Studijska posjeta Republici Hrvatskoj – program lokalnog ekonomskog razvoja

Predstavnici 11 gradova, općina, udruga/udruženja i razvojnih agencija iz Bosne i Hercegovine boravili su u studijskoj posjeti gradovima i općinama u Republici Hrvatskoj koji su primjer dobre prakse u kreiranju povoljnog poslovnog okruženja. Posjeta je organizirana u okviru programa „Lokalni ekonomski razvoj u BiH“ koji provodi Caritas iz Švicarske  u kojem sudjeluje 11 gradova i općina iz Bosne i Hercegovine (Banja Luka, Prijedor, Čelinac, Zenica, Tešanj, Žepče, Zavidovići, Kakanj, Doboj Jug, Doboj i Teslić).

Ispred općine Žepče susretima u Republici Hrvatskoj nazočili su Branka Janko direktorica Razvojne agencije Žepče, Nagib Mujkić vlasnik kompanije „TISACOMERC“ i predsjednik udruženja MOTRIX Žepče i Andreja Babić, tehnički tajnik Udruge poduzetnika i poslodavaca Žepče. Većina lokalnih samouprava koje sudjeluju u ovom programu su certificirane prema BFC SEE standardu. Studijska posjeta Crikvenici  vezan je uz temu “Javno-privatnim dijalogom i umrežavanjem do konkurentnijih lokalnih privreda”.

Cilj organizacije posjeta je razmjena iskustava i dobrih praksi na polju unapređenja poslovnog okruženja i ekonomskog razvoja na lokalnoj razini. Predstavnici Grada Crikvenice goste iz BiH upoznali su s proračunom, realiziranim i planiranim investicijama i projektima, mjerama poticanja poduzetništva, potencijalima grada te ostalim temama vezanim uz BFC SEE standard.

Posjeta je  omogućila predstavnicima iz Bosne i Hercegovine da se upoznaju  s uspješnim praksama i projektima Grada Crikvenice, što može poslužiti kao inspiracija za slične inicijative u njihovim sredinama.

Grad Rijeka također je bila domaćin predstavnicima iz Bosne i Hercegovine. Predstavljen je Opći program mjera poticanja razvoja poduzetništva na području grada Rijeke koji za cilj ima stvaranje povoljnog poduzetničkog okruženja za poticanje malog i srednjeg gospodarstva na lokalnoj razini. Dodatno su predstavljeni i preostali napori Grada Rijeke u jačanju poduzetničkog ekosustava, uključujući potporu start-upovima kroz Start-up Inkubator grada Rijeke, inovativne projekte i suradnju s lokalnim poduzetnicima.

Predstavljeno je djelovanje Riječke razvojne agencije Porin koja provodi programe inkubatora u sektorima uslužnih i proizvodnih djelatnosti. Najavljeno je i skorašnje otvaranje Sinergane, novog inkubatora za kreativne industrije i IT u sklopu kojeg će biti uređeno preko 2.700 m² korisnog prostora zgrade energane bivše tvornice papira, koji će od 2025. godine biti na raspolaganju poduzetnicima zajedno s edukativnim programima, mrežom mentora te ostalim programskim aktivnostima u cilju jačanja njihovog inovacijskog potencijala. Predstavljeni su projekti revitaliziranog kulturnog kvarta Benčić, odnosno Dječje kuće i Gradske knjižnice Rijeka, kao dio najvećeg ulaganja u kulturnu infrastrukturu u povijesti Hrvatske.

U Zagrebu su se predstavnici gradova i općina susreli sa veleposlanicom BiH u Republici Hrvatskoj dr. sci. Elmom Kovačević-Bajtal sa suradnicima. Istaknula je da Ambasada ozbiljno shvaća svoju ulogu u povezivanju lokalnih zajednica dviju država i da je predloženo bratimljenje nekoliko gradova s ciljem promoviranja ekonomske saradnje investicijskih prilika i povećanja trgovinske razmjene i investicija u Bosnu i Hercegovinu. Kazala je da putem Kulturnog centra Ambasada aktivno koristi kulturnu diplomaciju kao sredstvo unaprjeđenja ekonomskih odnosa dviju država.

Gosti predavači bili su g. Hristo Hristov, voditelj političkog odjela Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj, g. Igor Delak iz Stručne službe Grada Zagreba i gđa Nera Pavić iz Ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje Grada Zagreba. G. Hristov je predstavio plan Europske unije za rast Zapadnog Balkana – koji prvi put u povijesti cilja specifične države, te govorio o fokusu plana na integraciji u zajedničko tržište EU, na regionalnom tržištu i reformskoj agendi. G. Delak je govorio o procesu pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji i uticaju ulaska u EU, te o mogućnostima sufinanciranja gradskih projekta kroz fondove Europske unije. Gđa. Pavić je održala prezentaciju o poticanju obrta, malog i srednjeg poduzetništva u Gradu Zagreb. Na kraju programa, g. Berry Kralj, programski direktor Caritasa Švicarske, uputio je zahvale predstavnicima Ambasade Bosne i Hercegovine i svim predavačima za organizaciju i angažman na ovom projektu. Učenje iz najboljih praksi i iskustva drugih zemalja – u ovom slučaju Republike Hrvatske – je izvanredna prilika za partnere u programu LER u BiH da bolje koriste konkurentske prednosti svojih lokalnih zajednica i što bolje se pripreme za prilike koje proces pridruživanja EU donosi.

Izvor: razepce.com