Posao za mlade: Misija (ne)moguća?

Ulazak u svijet odraslih kroz pronalazak zaposlenja za mlade predstavlja prvi i najveći korak ka samostalnosti, ekonomskoj sigurnosti i izgradnji budućnosti. Često je taj put obilježen glavnom preprekom – nemogućnošću pronalaska zaposlenja, što je posljedica različitih društvenih i ekonomskih faktora. Iako je stopa nezaposlenosti mladih u Bosni i Hercegovini 2021. godine bila niža u odnosu na 2015. godinu za 24%, BiH ipak ostaje na dnu ljestvice po zaposlenosti mladih u poređenju sa zemljama regiona. Istraživanja ukazuju na uzroke poput nedovoljne informisanosti i osposobljenosti mladih u skladu sa potrebama tržišta, njihove niske mobilnosti, neusklađenosti obrazovnog sistema sa savremenim trendovima, kao i na probleme poput nedostatka radnih mjesta te prisutnosti korupcije u samom procesu zapošljavanja. Uzroci su identifikovani, te se postavlja pitanje: Kako ih prevazići?

Kako prevazići prepreke pri zapošljavanju?

Iako je situacija izazovna, postoje alternativna rješenja na nivou pojedinca. Još 2004. godine Federalni zavod za zapošljavanje (FZZZ) pokrenuo je programe sufinansiranja zapošljavanja ranjivih kategorija među kojima su i mladi. Slični programi poput zapošljavanja pripravnika i podrške teško zapošljivim kategorijama dobili su veću formalizaciju i sredstva kroz specifične projekte i javne pozive tokom 2000-ih i u Republici Srpskoj. Međutim, prema istraživanju Instituta za razvoj mladih KULT „Analiza potreba i položaja mladih u BiH“ iz 2022. godine, tek je 28.8% mladih čulo za vladine programe zapošljavanja, a samo njih 3.9% su bili korisnici nekog od takvih programa. Iako je ovaj postotak viši u odnosu na 2015., pred vlastima je izazov za boljim oglašavanjem i promovisanjem ovakvih i sličnih programa, dok mladima treba veća spremnost da vladine programe u konačnici i iskoriste. Ipak, treba imati na umu da su politike zapošljavanja mladih na svim nivoima vlasti, uključujući planove djelovanja i odgovarajuće budžete za njihovu provedbu ključni faktor za dugoročnu zapošljivost.

S druge strane, neusklađenost obrazovnog sistema sa tržištem rada, čini značajan broj mladih nekonkurentnim, s obzirom na to da tokom obrazovanja stiču znanja i vještine koji često nisu primjenjivi na radnom tržištu. U tom kontekstu, prekvalifikacije i dokvalifikacije predstavljaju jedno od najvažnijih rješenja. Obrazovni sistem bi morao pratiti trendove i u skladu s tim prilagođavati kurikulume kako bi vještine koje mladi stiču tokom formalnog obrazovanja bile korisne pri zapošljavanju.

Kroz brojne analize o položaju i potrebama mladih, korupcija je prepoznata kao ključni problem u procesu zapošljavanja. Veliki je broj mladih koji su čuli o slučajevima kupovine radnih mjesta, iako je dosta manji broj njih koji su tome i svjedočili. Ipak, veliko prisustvo mita i korupcije, političkog zapošljavanja i različitih vidova diskriminacije negativno utječe na percepciju tržišta rada, stvarajući nepovjerenje i pesimizam. Poslodavci i institucije moraju prepoznati kompetencije kao ključni kriterij prilikom zapošljavanja, te osigurati transparentan proces. U tom smislu, mladi trebaju biti informisani i osposobljeni za borbu za svoja radnička prava, te aktivni u prijavljivanju svih oblika diskriminacije na radnom mjestu kako bi isti u konačnici bili sankcionisani.

S obzirom na manjak praktične nastave, nedefinisanost studentskog rada, slabu koordinaciju institucija koje se bave zapošljavanjem, tranzicija mladih iz obrazovanja na tržište rada obilježena je komplikovanim procesima nejasnim mladima koji nužno trebaju konkretnije usmjerenje i pomoć. Na tom polju, potrebno je razvijati vještine i znanja osoblja zavoda za zapošljavanje o  komunikaciji i radu s mladima, ali i jačati vještine mladih za traženje posla kroz treninge, savjetovanja, usmjeravanja i partnerstvo s organizacijama civilnog društva. Također, program Evropske unije, Garancija za mlade koji mladima omogućava kvalitetnu ponudu za zaposlenje, nastavak obrazovanja, učenje kroz rad ili stažiranje, trebao bi olakšati prijelaz iz obrazovanja na tržište rada. Garancija za mlade trenutno se pilotira u Zeničko-dobojskom i Hercegovačko-neretvanskom kantonu, nakon čega će se izraditi akcioni plan koji će biti temelj za implementaciju programa u Federaciji Bosne i Heregovine.

Želim pokrenuti vlastiti biznis, ali…

Samozapošljavanje ne samo da pomaže pojedincima koji se odluče na taj korak, već otvara prilike za stvaranje novih radnih mjesta, te jača privredu zemlje. Međutim, korak pokretanja vlastitog biznisa komplikovan je proces i za iskusne stručnjake usljed birokratskih procedura, a što je posebno problematično za mlade. Čak i da birokratija nije prepreka, mladima nedostaje edukativna, mentorska i finansijska podrška. Na određenim nivoima vlasti već postoje programi podsticanja pokretanja biznisa, no njih je potrebno dodatno unaprijediti te kreirati okruženje poticajno za investicije. Važno je olakšati birokratske procese, a mladima omogućiti savjetodavnu, pravnu, knjigovodstveno-administrativnu i sličnu podršku u početku poslovanja, ali i u kasnijm godinama kako bi se održali biznisi. Na kraju, korisno je i unaprijediti promociju postojećih mjera za podršku preduzetništvu mladih, s obzirom na to da visok postotak mladih ima želju za pokretanjem vlastitog biznisa.

Neusklađenost, nekonkurentnost, nezaposlenost i ostala “ne”

Iako je proces zapošljavanja u BiH obilježen negativnim oblicima, ne možemo zanemariti programe i inicijative koji postoje i funkcionišu dugi niz godina. Ipak, u tom kontekstu postoji mnogo prostora za napredak koji zahtijeva cjelovit i koordinisan pristup problemu  nezaposlenosti mladih. Saradnja svih ključnih aktera-od samih mladih, preko obrazovnog do privrednog sektora, te institucija različitih nivoa vlasti, posebno onih lokalnih je ključna. Cilj je prevazići prepreke poput nesklada, niskih konkurentnosti i visoke nezaposlenosti, te ih zamijeniti s usklađenošću, konkurentnošću i zaposlenošću.

Stoga, pozivamo vas da podržite promjene na bolje prijavom svoje jedinice lokalne samouprave na  Javni poziv za podnošenje prijave za procjenu jedinica lokalne samouprave i stjecanje certifikata zajednica naklonjena mladima kako bismo zajedno unaprijedili zapošljavanje mladih.

Izvor: mladi.org