Na tribini su govorili dr. Ivan Šarčević, teolog i profesor na Franjevačkoj teologiji, dr. Samedin Kadić, predavač na Fakultetu islamskih znanosti u Sarajevu, književnik i publicist i mr. Vladimir Vasić, sociolog i publicist.
U povodu Dana djeteta, koji se obilježava svake godine 20. studenoga, Fondacija Muzej Žitomislić organizirala izložbu radova korisnika Centra za djecu i omladinu s poteškoćama u razvoju Los Rosales. Izložba je otvorena ovoga utorka u 18 sati. Istoga dana, održana je i tribina na temu “Uloga i utjecaj vjerskih zajednica na položaj djeteta u BiH”.
Zanimljivi govornici
Na tribini su govorili dr. Ivan Šarčević, teolog i profesor na Franjevačkoj teologiji, dr. Samedin Kadić, predavač na Fakultetu islamskih znanosti u Sarajevu, književnik i publicist i mr. Vladimir Vasić, sociolog i publicist.
Moderator tribine bio je iguman Danilo Pavlović. Pavlović je u uvodnim napomenama istaknuo kako je tribina organizirana kako bi se sa znanstvene i vjerske strane govorilo o položaju djeteta kroz kontekst vjere i morala. ”Bog uvijek daje šansu čovječanstvu kada se rodi novo dijete”, rekao je Pavlović. Mirna Mezit, ravnateljica centra Los Rosales, predstavila je radove štićenika doma te pročitala pjesmu jedne od štićenica centra, Azemine.
Dijete u Katoličkoj crkvi
Dr. Ivan Šarčević govorio je o odgoju djece kroz obitelj, školu, crkvu, medije i politiku.
”Katolička crkva ima jako dobro organiziran odgoj djece kroz kateheze”, poručio je Šarčević. Dr. Semedin Kadić također je podijelio svoja razmišljanja.
Dijete u Islamu
”Djeca su po Islamu Božiji dar. Bog daje kome hoće, šta hoće i koliko hoće. Danas u vremenu umjetne oplodnje ništa više nije čarobno, ali djeca su i dalje Božiji dar. Pitanje hoćemo li imati djecu je osobno pitanje. Ako se cijela jedna generacija odrekne djece, može doći do kolapsa društva, što se događa na Zapadu”, rekao je. Naveo je kako je imati djecu u suštini nešto što je protiv naših interesa.
”Roditeljstvo sadrži nešto suštinski moralno. Djeca su potvrda moralnosti roditeljstva. Obaveze prema djeci – hraniti, izdržavati, odgajati … sve je to dosta dobro definirano po učenju Islama. Dužni smo im davati ispravne smjernice, barem ono što mi smatramo da je ispravno. I stalno se roditelji moraju pitati što je ispravno. Sloboda i poslušnost dvije su vrijednosti po kojima se djeca odgajaju. Jedni prakticiraju poslušnost ili dobrotu prema roditeljima, a drugi slobodu kao u npr. Americi. Da li djeca imaju pravo da rade na svoju štetu? U kulturi slobode imaju. Kako djete može biti odgovorno ako bude privučeno sjajem izloga?”, pitao se Kadić.
Izvor: bljesak.info