Predstavljamo službenike za mlade – Marija Jozić: Uloga službenika za mlade u lokalnoj upravi je veliko zadovoljstvo i velika odgovornost!

Službenici za mlade pružaju podršku i pomoć omladinskim organizacijama i mladima da prevaziđu svakodnevne izazove u svome radu i budu snažni akteri za razvoj zajednica u  kojima djeluju. Institut za razvoj mladih KULT posebno ističe unapređenje položaja i promociju uloge službenika za mlade, s ciljem da zajedničkim snagama rad s mladima i za mlade bude korak naprijed ka njihovom boljem položaju u društvu.

Marija Jozić u Općini Vitez radi od 2012. godine. Prvobitno je radila u Službi za finansije, a onda od 2020. godine kao djelatnica Službe za društvene djelatnosti, gdje je Viša stručna saradnica za nevladine organizacije, sport i mlade. Rođena je u Travniku, osnovnu i srednju školu je završila u Vitezu, a diplomirala je na Ekonomskom fakultetu, Sveučilište u Zagrebu.

Ulogu službenika za mlade u lokalnoj upravi opisuje kao veliko zadovoljstvo i veliku odgovornost.

„Mi kao institucija moramo mlade upoznati sa tim da postojimo i da imamo određene uloge u radu sa mladima, jer dosta mladih ne zna za nas. Kroz svoj rad moramo mladima pružiti određene prilike za njihovo sudjelovanje u društvu te za razvijanje njihovog potencijala, jer predstavljamo sponu između mladih i institucija“, kaže ona.

Obrazovanje, kako formalno tako i neformalno, smatra vrlo značajnim i navodi da je to jedini ispravan način napretka i razvoja civilizacije.

“Smatram da je obrazovanje važno za svakog pojedinca i da nam ono ne daje samo znanje iz različitih oblasti i nauka, nego i priliku da steknemo iskustvo o onome što nas zanima. Izgrađuje nas kao osobe, tako da stjecanjem potrebnih vještina mi radimo različite poslove i na taj način dajemo svoj doprinos da naše okruženje bude bolje mjesto za život. Formalno obrazovanje nas uči kako donositi samostalno odluke i kako imati osjećaj odgovornosti za svoj rad i djela. Diplomiranje sam shvatila ne kao kraj obrazovanja, nego kao početak konstantne nadogradnje mene kao osobe. Pored formalnog obrazovanja smatram da je jako važno i neformalno obrazovanje, razni oblici stjecanja znanja i vještina što zajedno čine cjelinu cjeloživotnog učenja i primjenjivog znanja i osobnog razvoja. Naročito važnim smatram obrazovanje žena“, ističe Marija.

U toku svog dugogodišnjeg rada s mladima, prošla je različite obuke i edukacije. Osnovnu obuku za službenike za mlade navodi kao najkompletniju jer obuhvata jako važne oblasti koje se mogu primjeniti, ne samo u radu s mladima, nego i u brojnim drugim situacijama.

„Obuka je iscrpna i zahtijeva jako dobru organizaciju vremena i obaveza, a posebno za žene koje su majke. Sve ovo je opravdano, jer je ovo obuka koja, pored novih znanja, daje posebnu potporu i prilike izvan naših lokalnih zajednica što je jako motivirajuće u daljnjem radu“, kaže.

Značilo joj je upoznati nove ljude i čuti da i druge lokalne zajednice imaju iste ili slične probleme s kojima se državni službenici za mlade susreću. Kao vrlo važan segment obuke smatra i vrijeme koje je imala za upoznavanje drugih polaznika s kojima je rado razmjenila iskustva i dobre i loše prakse i politike prema  mladima iz različitih dijelova BiH.

„Ova obuka bila je važna za moj profesionalni razvoj jer sam njom izgradila temelj za svoje radno mjesto koji nastavljam graditi za korist mladih u Vitezu. Također, obuka je imala značajan utjecaj na moj osobni razvoj jer sam bogatija za puno poznanstava iz raznih lokalnih zajednica s kojima sam i danas u kontaktu“, navela je ona.

Općina Vitez ima usvojenu Strategiju omladinske politike općine Vitez 2023.-2030. godine. U narednom periodu, Marija kaže da će se nastaviti aktivno raditi na implementaciji svih aktivnosti iz Strategije, a sve u cilju unapređenje položaja mladih u Vitezu. Dokument je Općina Vitez radila u saradnji sa OSCE-om i to je treća po redu Strategija omladinske politike u Vitezu. Pored ovog dokumenta, paralelno je usvojen još jedan dokument, a to su Smjernice za sudjelovanje građana u izradi i donošenju općinskih politika.

„U našoj lokalnoj zajednici postoji prostor za mlade, odnosno centar za mlade. Općina Vitez osigurava uvjete za normalno funkcioniranje prostora za mlade, a shodno Zakonu o mladima FBiH. Služba za društvene djelatnosti je odgovorna za korištenje ovog prostora. Prostor je adaptiran i koristi se za razne namjene kao što su galerije, izložbe, likovne radionice, forumi građana, razni seminari i edukacije, glazbene škole i sve ostalo što omogućava sadržajniji život mladima u Vitezu“, ponosno navodi.

Osim toga, Marija ističe da u proračunu Općine Vitez postoji proračunska stavka Transfer za mlade što mladima omogućava bržu provedbu određenih aktivnosti za  bolji položaj mladih. Nedavno je uspostavljeno i Vijeće mladih sa novim članovima koji, kako Marija kaže, pokazuju želju za djelovanjem i sudjelovanjem u procesima koji se odnose na mlade i njihov život u Vitezu. Imenovano je i novo Povjerenstvo/Komisija za mlade. Općina Vitez svake godine raspisuje samostalni javni poziv koji obuhvaća razne oblasti uključujući i komponentu za mlade, tako da se aktivne omladinske nevladine organizacije mogu javiti i pokazati svoje potencijale i na ovaj način. Još jedan od oblika pružanja potpore mladima su općinske stipendije. Općina Vitez svake godine stipendira studente i srednjoškolce i na taj način daje važnost obrazovanju mladih.

„Naša lokalna zajednica raznim metodama pomaže uspješne mlade sportaše, kao što su direktno financiranje sportskih klubova, organiziranje manifestacije najbolji sportaš/ica godine, sufinanciranje odlaska sportaša na razna natjecanja, nagrađivanje onih koji su osvojili određene titule na natjecanjima i drugo“, dodaje.

Marija vjeruje u snagu mladih i kaže da su oni nositelji budućih aktivnosti jednog društva.

„Mladima u Vitezu i generalno u BiH bih poručila da je sve moguće kada istinski vjeruju u to. Naravno, iza ostvarenja mogućeg mora postojati želja, trud, rad, disciplina, kontinuirani rast u svakom smislu i u konačnici neodustajanje od svojih želja i ciljeva bez obzira na prepreke i probleme. Mladi trebaju kreirati svoju budućnost onako kako žele, a mi smo tu da ih usmjerimo, da budemo dobri primjeri i da im olakšamo taj put. Oni moraju prvenstveno znati što žele, a što ne žele, moraju biti glasni, dosljedni i jaki i pronaći način da budu sposobni mijenjati stanje kojim nisu zadovoljni. Na taj način mi možemo čuti njihov glas, razumjeti ih kako bi im mogli pomoći u kreiranju njihove budućnosti. Mladi ne smiju zaboraviti, tj. moraju biti svjesni koliko su važni, dragocjeni i koliko su potrebni današnjem društvu“, poručuje za kraj.

Institut za razvoj mladih KULT planira, organizira i provodi programe obuke za službenike za mlade i certificiranje službenika koji se bave radom s mladima u gradskim, općinskim i kantonalnim organima vlasti. Program obuke sastoji se od osnovne i napredne obuke. Programom osnovne obuke polaznik se osposobljava za obavljanje poslova stručne osobe u državnoj službi za rad s mladima i pohađaju je osobe koje ispunjavaju kriterije prijave na javni poziv prema Pravilniku o procedurama obuke i certificiranju službenika za mlade Federalnog ministarstva kulture i sporta. Naprednu obuku pohađaju osobe koja imaju certifikat osnovnog programa obuke u cilju usavršavanja i doobučavanja. Program osnovne obuke za službenika/cu traje 120 radnih sati, raspoređenih po modulima.

Izvor: mladi.org