U BIH jedna osoba godišnje baci oko 90 kg hrane i otpad od hrane koja se spaljuje na deponijama predstavlja 8-10% emisija staklenog gasa. U isto vrijeme, više od 20% stanovništva je siromašno, pogotovo kao posljedica uticaja ekonomske i COVID-19 krize. U kategoriji siromašnih osoba povećava se broj onih koji su gladni.
Program «Pravni okvir za filantropiju» želi izmijeniti pravni okvir tako da donacije hrane budu oslobođene od plaćanja poreza na dodatnu vrijednost (PDV).
Zbog toga, nakon formiranja tima, na njegovom drugom sastanku, članice i članovi tematskog zagovaračkog tima 1 „Oslobađanje donacija hrane od plaćanja PDVa“ sastali su se 27.09.2021.godine i zajednički definisali zagovaračke ciljeve. Dvadeset i jedna (21) učesnica i učesnik sastanka, koji dolaze iz građanskog, javnog i privatnog sektora složili su se da je fokus njihovog tima na izmjeni člana Pravilnika o primjeni zakona o PDVu kojim se definiše manjak, ali da se paralelno radi na donošenju pravnog akta o sigurnosti donirane hrane. Donošenje ovakvog akta bio bi prvi korak ka uspostavi lanca sigurnog doniranja hrane.
Tim za oslobađanje donacija hrane pred istekom roka od plaćanja PDVa analizirao je glavne aktere sa aspekta podrške koju mogu dati ostvarenju ovog zagovaračkog cilja. Analizom nivoa moći i interesa pojedinačnih aktera mapirane su njihove potrebe i grupisani su u četiri kategorije: (a) Osnažiti i uticati; (b) Držati informisane; (c) Držati zadovoljne; (d) Monitorisati. Ključni akteri u procesu izmjene pravnog i fiskalnog okvira po pitanju oslobađanja donacija hrane pred istekom roka od plaćanja PDVa je Uprava za indirektno/neizravno oporezivanje. Po pitanju uspostave lanca za doniranje hrane to je Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine. Po ovom pitanje je potrebno nadograditi uspostavljeni sistem o sigurnost hrane tako da uključuje i donacije hrane, a na osnovu evropskih direktiva i pozitivnih uporednih praksi iz zemalja regije.
Trenutne javne politike u BiH u ovoj oblasti nisu usaglašene sa UN obvezama koje je BiH preuzela (prije svega Agenda 2030 i Pariški sporazum).
Program “Pravni okvir za filantropiju” provode Fondacija Mozaik, Fondacija Hastor, Mreža za izgradnju mira, Udruženje Pomozi.ba, Trag fondacija i Catalyst Balkans, a uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj – USAID.