Predstavljamo službenike za mlade: Belma Lepir Cviko – Uloga službenika za mlade mora biti i proaktivna!

Službenici za mlade pružaju podršku i pomoć omladinskim organizacijama i mladima da prevaziđu svakodnevne izazove u svome radu i budu snažni akteri za razvoj zajednica u  kojima djeluju. Institut za razvoj mladih KULT posebno ističe unapređenje položaja i promociju uloge službenika za mlade, s ciljem da zajedničkim snagama rad s mladima i za mlade bude korak naprijed ka njihovom boljem položaju u društvu.

Belma Lepir Cviko rođena je u Sarajevu, gdje je završila osnovnu i srednju školu a onda i Filozofski fakultet – Odsjek za pedagogiju te stekla zvanje prof. pedagogije. Belmin dugogodišnji angažman u nevladinom sektoru donio joj je različita iskustva i znanja.

U Udruženju PROI radila je na pripremi i koordinaciji brojnih lokalnih, međunarodnih i EU projekata a u svom radu uvijek se zalagala za bolji status i tretman mladih ali i marginaliziranih skupina u društvu. Radila je kao edukatorica na programima i projektima za mlade, fokusirajući se na jačanje njihovih socijalnih i životnih vještina, kao i podizanju svijesti o važnosti seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Kroz navedene projekte, Belma se trudila mladima pružiti potrebne alate kako bi donosili informirane odluke o svom zdravlju, izgradili međuljudske odnose i osnažili se za suočavanje sa svakodnevnim izazovima.

„Nastojala sam mladima prenijeti, ne samo teorijska znanja, već i praktične vještine koje im pomažu da se bolje snađu u svakodnevnim životnim izazovima, izgrade samopouzdanje i razviju ključne kompetencije i vještine za budućnost. Rad s mladima mi je uvijek bio inspiracija, jer kroz treninge i edukacije mogu vidjeti kako se razvijaju, preuzimaju inicijative i postaju aktivni članovi društva“, navodi Belma.

Značajna iskustva stekla je i kao članica različitih multisektoralnih radnih grupa koje primjenjuju integrirani pristup u rješavanju različitih društvenih problema. Ove grupe okupljale su predstavnike različitih ustanova i institucija, kao što su zavod za zapošljavanje, ministarstvo obrazovanja, policija, sudstvo, tužilaštvo i centri za socijalni rad.

Od decembra 2022. godine Belma je zaposlena u Općini Novo Sarajevo u Službi za obrazovanje, kulturu i sport. Svoj angažman započela je na poziciji stručne saradnice za pitanje mladih, a trenutno je na poziciji više stručne saradice za kulturu i sport u istoj službi.

Pored angažmana u nevladinom sektoru, Belma ima iskustva i u radu u formalnom obrazovanju. Radila je u JU Djeca Sarajeva kao pedagog, a prije zaposlenja u Općini radila je pet godina u međunarodnoj kompaniji za računovodstvo, konsalting i reviziju. Ono što posebno ističe jeste to da je supruga i majka jednog dječaka.

Kada je riječ o utjecaju formalnog obrazovanja na njen karijerni put, navodi: „Formalno obrazovanje mi je otvorilo brojna vrata i pružilo temeljne akademske vještine koje su bile ključne za moj profesionalni razvoj. Tokom studija sam usvojila strukturiran način razmišljanja, kritičko razmišljanje i vrijedna znanja o metodologiji i naučno-istraživačkom radu. Formalno obrazovanje je osiguralo stabilan okvir u kojem mogu primjenjivati sve ono što sam naučila, te je definitivno odredilo moj profesionalni put i poziciju u kojoj se sada nalazim. Međutim, u nedostatku praktičnih vještina i iskustava koja bi mi pomogla da bolje razumijem izazove iz stvarnog života, formalno obrazovanje sam nastojala nadopuniti neformalnim kroz volontiranje i angažman u nevladinim organizacijama. Kao volonterka, stekla sam praktične vještine, iskustvo rada na terenu, kao i osjećaj društvene odgovornosti. To me naučilo kako da teoriju iz učionica primijenim u stvarnom životu te kako da doprinesem zajednici na konkretne načine.“

Pored toga, ističe da je neformalno obrazovanje naučilo i načinima prilagođavanja, da bude kreativna i da stalno uči iz novonastalih situacija. Kroz neformalne edukacije, radionice i projekte, smatra da je spoznala i važnost timskog rada, liderstva, ali i odgovornosti prema zajednici.

Belma trenutno pohađa osnovnu obuku za službenike za mlade. Institut za razvoj mladih KULT planira, organizira i provodi programe obuke za službenike za mlade i certificiranje službenika koji se bave radom s mladima u gradskim, općinskim i kantonalnim organima vlasti. Program obuke sastoji se od osnovne i napredne obuke. Programom osnovne obuke polaznici se osposobljavaju za obavljanje poslova stručne osobe u državnoj službi za rad s mladima i pohađaju je osobe koje ispunjavaju kriterije prijave na javni poziv prema Pravilniku o procedurama obuke i certificiranju službenika za mlade Federalnog ministarstva kulture i sporta. Obuku smatra izuzetno korisnom za svoj profesionalni i lični razvoj.

„Zahvaljujući obuci, uvijek sam u toku s najnovijim promjenama i dešavanjima na polju omladinskog rada, što mi omogućava da bolje razumijem izazove s kojima se mladi suočavaju, ali i da unaprijedim svoje vještine. Potrebe mladih su danas drugačije nego prije. Svijet u kojem odrastaju dinamičan je i pun novih izazova, od tehnološkog napretka do promjena u društvenim normama i vrijednostima. Kroz obuku i stalno usavršavanje mogu bolje razumjeti ove promjene i prilagoditi programe i pristupe kako bi odgovarali stvarnim potrebama mladih danas. Ova fleksibilnost i spremnost na kontinuirano učenje ključni su za efikasan rad s mladima, jer je važno da njihove ideje, interesi i prioriteti budu prepoznati i podržani na pravi način“, kaže Belma.

Obuka joj je omogućila i dragocjena praktična znanja i konkretne alate koji joj pomažu da efikasnije planira, implementira i evaluira programe za mlade, a pruža joj i priliku da se umreži s kolegama iz različitih sektora s kojima može razmijeniti iskustva i unapređivati svoj rad.

„Posebno mi je korisna ova obuka u pogledu upoznavanja sa zakonskim okvirom koji se odnosi na mlade. S obzirom na obaveze, ponekad nemam dovoljno vremena da se detaljno upoznam sa svim zakonskim regulativama, a ova obuka mi omogućava da na efikasan način razumijem ključne propise i zakone koji regulišu omladinsku politiku. To mi olakšava svakodnevni rad i pomaže u donošenju ispravnih odluka u skladu s važećim zakonima. Obuka mi također pomaže u ličnom razvoju, jer mi omogućava da razvijam vještine liderstva, komunikacije i rada u timu, što su ključni elementi za uspjeh u svakodnevnom radu s mladima. Sigurna sam da će ova obuka imati dugoročan efekat i značaj za moj lični i profesionalni razvoj, te da će mi omogućiti da još efikasnije doprinosim razvoju omladinske politike i programa u svojoj zajednici“, navodi ona.

Na pitanje kako gleda na ulogu službenika za mlade u lokalnoj upravi, odgovara: „Ta uloga izuzetno je važna, jer predstavlja most između mladih i institucija, osiguravajući da se njihove potrebe i interesi adekvatno prepoznaju i uzmu u obzir. Zadatak službenika za mlade nije samo administrativne prirode, već i strateški važan za kreiranje i implementaciju politika koje omogućavaju mladima da se razvijaju i ostvaruju svoj potencijal. Danas se mladi suočavaju s brojnim izazovima, od obrazovanja, zapošljavanja, do mentalnog zdravlja i društvene uključenosti. Stoga, službenik za mlade mora aktivno pratiti te promjene, biti u toku sa zakonskim regulativama i novim trendovima, te osigurati da se lokalne politike i programi prilagođavaju tim potrebama. Također, službenik za mlade ima ključnu ulogu u povezivanju mladih sa različitim sektorima društva, uključujući obrazovne institucije, privredu, nevladine organizacije i međunarodne partnere. Uloga službenika za mlade nije samo reaktivna, već i proaktivna, s ciljem osnaživanja mladih i pružanja prilika za aktivno sudjelovanje u zajednici.“

Međutim, kaže i to da iako službenik za mlade možda nema uvijek željenu širinu djelovanja zbog ograničenja planiranim budžetom, to ne znači da ne može pronaći načine da se približi mladima i ostvari značajan utjecaj.

Kada je riječ o procesu rada na Strategiji prema mladima Općine Novo Sarajevo 2022-2027., Belma navodi da je Strategija kreirana iz dubokog razumijevanja potreba mladih i njihovog ključnog doprinosa društvenom napretku te da predstavlja temelj za stvaranje inkluzivnog, održivog i prosperitetnog okruženja za sve mlade stanovnike ove općine. Iako nije bila direktno uključena u izradu Strategije, jer se pridružila timu krajem 2022. godine, imala je priliku aktivno učestvovati u procesu izrade izvještaja o implementaciji strategije za period 2022. i 2023. godine.

„U tom procesu radila sam na analizi postignutih rezultata, praćenju ključnih indikatora i identifikaciji izazova u primjeni planiranih mjera. Rad na izvještaju omogućio mi je da steknem dublji uvid u ciljeve strategije, prioritete omladinske politike i realne potrebe mladih u našoj zajednici. Kroz ovu ulogu, imala sam priliku sarađivati s različitim akterima, od nevladinih organizacija do različitih institucija koje su sudjelovale u izradi Strategije, što mi je pomoglo da bolje razumijem izazove s kojima se suočavamo, ali i prilike za djelovanje u narednim godinama. Kroz saradnju sa svim sudionicima društva, od lokalne uprave do civilnog društva i privatnog sektora, nastavljamo graditi mostove ka boljoj budućnosti, osiguravajući da svaki mladi pojedinac ima priliku ostvariti svoje potencijale“, navodi Belma.

Ono što joj je posebno značajno jeste uspješna saradnja s mladim ljudima i pozitivne reakcije na njen rad. Kaže da je pozitivne reakcije ohrabruju i podsjećaju na važnost otvorenosti i dostupnosti u radu s mladima, jer želi da se svaki mladi čovjek osjeća slobodnim da podijeli svoje misli, zabrinutosti ili izazove. Kao jednu od važnih rečenica koju je dobila od mladih iz udruženja s kojima često sarađuje ponosno navodi: “Ti si uvijek pristupačna i jednostavna i možemo ti se obratiti s bilo kakvim pitanjem ili idejom i doći kod tebe u bilo koje doba.”

Kao jedan od ključnih uspjeha u svome radu navodi uspješnu saradnju s Vijećem mladih, koja je rezultirala boljom komunikacijom i otvorenijim dijalogom između mladih i službenika za mlade. Kroz česte susrete i razne aktivnosti, poput dijaloga za mlade, navodi da je stvorena platforma gdje mladi mogu slobodno izražavati svoje ideje, mišljenja i potrebe. Te aktivnosti mladima su omogućile da se uključe u proces donošenja odluka te su doprinijele jačanju njihovog samopouzdanja.

„Vjerujem da nekolicina ljudi uvijek pravi velike promjene ako su u potpunosti posvećeni cilju“, njen je omiljeni citat i moto kojim se vodi u svome radu.

Kada je riječ o planovima za budućnost, Belma će svoje usmjeriti na jačanje postojećih inicijativa i stvaranje novih prilika za njihov razvoj. Želi nastaviti raditi na osnaživanju mladih kroz razne projekte i programe koji će im omogućiti da izraze svoje ideje, razvijaju vještine i aktivno sudjeluju u zajednici.

„Želim nastaviti s uspostavljanjem partnerstava s različitim institucijama i organizacijama kako bismo osigurali podršku i resurse potrebne za realizaciju naših zajedničkih ciljeva. Vjerujem da ćemo kroz zajednički rad moći stvoriti pozitivne promjene u životima mladih i doprinijeti jačanju njihove uloge u društvu. Mladi su mi ogromna inspiracija, njihova kreativnost i energija me motiviraju da pronađem inovativna rješenja i prilagodim naše aktivnosti njihovim potrebama“, zaključuje Belma.

Mladima poručuje da nikada ne odustaju od svojih ciljeva i da vjeruju u svoju sposobnost da kreiraju promjene: „Promjene ne dolaze uvijek brzo, ali svaka mala inicijativa može donijeti dugoročne rezultate. Važno je da se mladi umreže, budu aktivni i solidarni, jer samo zajedno možemo stvoriti bolje okruženje za sve.“

Izvor: mladi.org