“Drago nam je što su bez pritiska i ustručavanja pokazali što sve mogu i koliko su važan dio našega društva” istaknula je Karla Mandić predsjednica kluba studenata “ERGO”.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom Klub studenata edukacijske rehabilitacije “ERGO” koji djeluje pri Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti na Sveučilištu u Mostaru organizirao je projekt “Zapošljavanje na jedan dan”.
Ovogodišnji Međunarodni dan osoba s invaliditetom odlučio je zabilježiti na nešto drugačiji način kroz zajedničku suradnju s Udrugom za Down Sindrom i Udrugom Vedri osmijeh. Želja i vizija im je da inkluziju koju svakodnevno zagovaraju omogući kroz projekt “Zapošljavanje na jedan dan” korisnika Udruge za Down Sindrom i Udruge Vedri osmijeh.
„Ovim projektom voljeli bismo potaknuti male i velike poduzetnike kao i sve ljude oko nas da krenu rušiti postojeće barijere te osobama s invaliditetom pružiti više prilika za što veće sudjelovanje i uključenost u svakodnevnicu, a članovima udruge pružiti priliku da pokažu svijetu svoju kvalitetu i mogućnosti te da dobiju priliku za jedno novo iskustvo koje će ih još više ohrabriti da ne odustaju. Nažalost, svjesni smo da nisu svi u mogućnosti sudjelovati u ovakvoj vrsti projekta iz kojekakvih razloga, ali tu su i oni koji su u mogućnosti i čija kvaliteta vrijedi istaknuti. Jedno promijenjeno mišljenje ili jedan osmijeh ispunjenosti nakon možda prvoga radnog dana u životu nama će biti dovoljno da znamo da smo nešto dobro napravili te dati vjetar u leđa za daljnji rad, ali se iskreno nadamo kako to ipak neće biti samo zapošljavanje na jedan dan” osvrnula se Karla Mandić predsjednica kluba studenata edukacijske rehabilitacije “ERGO”.
Članovi udruge okušali su se u različitim poslovima koje su im pružili mostarski poslodavci Hotela Mostar, Lignum doo, Gastro Puba Gonzales, Frizerskog salona Nataša i Lutkarskog kazališta Mostar. Imali su priliku naučiti od najboljih u svojoj struci ali i pokazati svoje vještine koje inače imaju i zbog kojih su odabrani za mjesta na kojima su zaposleni.
Današnji zaposlenici, dakle članovi udruge, imali su priliku naučiti dosta toga od najboljih u struci ali su i njihove današnje kolege imale dovoljno toga naučiti od njih samih.
“Za svakoga se našlo ponešto što je svakome od njih drago i rado odrađivati iu čemu su i više no dobri. Drago nam je što su bez pritiska i ustručavanja pokazali što su sve mogu i koliko su važan dio našega društva, a neki od njih će možda uskoro biti dio jednog od današnjih radnih ekipa” kazala je Mandić te istaknula: “Ovim projektom želimo istaknuti upravo to, kao veliku važnost uključivanja i zapošljavanja osoba s invaliditetom koje imaju mnoštvo kvaliteta i sposobnosti za koje mnogi od nas uopće nisu znali. Empatija i ljubav kojom oni zrače posebnu je i svatko ju treba doživjeti, a ovim projektom nastojali smo im dati priliku da to i pokažu našoj maloj, ali vrijednoj zajednici”.
Neki od ciljeva i djelovanja Kluba studenata edukacijske rehabilitacije “ERGO” su promicanje edukacijske rehabilitacije kao struke, aktivno utjecanje na poboljšanje kvalitete studija, podizanje svijesti o osobama s invaliditetom i djeci s poteškoćama u razvoju, obilježavanje datuma vezanih za struku, održavanje konferencija, tribina, predavanja, radionice i projekti, pohađanje konferencija, edukacija, radionica i drugih stručnih događaja, poticanje suradnje s institucijama i udrugama čija djelatnost u nekom svom segmentu obuhvaća edukacijsku rehabilitaciju.
“Udruga za Down Sindrom i Udruga “Vedri osmijeh” rado su se odazvali i bili nam neizmjeran vjetar u leđa i poticaj u organizaciji ovako velikog događaja kojima se ovim putem želimo i zahvaliti na nesebičnoj pomoći i povjerenju koji su nam dali, a mi se nadamo da smo njihova očekivanja ispunili kao i očekivanja njihovih članova. Suradnja postoji već dugi niz godina te je itekako uspješna, a nadamo se da će tako i ostati, jer zajedno možemo naprviti samo velike stvari”, istaknula je Mandić.
Ovogodišnje djelovanje kluba bit će u okviru slogana “Svi smo uključeni, svi pobjeđujemo” koji je svojevrsni prikaz načina rada kroz obilježavanje u predstojećoj godini kroz intenzivniji rad, djelovanje i povezanost upravo s djecom s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, ali i poticanju inkluzije u društvu koje nas okružuje.
Studenti su vrijedno radili na planu obilježavanja kroz cijelu godinu. Svaki mjesec odrađivat će se različite radionice s ciljem poticanja inkluzije i pružanja bolje kvalitete života vašoj djeci s poteškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom.
“Što se tiče nekog od bližih obilježavanja bit će uskoro, a tema će biti Božićna radionica s mladima iz mostarskih župa koja je još u planiranju, također na poseban način obilježit ćemo važne datume poput Svjetskog dana Down sindroma, Svjetskog dana svjesnosti o autizmu itd. , sva obilježavanja možete pogledati na našoj Instagram i Facebook stranici”, istaknula je Mandić.
Članovi udruge nakon svog radnog dana ispričali su nam samo pozitivne i vesele doživljaje koje su imali kroz dan, a osmijehe koje smo vidjeli nisu mogli sakriti osjećaj zadovoljstva i kod njih i kod organizatora. Zadovoljni svojom radnom ekipom istaknuli su kako bi se rado vratili opet, što su također potvrdili i poslodavci tako je želja za povratkom obostrana.
Izvor: bljesak.info