Nina Tirić je rođena u Sarajevu, gdje je završila osnovnu i srednju školu, a potom magistrirala sociologiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Od 2021. godine, zaposlena je u Ministarstvu za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo.
Nina smatra da je njeno formalno obrazovanje bilo jako važno za njen profesionalni razvoj, jer joj je osiguralo temelj za sticanje znanja i vještina potrebnih za rad u određenim oblastima, kao i razvoj kritičkog razmišljanja.
“Obrazovanje nije samo sticanje teoretskog znanja, već i proces koji oblikuje osobu, omogućavajući joj bolje snalaženje u izazovima savremenog svijeta”, kaže Nina.
Pored formalnog, posebno ističe važnost neformalnog obrazovanja, koje uključuje razvoj ličnih vještina i prilagođavanje brzim promjenama u društvu i tehnologiji.
Nina je završila Osnovnu obuku za službenike za mlade za koju kaže: „Obuka mi je mnogo koristila u pogledu razumijevanja i kreiranja provodivih politika prema mladima, načina kako mlade potaknuti da javno zagovaraju i utiču na donošenje političkih odluka i kako im pružati podršku i kako jačati kapacitete omladinskih udruženja u cilju unapređenja života mladih. Obuka mi je osigurala nova iskustva i potaknula na razmišljanje o izazovima sa kojima se današnje generacije suočavaju, ali i unaprijedila moje znanje i vještine u ključnim područjima koja direktno utječu na rad lokalnih uprava sa mladima. Imala sam priliku da upoznam predstavnike lokalnih zajednica iz cijele zemlje i da razmijenimo iskustva, ideje i primjere dobre prakse sa predstavnicima omladinskog sektora“, navodi ona.
Ulogu službenika za mlade smatra vrlo važnom jer službenik za mlade predstavlja sponu između institucija vlasti i mladih. Navodi da je glavni zadatak službenika za mlade pružanje podrške i pomoći mladima i omladinskim organizacijama, uspostavljanje kvalitetne saradnje sa krovnim omladinskim stukturama, informiranje mladih u vezi programa i projekata za mlade i jača uključivanja mladih u procese odlučivanja.
Brojni su dosadašnji koraci i aktivnosti u kojima je Nina učestvovala za unapređenje položaja mladih, a jedna od njih jeste i izrada strateškog dokumenta za mlade.
O procesu rada koji je doveo do usvajanja tog dokumenta navodi: „Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo je u saradnji sa Institutom za društvena istraživanja Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu pokrenulo izradu Strategije prema mladima za period 2024 – 2030. godine. Provedeno je istraživanje na području Kantona Sarajevo o položaju i potrebama mladih u kojem je anketirana 1021 mlada osoba. Izradom Strategije prema mladima uključeni su ključni akteri koji imaju ekspertizu u različitim oblastima relevantnim za omladinski sektor.“
Kao službenica za mlade Nina posebno ističe da je ovaj proces uključivao organizaciju sastanaka i radionica u okviru javnih konsultacija, na kojima su učestvovali srednjoškolci, studenti, vijeća mladih, organizacije civilnog društva, omladinska udruženja i udruženja koja se bave pitanjima mladih.
O svom direktnom uključivanju u izradu, kaže: „Imala sam priliku da učestvujem i dam stručni doprinos u procesu izrade strateškog dokumenta u okviru oblasti Ljudska prava i sigurnost, a trenutno intenzivno radimo na kreiranju Akcionog plana u okviru Strategije prema mladima, za koju je nužan intersektorski pristup pri planiranju i provođenju definiranih aktivnosti koje će biti vidljive, kako kroz budžetska izdvajanja, tako i kroz značajan broj strateških projekata.“
Ono što je bitno a što Nina posebno ističe jeste da je važno imati dokument za mlade, koji neće stajati u ladici kako bi se ispunila njegova forma, nego da bude baziran na stvarnim potrebama mladih u KS pružajući mogućnost učešća i holistički pristup u svim aspektima razvoja i implementacije strateških planova za uključivanje mladih.
O pomacima u KS koji su nastajali u toku procesa izrade strategije kaže: „Povećana je koordinacija između resornih ministarstava, općina i institucija, što omogućava efikasniji rad na implementaciji dugoročnih ciljeva koji su propisani Strategijom. Veća je participacija mladih kroz različite vrste radnih grupa, konsultacija i javnih rasprava, te time povećavana transparentnost u radu institucije vlasti. Mladi su također uključeni u komisiju za provođenje Javnog poziva za sufinansiranje neprofitnih organizacija i omladinskih udruženja za projekte za mlade. Uspostavljeno je ponovo Vijeće mladih Kantona Sarajevo, koje promoviše i podstiče mlade, sada kroz strateški pristup sa ciljem da se uključe u sve oblasti javnog života. Veća pažnja je posvećena umrežavanju i saradnji sa omladinskim udruženjima i nevladinim sektorom sa kojima kreiramo i jačamo zajedničke projekte i inicijative u cilju unapređenja položaja mladih. Ostvareno je partnerstvo sa međunarodnim organizacijama koje donosi globalnu perspektivu i finansijsku podršku za ostvarivanje održivih ciljeva u okviru Strategije.“
A kakvi su njeni planovi za budućnost u radu s mladima?
Nina kao svoj primarni cilj navodi aktivno jačanje, podržavanje i promoviranje politike prema mladima, te provođenje institucionalnih mehanizama brige vlasti prema mladima.
„Da bismo razumijeli mlade i prepoznali njihove potrebe i probleme veoma je važno komunicirati sa mladima. Zato ću nastaviti razvijati dijalog sa mladima, jačati saradnju i koordinaciju aktivnosti sa omladinskim sektorom i omladinskim udruženjima i saradnju sa svim nivoima vlasti u cilju unapređenja sistemskog uređenja oblasti mladih. Trebamo stvarati inkluzivno društvo na način da se uključe svi akteri od državnih organa, institucija, nevladinog sektora i građana u cilju sinergijskog djelovanja stvarajući tako održivu budućnost koja odražava potrebe i potencijale mladih“, za kraj poručuje.
Institut za razvoj mladih KULT planira, organizira i provodi program obuke za službenike za mlade i certificiranje službenika koji se bave radom s mladima u gradskim, općinskim i kantonalnim organima vlasti. Program obuke sastoji se od osnovne i napredne obuke. Programom osnovne obuke polaznik se osposobljava za obavljanje poslova stručne osobe u državnoj službi za rad s mladima i pohađaju je osobe koje ispunjavaju kriterije prijave na javni poziv prema Pravilniku o procedurama obuke i certificiranju službenika za mlade Federalnog ministarstva kulture i sporta. Naprednu obuku pohađaju osobe koja imaju certifikat osnovnog programa obuke u cilju usavršavanja i doobučavanja. Program osnovne obuke za službenika/cu traje 120 radnih sati, raspoređenih po modulima.
Izvor: mladi.org