj – znatiželja. Za razliku od čuvene izreke da je radoznalost ubila mačku, u ovom, a i mnogim drugim slučajevima, radoznalost je ključna da bismo usvojili nova znanja i iskustvaIzlazak iz zone komfora većini nije prijatna, ali osećaj koji dođe nakon napravljenog prvog koraka je ohrabrujući i motivišući.

Kako praksa doprinosi razvoju veština i učenju novih 

Praksa je nit koja povezuje teorijsko znanje stečeno tokom školovanja i praktične veštine potrebne na tržištu rada. Kroz praksu, mladi ljudi dobijaju priliku da se suoče sa realnim izazovima i zadacima, što doprinosi njihovom sveobuhvatnom razvoju, unapređuje njihovo razumevanje i sposobnost rešavanja problema. 

Svaka industrija i posao zahtevaju specifične veštine. Praksa pruža priliku za razvoj tih veština kroz svakodnevne zadatke i projekte. Na primer, IT praktikantica može raditi na razvoju softvera, dok marketing praktikant može biti uključen u kreiranje kampanja. Ove specifične aktivnosti omogućavaju učenje i razvoj veština u određenoj oblasti. 

Razvijanje veština je neophodno i zbog toga što se sve veći broj kompanija okreće Skills First pristupu u zapošljavanju i evaluaciji zaposlenih. Formalno obrazovanje i dalje igra značajnu ulogu, ali se daleko više pažnje posvećuje konkretnim veštinama. Iako praksa nije jedini način da ih steknemo ili unapredimo, svakako je najznačajniji jer učimo upravo one koje se traže na tržištu i imamo potvrdu kompanije da smo prošli praksu kod njih. Kasnije, kada apliciramo za posao, to će nam biti mnogo bolja referenca od samostalnog učenja kod kuće. 

Ono što nisam nigde do sada videla da se ističe (ne kažem da ne postoji, javite ako imate kontra argument :D) je značaj učenja osnovnih poslovnih veština, bez obzira na oblast iz koje se obavlja praksa. Pisanje službenog mejla, formatiranje word dokumenta, uređivanje Excel tabele… Većinu tih “osnovnih” stvari zahteva veliki broj pozicija koje možeš obavljati, poslodavci ih podrazumevaju, a mladi nemaju gde da ih nauče. Tako da, savet za (buduće) interne i internice – tražite da vam mentori i mentorke to pokažu i daju vam konkretne savete

Sticanje profesionalnih kompetencija i umrežavanje 

Kroz praksu, mladi stiču uvid u profesionalne standarde i očekivanja. Učimo kako da upravljamo vremenom, radimo pod pritiskom i komuniciramo efikasno sa kolegama i klijentima. Ove kompetencije su ključne za uspeh u bilo kojoj oblasti i ne mogu se u potpunosti naučiti kroz teoriju, odnosno kroz formalno obrazovanje – iako nam ono daje osnovu za dalju nadogradnju. 

Tokom prakse, mladi imaju priliku i da izgrade profesionalnu mrežu kontakata. Ovo uključuje mentore i mentorke, kolege i druge profesionalce iz industrije. Što se bolje pokažemo i povežemo sa većim brojem ljudi, to imamo bolje izglede za buduće karijerne prilike, preporuke i dalji profesionalni razvoj. 

Razvijanje Soft Skills (“mekih” veština) i upoznavanje sa industrijom 

Osim tehničkih veština, praksa značajno doprinosi razvoju tzv. mekih veština (Soft Skills). To uključuje:

  • komunikaciju,
  • timski rad,
  • rešavanje konflikata,
  • prilagodljivost i
  • emocionalnu inteligenciju.

Ove veštine su često ključne za napredovanje u karijeri, jer omogućavaju efikasnu saradnju i liderstvo. 

Takođe, praksa omogućava mladima da se upoznaju sa specifičnostima industrije u kojoj žele da rade. To uključuje razumevanje tržišnih trendova, konkurencije, kao i internih procesa unutar kompanija. Ovo iskustvo je neprocenjivo za planiranje buduće karijere i donošenje informisanih odluka. 

Samopouzdanje 

Jedna od omiljenih stvari, kao nekome ko radi sa mladima, jeste promena koju vidim posle nekoliko meseci rada sa njima. Ta promena se najviše izražava kroz samopouzdanje i samostalnost koju interni i internice pokažu. Iako ti na prvu može delovati kao nešto apstraktno, ali to za sobom povlači itekako bolje rezultate u radu.  

Kroz rad na stvarnim projektima i zadacima, mladi koji su na početku svoje karijere stiču samopouzdanje i razvijaju osećaj autonomije. Svaki uspešno završen zadatak ili rešeni problem doprineće osećaju sigurnosti u sopstvene sposobnosti. Isto tako, iz svake greške koju napravimo naučićemo nešto novo i bićemo bolje pripremljeni sledeći put. Zato, nemoj da se plašiš da grešiš, jer to je pokazatelj da si nešto pokušao ili pokušala. Važno je samo da iz tih greški izvučeš pouku i naučiš nešto novo, da se one ne bi ponavljale.

Nadam se da ti je ovaj pregled dao koristan uvid u to šta treba da očekuješ od prakse i motivisao te da potražiš priliku koja će te izbaciti iz zone komfora i doprineti tvom razvoju – u Rolifyu ih svakako imamo na pretek.

Ako imaš pitanja na neku od tema koje sam obradila u ovom članku, piši mi u komentarima i rado ću ti odgovoriti na njih! 

Izvor: rolify.com