PJESMA JE SPOJILA MLADE SA TRI KONTINENTA

Posljednji augustovski dani u Maglaju su bili u znaku 52.Internacionalnog festivala nedovoljno afirmisanih pjevača narodne i zabavne muzike „Studentsko ljeto“. Od daleke 1964.godine pa do danas upravo je maglajski festival bio odskočna daska za nastavak karijere, mnogima sada uspješnim pjevačima iz cijele regije – Almi Čardžić, Severini, Đulijanu, Danijelu Popoviću, Željki Samardžiću, Lepoj Breni, Hasibi Agić, Asimu Brkanu i mnogim drugim. Ono što je počelo kao mala priredba „Zavičajnog kluba studenata“ i festival mladih pjevača iz okolnih gradova, iz godine u godinu je raslo, pa je do 90-tih godina maglajski festival bio kruna svih amatarskih festivala sa područja bivše Jugoslavije. Kako se ono kaže, sve je bilo na nivou, pa su tako orkestri TV Zagreb, TV Beograd, TV Sarajevo i mnogi drugi pratili izvođače, gosti večeri su uvijek bili atraktivni kao i voditelji – od Sanje Damić pa do Miće Orlovića.

Ove godine na maglajskom festivalu za vrijedne nagrade borilo se 29 mladih interpretatora iz devet zemalja, sa tri kontinenta, a po prvi put , zahvaljujući članstvu u Svjetskoj asocijaciji festivala, publici u Maglaju predstavili su se mladi i talentovani učesnici iz Turske, Ukrajine i Egipta.

Ovogodišnje „Studentsko ljeto“ oborilo sve rekorde posjećenosti

Procjenjuje se da je obje festivalske večeri pratilo više od 2.500 posjetilaca, da su ove godine oboreni svi rekordi kada je posjećenost u pitanju i da se tražila karta više. To dokazuje da Maglajlije vole svoj festival i da mu svojim prisustvom daju podršku.

„Mi svoje ‘Studentsko ljeto’ živimo“, kazao je između ostalog Mirsad Mahmutagić, načelnik općine, otvarajući festival te se posebno zahvalio i odao priznanje svima onima koji su pomogli organizaciju „Studentskog ljeta“ na svjetskom nivou. Organizacioni odbor koji su ove godine činili Eldina Mehinagić, predsjednica, te članovi Benjamin Hasanić, Arnela Tumbić, Rašida Muhić i Damir Bašić, napravio je značajan iskorak u organizacijom smislu, pa je tako sama scena sa svim svjetlosnim efektima izgledala spektakularno, tok festivala mogao se pratiti na dva displaya, publika u dvorani pratila je i javljanja iz backstage, saznala nešto više o samim učesnicima i njihovim dojmovima o festivalu i Maglaju. Ne smijemo zaboraviti ni vrijedne volontere i volonterke, uposlene Doma kulture te tehničku podršku.

Publika aplauzima pozdravila odluke žirija

Obje festivalske večeri počele su festivalskom himnom „Sub castro nostro“ u izvedbi Benjamina Hasanića te predstavljanjem festivalskog orkestra pod vođstvom prof. Amira Muharemovića koji je naspisao aranžmane za sve pjesme koje su se mogle čuti tokom festivalskih večeri. Prisutne u dvorani ponovno je oduševio i virtuoz na harmonici Amer Šehić. O dobitnicima vrijednih nagrada su odlučivala dva žirija kao i publika u dvorani. Stručni žiri činili su profesori Ahmo Muharemović, Enisa Hajdarević-Šojko i Benjamin Hasanić,  te Marjan Kataroski ispred Svjetske asocijacije festivala, a Žiri novinara Hajdar Arifagić, Mahir Čaušić, Emir Šrijelj i Dragan Pejčić.

Publika je o svojim pobjednicima odlučivala glasanjem putem QR koda. Tokom večeri narodne muzike predstavili su se: Adin Huremović (Gradačac), Denis Dimoski (Prilep), Haris Hasanbegović (Srebrenik), Haris Šabanović (Visoko), Jana Crnomarković (Novi Sad), Karyina Zaiets (Kijev), Lejla Mečkić (Maglaj), Mario Petruševski (Skopje), Marta Jovičić (Beograd), Mateo Krištić (Orašje), Mina Mujkić (Zemun), Onur Pasaaga (Istanbul), Savr Ayberk Hocaoglu (Istanbul) te Sanel Delić (Maglaj). Po ocjeni publike u dvorani, Sanel Delić iz Maglaja osvojio je treću, Sabri Ayberk Hocaoğlu iz Istanbula drugu, dok je Lejla Mečkić, takođe predstavnica Maglaja na festivalu, osvojila najviše glasova publike. Sabri Ayberk Hocaoğlu, učesnik festivala iz Istanbula, bio je jako sretan zbog nagrade koju mu je dodjelila publika. Njegova porodica porijeklom je iz Novog Paraza. „Rođen sam u Istanbulu, gdje se moja porodica doselila prije 50 godina. Bavim se muzikom, živim posebno uz muziku sa Balkana. Ovdje je atmosefra bila odlična, ovdje su učesnici iz nekoliko zemalja, puno smo se družili i meni je to najveća nagrada. A publika je bila zaista vrhunska“, ispričao nam je Sabri. Po odluci Žirija novinara treća nagrada otišla je u ruke Denisa Dimoskog iz Prilpa, druga Mini Mujkić iz Zemuna, a prva Harisu Šabanoviću iz Visokog. Nagradu “Selver Pašić” za najbolju interepretaciju sevdalinke dobio je Aldin Huremović iz Gradačca. Stručni živi je svoju prvu nagradu dodjelio učesnici iz Kijeva Karyni Zaiets, drugu Onuru  Pasaağa iz Istanbula, a prvu Mini Mujkić iz Zemuna. „Kada sam dolazila u Maglaj nisam očekivala da ću osvojiti dvije nagrade. Očekivala sam samo da ću upoznati jako puno divnih ljudi koji imaju ista interesovanja kao i ja, da ćemo sa publikom podijeliti ljubav prema muzici. Muzika je meni pomoć da izrazim svoje emocije, način mog življenja. Ovo je nešto najljepše što mi se moglo desiti i sretna se vraćam u Zemun. O festivalu znam da dugo traje, da su mnoge naše regionalne zvijezde ovdje započinjale svoju karijeru“, rekla nam je Mina Mujkić.

Tokom večeri zabavne muzike pjevali su se regionalni i svjetski hitovi

Na festivalskoj sceni tokom večeri zabavne muzike zapjevali su: Angel Juntev (Skopje); Arijan Đemajilji (Bibinje), Bruno Rački (Zagreb); Darin osman (Kairo), Ena Blitović (Maglaj), Filip Caković (Čačak), Hana Talić (Kakanj), Luka Škarić (Šibenik), Maja Bagarić (Kiseljak), Marko Ninković (Trebinje), Matija Sekulić (Podgorica), Strahinja Miličević (Kraljevo), Tamara Blatnik (Šentjernej), Trajče Georgiev (Strumica) i Vasil Angelov (Skopje). Treća po glasovima publike bila je Hana Talić iz Kaknja, druga predstavnica Maglaja Ena Blitović, dok je najviše glasova publike u dvorani osvojila Maja Bagarić iz Kiseljaka. Žiri novinara svoju treću nagradu dao je Bruni Račkom iz Zagreba, drugu Angelu Juntevu iz Skopja, a prvu Marku Ninkoviću iz Trebinja. Nagradu Organizacionog odbora Festivala za najbolji scenski nastup osvojio je Matija Sekulić iz Podgorice. Po ocjeni tručnog žirija treće mjesto osvojila je Maja Bagarić iz Kiseljaka, drugo Vasil Angelov iz Skopja a prvo mjesto pripalo je Hani Talić iz Kaknja. „Da sam ja morala da biram pobjednika u Maglaju, ne znam koga bih izabrala, konkurencija je stvarno bila jaka. Hvala žiriju što je izabrao baš mene za pobjednicu. Nakon informacije da su neke velike zvijezde ovdje započinjale svoju karijeru, ova nagrada mi je posebno važna“, ispričala nam je Hana Talić koju od jeseni očekuje studij na Muzičkoj akademiji – smijer dirigovanje.

Karyna Zaiets iz Ukrajine pažnju privukla efektnim scenskim nastupom

U Maglaju, ali i u Bosni i Hercegovini, po prvi put je bila Karyna Zaiets iz Kijeva. Tokom večeri narodne muzike, u bijeloj haljini, sa krunom od grančica drveća i lišća, privukla je pažnju posjetilaca i mnogi su se željeli slikati upravo s njom. „Divno mi je ovdje, grad je mali ali tako prijatan, kao i ljudi. Gledam ova brda oko mene, divno je sve. Festival je jako dobar, jedva čekam večer zabavne muzike kada nastupa moja prijateljica iz Egipta Darin Osman. Moj izgled inspirisan je duhom ukrajinskih šuma, jako volim kulturu svoje zemlje. Bilo je ovo vrlo dragocjeno iskustvo“, ispričala nam je Karyna (19) inače studentica na univerzitetu u Kijevu.

Možda idemo putem Tonija Cetinskog i Toše Proeskog

Decenijama se na festivalu stvaraju prijateljstva koja onda traju i traju. Tako nešto moglo bi biti i izmedju Brune Račkog iz Zagreba i Vasila Angelova iz Skopja. Do dolaska u Maglaju nisu se poznavali, ali vrlo su brzo ‘kliknuli’. „Pričamo o glazbi, kako bi mogli stvarati neku novu, našu muziku. Uvijek sam bio iznenađen Makedoncima, oni su zaista fantastični na mnogo načina“, kazao nam je Bruno kroz smijeh. „Poklopile su nam se energije, stil pjevanja i žanr muzike koju volimo. Imamo dobru energiju na sceni i mislim da bi bilo da se desi neka nova makedonsko-hrvatska saradnja, kao što su je imali Toše Proeski i Toni Cetinski“, dodao je Vasil, a Bruno je nastavio. „Ovo je jedan od rijetkih festivala gdje su me oduševili svi učesnici. Drago mi je da sam stekao novog prijatelja i naravno – napravićemo duet“.

Organizatori izuzetno ponosni

Organizator 52.“Studentsko ljeta“ je općina Maglaj, a suorganizator Dom kulture „Edhem Mulabdić“. „Naravno da smo svi ponosni koji smo učestvovali u organizaciji i realizaciji festivala. Mogu biti ponosne i Maglajlije jer je tokom večeri narodne muzike sportska dvorana oborila sve rekorde posjećenosti. Uz puno kvalitetnih učesnika, gostiju, prekrasan voditeljski par, kvalitetan orkestar i zabava je bila fantastična. Grad je ove dvije večeri bio pun i mogu reći da iz našega Maglaja odlaze lijepe slike i ponosni smo na to“, kazao nam je Mirsad Mahmutagić, načelnik općine, nakon što se spustila zavjesa na 52.festival. „Doživjeli smo da se ove godine za festival tražila karta više. Građani su nam dali pozitivnu ocjenu za sve ono što smo uradili. Presretna sam da je ovaj grad prepoznao da je ‘Studentsko ljeto’ prije svega njegov festival, a svojim dolaskom ohrabrili su sve nas koji smo radili na organizaciji i podržali nas da idemo dalje. I ove godine uz nas je bio veliki broj volontera, oni će sutra raditi na festivalu. I mi smo učili od najboljih – kako se gradi festival i ja se u svoje lično ime i u ime Organizacionog odbora zahvaljujem nastavnici Hani Čizmić što nas je naučila svemu, a mi smo nastavili dalje“, dodala je Eldina Mehinagić, predsjednica Organizacionog odbora. Zlatni sponzori festivala bili su: Natron-Hayat, BH Pošta doo Sarajevo, Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, a organizaciju su pomogli i brojni sponzori. O ovogodišnjem festivalu govoriće i pisati desetak medija iz Bosne i Hercegovine i regije. Voditelji obje večeri bili su Maja Miralem i Armin Redžović, a oni najsretni posjetioci obradovani su nagradama turnističkih agencija i to putovanjima po njihovom izboru.

Piše: Nejra Bradarić


Ova priča napisana je zahvaljujući velikodušnoj podršci Američkog naroda kroz program “Snaga lokalnog” Američke agencije za međunarodni razvoj u BiH (USAID). Za sadržaj priče iskljucivo je odgovoran autor i “Mreža za izgradnju mira”. Stavovi izneseni u priči ne odražavaju nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Americkih Država.