Socijalno preduzeće Greens: Svjetsko, inovativno a naše

Organsko a domaće povrće, proizvedeno u Bosni i Hercegovini. Možemo reći rijetkost. Ali mi smo posjetili socijalno preduzeće “Greens” u naselju Hotonj kod Sarajeva koje proizvodi organsko, kvalitetno mikropovrće, začinsko bilje i jestivo cvijeće. Međutim nisu samo po tome posebni. Preduzeće “Greens” pored stručnog kadra, diplomiranih agronoma, daje priliku mladim osobama sa invaliditetom da se aktivno uključe na otvoreno tržište rada.

Sve je počelo 2018. godine, priča direktor ovog preduzeća, Vedad Vajzović. Preduzeće je osnovala  nevladina organizacija ProREHA koja za cilj ima profesionalno osposobljavanje teško zapošljivih kategorija u Federaciji BiH.

“2018 godine smo shvatili da osobe sa intelektualnim teškoćama ne mogu baš da zadrže mjesto na otvorenom tržištu rada u firmama koje su izuzetno dinamične i čije je okruženje dosta stresno. Onda smo mi odlučili da napravimo firmu koja će na neki način da bude firma u pravom smislu riječi ali da pruži priliku osobama sa intelektualnim poteškoćama da mogu da se integrišu. Tad smo uradili jedno istraživanje i shvatili da je rad u prirodnom okruženju, rad sa biljkama idealan posao za osobe sa intelektualnim teškoćama pošto ne zahtijeva puno stresa, smiruje ih, opušta ih. Zauzvrat osobe sa intelektualnim teškoćama  su pune ljubavi i tim biljkama daju ljubav, jer biljke su živa bića i potrebna im je ljubav i pažnja. Pored toga tu je naravno i struka. Mi jednostavno radimo prave stvari na pravi način”, ističe direktor Vajzović.

(Vedad Vajzović, direktor socijalnog preduzeća “Greens”)

Već sedam godina ovo preduzeće uspješno posluje. Trenutno ima pet zaposlenih u stalnom radnom odnosu i još tri sezonska radnika. Kao i mnogima, najteži period je bio period korone. Ostali su bez tržišta, jer 80 odsto njihovog tržišta činili su hoteli i restorani. Međutim, upravo tada ovaj tim je došao na ideju koja je izazvala samo pozitivne reakcije. Krizu su iskoristili kao šansu.

“Pošto smo imali dosta materijala kojeg smo kupili prije korone, imali smo supstrat, imali smo sjeme, lončiće. Mi smo se odlučili napraviti jednu kampanju, da dizajniramo jedan set za sadnju koji smo nazvali “Posadi sam”, a kampanju smo nazvali “Ostani kući i posadi svoju omiljenu biljku”. Taj proizvod smo plasirali kroz lance veleprodajnih trgovina i onda smo naišli na veliki odaziv”, objašnjava nam Vedad.

Tako su prevazišli jedan veoma težak period na jedan inovativan i kreativan način. Trenutno preduzeće “Greens” posluje u pet gradova BiH kroz četiri glavna velika trgovinska lanca a to su: Konzum i Merkator, Bingo, Crvena jabuka i Tropik.  Mnoge društveno odgovorne kompanije su prepoznale kvalitet proizvoda i brendirale su za svoju kompaniju setove “Posadi sam”, što ih čini drugačijim od ostalih.

Iako je “Greens” dobitnik mnogih priznanja, nagrada za svoj rad od naše države nisu prepoznati jer poticaji ne podrazumijevaju urbanu poljoprivredu kojom se ovo preduzeće bavi.

“Nažalost to još uvijek nije prepoznato kod klasične poljoprivrede i zakonodavaca, tako da mi nemamo apsolutno podršku s te strane.  S druge strane “Greens” je socijalno preduzeće a mi nemamo još zakon o socijalnom poduzetništvu i ne prepoznaju nas u zakonu. Sa treće strane kroz podršku zapošljavanja osoba sa invaliditetom stimuliše se zaštićeno tržište rada, a ne otvoreno tržište rada. Ne uklapamo se u ove naše zastarijele mehanizme koji nam već godinama ne daju da rastemo ali mi sami rastemo. Uključili smo se u tržišnu utakmicu gdje uspjevamo da budemo samoodrživi, tako da opstajemo na tržištu i mi smo zadovoljni”, objašnjava Vajzović.

Možemo reći da je “Greens” po svemu sudeći nekoliko koraka ispred naše države, što i nije tako teško. To nam svjedoči i rukovodilac proizvodnje u ovom prreduzeću, Haris Kanlić, koji je od samog početka dio uspješnog tima. Ističe da je cilj da sve inovacije koje su u svijetu prisutne implementiraju kroz preduzeće “Greens”, kroz razne projekte. Kanlić ističe da zna za samo jednu kompaniju u Zagrebu koja radi na principu kao i ovo preduzeće, što  govori koliko su ispred mnogih.

(Haris Kanlić, rukovodilac proizvodnje u preduzeću “Greens”)

“Kada smo počeli da radimo i da praktikujemo tu urbanu poljoprivredu 2018. godine na Poljoprivrednom fakultetu se još nije počela izučavati urbana poljoprivreda. Ona je tek došla 2020. godine, tako da smo mi sigurno dvije to tri godine ispred vremena u Bosni i Hercegovini što se tiče proizvodnje i maksimalno to koristimo”, ističe Kanlić.

(Kenan i Nisvet, zaposlenici u preduzeću “Greens”)

Tokom obilaska ovog preduzeća sreli smo Kenana i Nisveta koji su zaposleni u “Greens” preduzeću. Istakli su da su veoma zadovoljni kako radom u ovakvoj kompaniji, tako i čitavim kolektivom.  Haris nam je objasnio da su u svim segmentima iskoristili najbolje svjetske tehnologije.

“Mi kada smo odlučili da radimo sa poljoprivredom došli smo na ideju da budemo drugačiji od ostalih i da to unaprijedimo. Kada smo razgovarali sa klijentima sa kojima sada radimo oni su izrazili želju da to imaju tokom cijele godine. Da bi to obezbjedili morali smo da pristupimo razvoju  novih tehnologija  urbane poljoprivrede, vertikalnih sistema i onda smo napravili prostoriju za proizvodnju mikropovrća, pa smo onda prešli u kontejner. Prvenstveno smo se vodili  zahtjevom kupaca da proizvodimo 365 dana u godini”, ispričao nam je Haris.

Prva biljka sa kojom su počeli bio je italijanski bosiljak, a mi smo pitali zašto baš ta biljka. To je jedan od najprodavanijih proizvoda.

(Italijanski bosiljak)

“Jako je tražen. Kuhari ga traže kao začin za pesto, pice, za dodatak jelima i kroz njega se nekako najbolje pokazuje ta ljubav i pažnja osoba sa invaliditetom u proizvodnji. Kada je jako zelen, znamo da je mnogo ljubavi dato da se uzgoji i onda smo od 2023. napravili kontejner striktno za proizvodnju italijanskog bosiljka u zimskom proizvodu i fenomenalni su uslovi u kojim se uzgaja. Upravo u zimskom periodu je veoma teško naći zimski bosiljak bilo gdje  da se proizvodi jer ga je i teško uvesti, veoma je osjetljiv tokom transporta i najbolje ga je proizvoditi lokalno”, odgovorio nam je Kanlić.

Za njegovu proizvodnju potrebno je tri mjeseca. Iako plastenik trenutno nije u funkciji zbog zime, i u njegov rad uveli su mnoge inovacije.

“Mi radimo na vertikalnim stolovima za proizvodnju, imamo automatski sistem za zalijevanje gdje na jedan pritisak zalijemo pet hiljada saksija u jednom trenu za deset minuta. Na taj način smo olakšali rad u plasteniku i kada su velike vrućine imamo i ventilator koji rashlađuje taj prostor.  Sve inovacije su olakšale rad osobama sa invaliditetom u proizvodnji. Mi se ne saginjemo, radimo sve u visini ruku tako da je naš rad jako olakšan. Iako za poljoprivredu važi da je to naporna proizvodnja mi radimo na svemu da to olakšamo”, objasnio nam je Haris Kanlić, rukovodilac proizvodnje.

I sve ovo, ovaj tim sam radi. Već mnogo puta su pokazali da su najbolji u tome. U 2024. godini dobili su nagradu za lidera održivog razvoja u segmentu mikropreduzeća i ekologije. Ali kao što se i vidi na slici to je samo još jedna od nagrada tokom njihovog rada.

Piše: Maja Popović


Ova priča napisana je zahvaljujući velikodušnoj podršci Američkog naroda kroz program “Snaga lokalnog” Američke agencije za međunarodni razvoj u BiH (USAID). Za sadržaj priče iskljucivo je odgovoran autor i “Mreža za izgradnju mira”. Stavovi izneseni u priči ne odražavaju nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Americkih Država.