Povodom implementacije programa Snaga lokalnog, koji se u BiH provodi uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj – USAID, Mreža za izgradnju mira, između ostalog, osluškuje probleme i potrebe, kao i pozitivne inicijative i promjene u lokalnim zajednicama širom BiH te se trudi ukazati na aktuelne probleme i pozitivne prakse iz lokalnih zajednica, koje mogu motivisati druge da pokrenu slične inicijative i promjene u svojim lokalnim zajednicama.
Mreža za izgradnju mira je u periodu 11-12. marta 2021. posjetila Tuzlu, gdje su održani sastanci sa predstavnicama i predstavnicama nekoliko lokalnih organizacija koje aktivno rade u Tuzlanskom kantonu. Prilikom razgovora sa Tuzlanskim otvorenim centrom (TOC), čija misija je jačanje položaja LGBT osoba i žena, na području Tuzlanskog kantona, kao i šire i to kroz zagovaranje, edukaciju, promociju ljudskih prava, kreiranje mehanizama za monitoring važnih društveno-političkih procesa i kroz jačanje lokalne LGBT zajednice, razgovarali_e smo o radu TOC-a u lokalnoj zajednici i promjenama koje su se desile tokom pet godina njihovog postojanja. Poseban fokus razgovara je bio na umrežavanju aktivista i aktivistica u Tuzli i tuzlanskoj solidarnosti koja je sveprisutna, a za TOC se posebno pokazala nakon napada na festival Merlinka u Tuzli 2018. godine, kada je na Merlinku je došlo jako mnogo ljudi koji su željeli pokazati da postupci napadača nisu ono što građani i građanke Tuzle podržavaju, šaljući iz Tuzle poruku solidarnosti.
Omladinski pokret Revolt, koji okuplja i organizuje mlade ljude u borbi protiv nepravde, siromaštva, nasilja, korupcije, diskriminacije, neodgovornih političara/ki i negativnih autoriteta intenzivno radi i na poboljšanju položaja studenata_ica koji_e studiraju na Univerzitetu u Tuzli. Pokrenuta je inicijativa za uvođenje elektronske prijave ispita na Univerzitetu u Tuzli, jer se na ovom Univerzitetu ispiti još uvijek prijavljuju putem ispunjavanja i dostavljanja prijavnica. Revolt sarađuje sa drugim organizacijama iz Tuzle šireći poruke zajedništva, međusobne podrške i solidarnosti. U narednom periodu Revolt planira pokrenuti nekoliko inicijativa bitnih za kvalitet života građana i građanki Tuzlanskog kantona, pogotovo u oblasti kreiranja prostora za mlade, dostupnosti javnog gradskog prevoza i monitoringa rada vlasti.
Udruženje žena Romkinja (UŽR) “ Bolja budućnost” Tuzla je ženska romska nevladina organizacija koja kroz socio-ekonomske programe, programe ljudskih prava, programe zagovaranja i političke participacije doprinosi poboljšanju uslova života romske populacije sa fokusom na Romkinje. Prilikom razgovora sa Mrežom mira Bolja budućnost je ukazala na značajne pomake u poboljšanju kvalitete života Romkinja i Roma. Značajan doprinos tome je dala Bolja budućnost, ali i druge organizacije koje se bave ljudskim pravima Romkinja i Roma. Pomaci su vidljivi u znatno boljem tretmanu Romkinja i Roma od strane institucija, građana i građanki. Iz Bolje budućnosti s ponosom ističu da je njihov rad prepoznat u lokalnoj zajednici i zbog programa ekonomskog osnaživanja, započinjanja djelatnosti, kroz davanje poticaja i osnivanja Ženske Romske zadruge. Tokom 2020. godine su za 12 korisnica obezbijedili potrebna sredstva, edukacije, biznis planove, te u narednom periodu planiraju nastaviti sa svim započetim aktivnostima.
Udruženje “HO HORIZONTI” Tuzla se na human, otvoren i profesionalan način zalaže za aktivno sudjelovanje i bolji položaj žena u našem društvu, kroz pružanje psihosocijalne, edukativne i savjetodavne podrške pojedincima i pojedinkama, porodicama, grupama i zajednicama, kao i realizacijom brojnih aktivnosti, inicijativa i akcija u lokalnoj zajednici. HO Horizonti trenutno u četiri lokalne zajednice pokušava putem iniciranja ženskih lobi grupa spustiti Rezoluciju 1325 na lokalni nivo. Svjesne da su izborni rezultati pokazali da žene ponovo nisu osvojile mandate stoga su ponovo podzastupljene u tijelima vlasti, HO Horizonti intenzivno rade na formiranju aktiva žena u mjesnim zajednicama, neovisno o savjetima mjesnih zajednica, koji će motivirati žene da se umrežavaju i pokreću lokalne inicijative.
Mreža mira, Tuzlanski otvoreni centar, UŽR Bolja budućnost, Omladinski pokret Revolt i HO Horizonti planiraju nastaviti međusobnu podršku, gdje su značajni resursi umrežavanja prepoznate mogućnosti online platforme Snage lokalnog www.snagalokalnog.ba i Mreže za izgradnju mira www.mreza-mira.net.
Pratite web stranicu Snage lokalnog gdje u narednom periodu donosimo više inspirativnih priča o aktivizmu u Tuzlanskom kantonu i vrijednom radu tuzlanskih aktivista i aktivistica.