Činjenica je da sve češće komuniciramo putem poruka, društvenih mreža i online platformi, gdje je prostor za ton, izraz lica i neverbalnu komunikaciju sveden na minimum. Upravo zbog toga naša empatija je ugrožena. U ovom članku ću ti pokazati koliki uticaj tehnologija ima na nas, a da možda nismo ni svjesni i koliko je važan digitalni detox.
Kako Sprout social navodi, u poređenju sa drugim generacijama, Generacija Z najviše koristi društvene mreže za otkrivanje novih proizvoda, praćenje vijesti i kontaktiranje brendova za potrebe korisničke podrške. Platforme koje najčešće koriste su Instagram 91% i TikTok 86%, što ih i čini najpopularnijim. Ipak, mnogi u ovoj generaciji osjećaju izgaranje i pate zbog nezdravih uticaja društvenih mreža. Mnogi osjećaju potrebu da sami postave granice, uključujući detox društvenih mreža. Istraživanje kaže da je 57% Generacije Z uzelo detox 2023. godine, a 63% planira to učiniti 2024. godine, što je najviše od svih generacija.
Psihološki efekti
Psihološki efekti tehnologije na ljudske odnose su zaista kompleksni i višeslojni. Kada je u pitanju mentalno zdravlje, potrebno je izraziti zabrinutost. Mislim da nismo svjesni koliko tehnologija utiče na naše mentalno zdravlje i koliko nas zapravo promijeni, a utiče čak i na naše samopouzdanje.
Primijetila sam da djeca koja provode mnogo vremena uz telefone često pokazuju promjene u ponašanju. Na primjer, dijete koje rijetko ispušta telefon iz ruke, postaje povučenije i manje zainteresirano za aktivnosti s vršnjacima. Kad je bez telefona, postaje je nervozno i teško se fokusira na igru ili razgovor. Iako se ne ponašaju sva djeca ovako, činjenica je da prekomjerna upotreba tehnologije može negativno utjecati na njihovo emocionalno, kao i društveno funkcionisanje. Čak i ako samo dio djece ima ovakve probleme, to je dovoljno ozbiljno da zaslužuje našu pažnju i traženje rješenja.
Druga stvar je što ljudi na društvenim mrežama pokazuju svoj život kao nešto idealno, što sigurno nije. To je za osobe koje svakodnevno to gledaju loše, smanjuje im se samopouzdanje i javlja osjećaj krivice kako oni ne mogu živjeti tako savršenim životom, što naravno negativno utiče na njihovu psihu.
Treći problem je porast cyberbullying-a i online uznemiravanja. Digitalni prostor pruža anonimnost, što omogućava nekim ljudima da se upuste u štetno ponašanje. Posljedice online uznemiravanja mogu biti ozbiljne, utičući na osobe emocionalno i psihološki. To predstavlja prijetnju osjećaju sigurnosti koji bi trebao biti prisutan u svakom zdravom odnosu, bilo online ili offline.
Tehnologija, posebno u obliku pametnih telefona i društvenih mreža, dovela je do zavisnosti. Kako navodi Science Zeba Academy, zavisnost od pametnih telefona i društvenih mreža sve više se prepoznaje kao problem koji negativno utiče na mentalno zdravlje i međuljudske odnose.
Digitalni detox
Digitalni detox odnosi se na period kada osoba izbjegava korištenje tehnoloških uređaja poput pametnih telefona, televizora, računara, tableta i društvenih mreža. “Detoksifikacija” od digitalnih uređaja često se vidi kao način za fokusiranje na stvarne društvene interakcije bez distrakcija.
Very Well Mind je izdvojio nekoliko mogućih znakova da ti je potreban digitalni detox, a ja ću ih podijeliti sa tobom:
- Osjećaš se anksiozno ili stresno ako ne možeš pronaći svoj telefon;
- Osjećaš potrebu da provjeriš svoj telefon svako nekoliko minuta;
- Osjećaš se depresivno, anksiozno ili ljutito nakon provedenog vremena na društvenim mrežama;
- Preokupiraš se brojem lajkova, komentara ili ponovnih dijeljenja tvojih objava na društvenim mrežama;
- Bojiš se da ćeš propustiti nešto ako neprestano ne provjeravaš uređaj;
- Često ostaješ budan ili budna do kasno ili se rano budiš kako bi koristio ili koristila telefon;
- Imaš problema s koncentracijom na jednu stvar bez potrebe da provjeravaš telefon.
Napomenula bih to da ne moramo doći do ovakvih stadija da bismo napravili pauzu od online svijeta. Čak i mini predah od tehnologije može nam pomoći da se osjećamo bolje i više uživamo u realnom životu.
Kako uraditi digitalni detox
Digitalni detox ne mora podrazumijevati potpuni prekid korištenja telefona i drugih digitalnih veza. Proces je često više vezan za postavljanje granica i osiguranje da koristiš uređaje na način koji doprinosi, a ne šteti tvom emocionalnom i fizičkom zdravlju.
Možeš napraviti potpuni detox i ne koristiti uređaje nikako, međutim živimo u vremenu kada je život nezamisliv bez uređaja, čak i poslovi o tome zavise, pa je u redu koristiti ih za takve stvari. Ključ je u organizaciji i ograničenjima korištenja. Tada uradiš mini-detox na kraju dana.
Trenuci kada možeš ograničiti upotrebu digitalnih uređaja: kada jedeš, kada se budiš, kada ideš na spavanje, ako radiš na nekom projektu ili hobiju, prvodiš vrijeme sa prijateljima ili porodicom i slično. Također, u detoxu će ti pomoći i ako ukloniš ometanja, to jeste da isključiš push obavještenja na svom telefonu. Ograničavanje upotrebe društvenih mreža na oko 30 minuta dnevno može značajno poboljšati dobrostanje, smanjujući simptome usamljenosti i depresije.
Evo nekoliko savjeta da tvoj digitalni detox bude uspješniji:
- Obavijesti svoje prijatelje i porodicu da si na digitalnom detoxu i zamoli ih za pomoć i podršku;
- Pronađi načine da uvijek imaš druge aktivnosti pri ruci;
- Obriši aplikacije za društvene mreže sa svog telefona i tako ćeš smanjiti iskušenje i lak pristup;
- Pokušaj izaći iz kuće; idi na večeru s prijateljima ili se prošetaj;
- Piši dnevnik da bi pratio ili pratila svoj napredak i zapiši svoja razmišljanja.
Odlazak na digitalni detox može biti izazovno i stresno, posebno u početku, jer nas može dovesti do osjećaja anksioznosti ili dosade. Međutim, važno je razumjeti da će nam ova pauza od tehnologije pomoći u razvijanju veće empatije i bolje povezanosti s ljudima oko nas. Trebamo biti svjesni da će ovakav pristup pozitivno utjecati na naše mentalno i fizičko zdravlje.
Izvor: rolify.com