Učešće mladih u odlučivanju: Glas koji donosi promjene

Učešće mladih u procesima donošenja odluka ključno je za izgradnju društva koje reflektira potrebe svih njegovih članova. Međutim, u Bosni i Hercegovini mladi se i dalje suočavaju s brojnim preprekama koje ograničavaju njihovu participaciju, uprkos njihovom potencijalu da budu pokretači promjena. Analizom institucionalnog okvira, pozitivnih praksi i uloga različitih aktera, poput nevladinih organizacija (NVO), može se prepoznati važnost mladih kao budućih lidera.

Zbog čega mladi nisu uključeni?

Iako je Bosna i Hercegovina potpisnica Evropske povelje o učešću mladih u životu na regionalnom i lokalnom nivou, ona se ne provodi u potpunosti. Jedan od ključnih principa Povelje je osiguranje jednakih mogućnosti za sve mlade, bez obzira na njihove društvene, ekonomske ili kulturne pozadine. Međutim, kada govorimo o bilo kojem izazovu u BiH, uvijek se vraćamo na njeno političko uređenje i decentraliziranost zbog koje i oni postojeći mehanizmi nisu jednako zastupljeni posebno kada se radi o ruralnim sredinama. Također, godinama nakon njihovog stupanja na snagu, zakoni koji se tiču mladih u BiH se ne provode u potpunosti.

Usljed neadekvatne politike obrazovanja koja bi promovirala njihovo učešće, mladi i dalje ostaju nedovoljno informirani o svojim pravima i obavezama, a otežana socio-ekonomska situacija, korupcija, nezaposlenost i nepovjerenje prema institucijama dodatno doprinose njihovoj marginaliziranosti u društvu. To za sobom povlači i posljedicu da mladi nisu uključeni u rad institucija koje se bave pitanjima važnim za njihov kvalitet života. Mladi su najviše zainteresirani za politiku na lokalnom nivou, ali ipak smatraju da imaju slab utjecaj na odluke koje ih se tiču, a njihovi stavovi o tome koliko je jak njihov utjecaj u društvu su poprilično negativni. To potvrđuju i podaci da je svoje pravo glasa na izborima 2020. godine iskoristilo 51,4% mladih. Razlozi uključuju nepovjerenje u mogućnost promjena kroz izbore, ali i nedostatak mladih i politički obrazovanih kandidata na izbornim listama.

Na putu ka promjenama

U tom smislu, najprije treba raditi na promoviranju i upoznavanju mladih sa njihovim pravima i obavezama u društvu, političkom opismenjavanju, ali i na institucionaliziranom djelovanju poput uspostavljanja funkcionalne Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH kako bi aktivnosti vezane za razvoj i provedbu politika prema mladima na različitim nivoima vlasti bile usklađene, praćene i evaluirane.

Unatoč izazovima, postoje primjeri uspješnih inicijativa koje promoviraju participaciju mladih koje se ogledaju kroz edukativne programe koji mladima pružaju osnovna znanja o procesu donošenja odluka i istraživačkog rada poput onih koje provodi Asocijacija srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini. Zatim, značajne su obuke za mlade političare, stručne saradnike, omladinske radnike Instituta za razvoj mladih KULT te drugi programi i inicijative nevladinog sektora.

Kako bi se stvorile prilike da mladi budu više uključeni u donošenje odluka, provedeni su brojni dijalozi mladih i vlasti u saradnji sa Vijećem mladih Federacije BiH, Omladinskim savjetom Republike Srpske, Vijećem/Savjetom mladih Brčko Distrikta BiH, ministarstvima, predstavnicima vlasti i drugima. Otvorene su mogućnosti da mladi učestvuju u izradi strategija, istraživanja i slično što je posebno važno u kontekstu vraćanja povjerenja mladih u institucije što ih u konačnici može motivirati da se i sami više informiraju o načinima uključivanja u procese odlučivanja, te da osjećaju da se i njihov glas čuje.

Osnaživanje mladih za participaciju ima dugoročne koristi za društvo. Mladi donose nove perspektive, inovativne ideje i energiju koja je potrebna za rješavanje složenih problema s kojima se BiH suočava. Njihovo uključivanje u odlučivanje ključno je za jačanje demokratskih procesa i stvaranje društva koje odgovara potrebama svih njegovih članova. Kroz sinergiju vlasti, nevladinog sektora i samih mladih, moguće je izgraditi društvo u kojem svaki pojedinac ima priliku aktivno doprinijeti zajednici i osigurati održivu budućnost.

Ovom prilikom, pozivamo vas da učestvujete u toj sinergiji prijavom svoje jedinice lokalne samouprave na Javni poziv za podnošenje prijave za procjenu jedinica lokalne samouprave i stjecanje certifikata zajednica naklonjena mladima kako bismo zajedno stvorili više mogućnosti za uključivanje mladih.

Izvor: mladi.org