Mentorice za zapošljavanje pružaju ključnu podršku mentoriranim osobama u prepoznavanju njihovih snaga, motivaciji i pripremi za ulazak na tržište rada, traženju posla i njegovom zadržavanju. Proces mentorstva za zapošljavanje predstavlja inovativan pristup u sistemu socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini, nudi brojne benefite, među kojim je i kreiranje platforme i pravca za dalje jačanje institucionalne podrške i ekonomskog razvoja lokalnih zajednica.
Dženana Pindžo-Mekić je stručna savjetnica u KJU „Porodično savjetovalištu“. Po struci je magistrica sociologije i akademska slikarka. Predano radeći svoj posao prošla je brojne edukacije, od kojih su joj najdraže one koje je definiraju kao omladinsku radnicu, te edukacija iz art terapije koju trenutno pohađa.
Mentorstvo za zapošljavanje vidi kao idealnu priliku za individualni rad s mladima, gdje može pratiti njihov profesionalni i lični napredak, kao i razvoj u izvrsne zaposlenike i osobe. Smatra da su mladi često nevidljivi na tržištu rada, te je posebno interesira kako im može pomoći u razvoju vještina i povezivanju s poslodavcima, čime bi doprinijela poboljšanju kvaliteta njihovog života.
Posebnu želju i motivaciju da postane mentorica za zapošljavanje dala joj je želja da bude podrška drugima i mogućnost da unese bilo kakvu pozitivnu promjenu u nečiji život.
O tome koliko je i sam proces mentorstva za zapošljavanje uticao na nju, Dženana kaže: “S obzirom da radimo na prepoznavanju mentijevih interesa, jačanju vještina i otvaranju novih perspektiva za život, mentori također imaju priliku sagledati i preispitati vlastite stavove, želje i ineterese. Od mladih definitivno učim i potvrđujem da granice ne postoje, da se sve može i nerijetko kako poredati prioritete”.
Iako uživa u mentorstvu, mentorstvo za zapošljavanje kao vrlo zahtjevan proces, Dženani donosi i određene izazove. Ipak, uz kreativnost i dobru reorganizaciju, uvijek uspijeva pružiti najbolje za svoje mentije.
U radu sa mentijima Dženana najviše voli iskrene i otvorene razgovore kroz koje nastoji sagledati sve njihove interese, stvarne potrebe, želje i mogućnosti.
Dženana o mentorstva za zapošljavanje i njegovom značaju za privredni razvoj naše zemlje, navodi: “Mentorstvo za zapošljavanje doprinosi smanjenju stope nezaposlenosti, te se bavi socijalnim pitanjima i pružanjem mogućnosti onima koji su često zanemareni na tržištu rada. Sa nedostatkom radne snage na lokalnom i globalnom nivou, brzim promjenama na tržištu i napretkom tehnologije sada je ključno vrijeme za važne promjene i primjenu procesa kao što je ovaj”.
Osnaživanje pojedinaca za Dženanu ima veoma važnu ulogu u razvoju lokalne ekonomije i izgradnji zajednice iz koje mlada osoba dolazi.
Inspirirana radom sa svojim mentijima, Dženana drugim akterima koji rade sa mladima želi poručiti: “Samo istrajnost, otvorenost, slušanje i zajedničko donošenje odluka donose konkretna rješenja u radu sa mladima”.
Institut za razvoj mladih KULT u okviru projekta „Socijalno mentorstvo mladih u Bosni i Hercegovini“, kao partner na regionalnom projektu „Social Inclusion of Disadvantaged Groups in the Western Balkans (SoRi III), koji realizira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u Bosni i Hercegovini razvija pristup socijalnog mentorstva – mentorstva za radnu integraciju, prema metodologiji koju je razvila Asocijacija za istraživanje, komunikaciju i razvoj PUBLIC iz Skoplja.
Izvor: mladi.org