Protekla sedmica širom svijeta bila je obojena humanošću, jer se Međunarodni dan volontera obilježava 5. decembra. To je dan posvećen svim onima koji svojim nesebičnim angažmanom i radom čine ovo društvo boljim.
Koliko je važna uloga volontera u zajednici govore najviše rezultati s terena i pozitivna iskustva svih učesnika u ovim aktivnostima. Upravo u tom duhu solidarnosti i empatije, koji je pokretač mnogih pozitivnih promjena, Institut za razvoj mladih KULT četvrtu godinu zaredom organizirao je sedmicu korporativnog volontiranja, prilikom čega je 19 uposlenika svoje radne sate pretvorilo u volonterske. Donirali smo svoje vrijeme onima koji su u stanju potrebe i to oko 70 radnih sati što bi predstavljalo skoro dvije radne sedmice.
Korporativno volontiranje je praksa u kojoj se zaposlenici potiču na uključivanje u volonterske aktivnosti u zajednici ili za društveno korisne ciljeve, s namjerom da se stvore pozitivne promjene u društvu, da se motiviraju zaposleni, ali i da se doprinese većoj društvenoj odgovornosti.
Naši uposlenici imali su priliku družiti se s korisnicima i uposlenicima različitih organizacija i institucija, čime je njihovo volontiranje postalo istinska prilika za učenje i povezivanje s drugima. Angažman je uključivao terenske posjete, pripremu i podjelu obroka u Udruženju Pomozi.ba, učešće u podršci mobilnom timu, ali i učešće u radno-okupacionim terapijama i kreativnim radionicama u Domu Sentivo, Gerontološkom centru, Udruženju „Dajte nam šansu“ i Savezu SUMERO. Svaka od ovih aktivnosti bila je prilika da naši uposlenici budu dio šireg cilja, da svojim prisustvom, pažnjom i pomoći doprinesu poboljšanju života onih kojima je pomoć najpotrebnija.
Svoje volonterske sate naši uposlenici shvatili su i opisali kao privilegiju da se jedan radni dan odvija u svrhu povezivanja, druženja i zajedničkog uživanja sa korisnicima institucija i organizacija u kojima su proveli svoj dan. Dani korporativnog volontiranja ostavili su snažan dojam na sve učesnike, jer su shvatili da volonterski rad nije samo davanje, već i prijem u obliku iskustava, osjećaja ispunjenosti te uvjerenja da su učinili nešto vrijedno i korisno za svoju zajednicu.
“Naše korporativno volontiranje bilo je ispunjeno raznovrsnim aktivnostima i iskrenim druženjem s pripadnicima treće životne dobi u Domu Sentivo, koji su nas osvojili svojim osmijesima, pričama i vedrinom. Organizirali smo kreativne radionice, pomagali u pripremi doručka, pjevali, igrali bingo i razgovarali uz kafu. Svaka od ovih aktivnosti omogućila nam je da bolje upoznamo njihove svakodnevne izazove i radosti.”
Institut je ove godine proširio doprinos korporativnom volontiranju tako što je u okviru projekta „Poboljšanje korporativne odgovornosti za ljudska prava u BiH“ razvio posebnu web platformu www.volontiraj.ba a sistemsku podršku korporativnom volontiranju. Platforma uvezuje zainteresirane strane, odnosno olakšava pristup i put kompanijama koje se žele uključiti, ali i udruženjima, ustanovama i organizacijama civilnog društva koje trebaju volontersku podršku. Projekat finansira Evropska unija, a provodi Institut za razvoj mladih KULT u partnerstvu sa Sindikatom radnika trgovine i uslužnih djelatnosti i Udruženjem “Dajte nam šansu”.
Charles Dickens kaže da niko nije beskoristan na ovom svijetu ko olakšava breme drugog, a mi smo to doživjeli kroz volontiranje čak i na sitnicama, jer smo ponovo uvidjeli da mali znaci pažnje mogu mnogo doprinijeti kvaliteti života korisnika, a i korporativno volontiranje nam je pružilo vrijednu lekciju o zajedništvu i razumijevanju. Iskazani osmijesi i radost snažan su podsjetnik na važnost podrške i solidarnosti u zajednici.
Album fotografija možete pronaći na OVOM linku.
Izvor: mladi.org