Snaga zajedništva: Aktivnosti koje oblikuju Bosnu i Hercegovinu

Bosna i Hercegovina postaje mjesto inspiracije i promjena zahvaljujući projektima koji mladima pružaju šansu da oblikuju svoje zajednice. U sklopu inicijativa pokrenutih u okviru projekta “Smislimo, kreirajmo i usvojimo politike prema mladima”, finansiranog od strane Evropske unije četiri udruženja – Udruženje žena u bh. Industriji – BIWA, Košnica Mostar, Omladinski centar Bugojno i NVO „Mi volimo Čajniče“ – svojim projektima donose inovacije, inspiraciju i podršku zajednicama.

Udruženje BIWA kroz projekat „BIWA Elevate: Shaping Women's Futures in Industry“ pomoglo je mladim ženama u tehničko-industrijskom sektoru da se profesionalno razvijaju.

Kroz naše događaje, poput MeetUp panela i BIWA kafe, omogućili smo umrežavanje i razmjenu iskustava između studentica, mladih profesionalki i stručnjaka“, ističu iz BIWA-e.

Pritom, u Čajniču, NVO „Mi volimo Čajniče“ transformiralo je zapuštenu divlju deponiju Zlodo u prostor s potencijalom za adrenalin park.

Ova inicijativa ima ne samo ekološki, već i turistički značaj za našu zajednicu“, dodaju iz ovog udruženja.

Košnica Mostar je osigurala mladima platformu za kreativno izražavanje i nove sadržaje. „Mladi su oduševljeni i žele biti dio svih naših budućih aktivnosti“, navode iz Košnice.

Omladinski centar Bugojno aktivno radi na pravima mladih u ruralnim područjima. „Potpisali smo sporazume sa školama u zabačenim krajevima, omogućivši djeci pristup edukacijama o njihovim pravima“, kažu iz Centra, ističući važnost jednakih prilika za sve.

BIWA je kroz edukacije i mentorstvo motivisala žene da se uključe u tehničke oblasti, a Košnica Mostar je mladima pružila kulturne događaje i radionice koje su proširile njihove vidike. „Kulturno obrazovanje bilo je ključni dio svih naših aktivnosti,“ kažu iz Košnice.

Naše učesnice sada imaju veće samopouzdanje i jasnije ciljeve u karijeri“, dodaju iz BIWE.

NVO „Mi volimo Čajniče“ kroz pokretanje inicijative za Omladinsku banku Čajniče pružilo je mladima priliku da osmisle i realizuju vlastite projekte. „Reakcije mladih bile su nevjerovatne, ideje su se nizale jedna za drugom“, ističu iz ovog udruženja.

Omladinski centar Bugojno priprema mlade da budu aktivni učesnici u izradi nove strategije za mlade općine Bugojno.

Vidimo želju mladih da se uključe i doprinesu razvoju svoje zajednice“, ističu iz Omladinskog centra.

Udruženja se slažu da je ključ uspjeha u mentorstvu i saradnji sa zajednicom.

Iz Košnice poručuju da će vrijeme otkriti prave rezultate, ali da su mladima pružili priliku da zakorače ka boljoj budućnosti.  U BIWA-i ističu da je njihova misija je osnaživanje, a promjene koje donosi već su vidljive. U Čajniču se s ponosom nadaju da će adrenalin park privući turiste i unaprijediti lokalnu ekonomiju, dok iz Omladinskog centra Bugojno navode: „Mladi iz ruralnih sredina sada imaju priliku kakvu ranije nisu imali.

Ova udruženja pokazuju snagu zajedničkog rada, predanosti i vjere u potencijal mladih. Njihovi uspjesi inspiracija su za sve koji vjeruju da je promjena moguća – uz prave ljude i prave ideje.

Mladi su u velikoj mjeri bili uključeni u ove projekte. Na pitanje kakva je njihova reakcija, predstavnici udruženja ističu njihovu entuzijastičnu podršku i aktivno učešće.

Omladinski centar Bugojno uključio je mlade u sportske aktivnosti i radionice međugeneracijskog dijaloga, što je pomoglo u izgradnji mostova između različitih generacija.

Uspjesi ovih inicijativa pokazuju kako se lokalne inicijative mogu transformisati u održive projekte koji dugoročno koriste zajednicama. Jedno od ključnih pitanja bilo je kako udruženja vide održivost rezultata svojih projekata. Većina njih je istakla da su postavljeni temelji za dalji razvoj kroz saradnju sa mladima i lokalnim vlastima. Projekti poput ovih osim što donose promjene danas, osiguravaju i kontinuitet kroz aktivno učešće mladih i njihov osjećaj pripadnosti zajednici.

Ovi primjeri pokazuju koliko je važno nastaviti podržavati inicijative mladih i njihovih organizacija. Mladi ne samo da mijenjaju zajednice nego postaju ključni akteri u stvaranju bolje budućnosti za sve.

Aktivnosti su dio projekta „Smislimo, kreirajmo i usvojimo politike prema mladima” koji finansira Evropska unija a provodi Institut za razvoj mladih KULT u partnerstvu sa Regionalnom kancelarijom za saradnju mladih (RYCO), Vijećem mladih Federacije BiH, Mrežom omladinskih centara za animiranje, razvoj i trening Republike Srpske (M.O.C.A.R.T.) i Asocijacijom srednjoškolaca u BiH.

Izvor: mladi.org