Kreativnost u liderstvu

Tema kreativnosti u liderstvu je kompleksna, ali nevjerovatno važna. U prethodnim objavama pisala sam o liderstvu, liderima i liderkama, kao i o svojim iskustvima i putu do mlade liderke. Ali, kreativnost u liderstvu zaslužuje poseban prostor jer se u današnjem svijetu bez inovativnih pristupa ne može daleko stići. Zato sam odlučila da kroz ovu objavu podijelim savjete i primjere kako da razviješ kreativnost koja može pomoći u tvom liderstvu.

INOVATIVNOST I KREATIVNOST KAO OSNOVA LIDERSTVA

Kada radiš sa mladima ili vodiš neki projekat, uvijek je ključno da imaš svježe ideje i inovativne pristupe. Ako radiš stvari na isti način kao i prije, ne možeš očekivati drugačije rezultate. Tapkanje u mjestu samo dovodi do stagnacije, a to nije nešto čemu mladi lideri i liderke treba da teže. Inovativnost je važna iz nekoliko razloga, ali možda najvažniji je taj da privučeš i zadržiš pažnju onih s kojima radiš – bilo da su to vršnjaci, kolege i kolegice, ili članovi i članicce tima.

DAJEŠ LI MLADIMA ONO ŠTO IH INSPIRIŠE?

Kada radiš s mladima, moraš im stalno nuditi nešto novo, nešto što će ih privući i inspirisati. Na primjer, organizacija klasične radionice ili predavanja možda neće izazvati oduševljenje, ali ako uključiš interaktivne igre, debate, ili kvizove, veća je šansa da će se svi uključiti. Važno je razmisliti o interesovanjima grupe s kojom radiš i uključiti aktivnosti koje ih angažuju. Ako si vođa tima ili organizator projekta, razmisli kako možeš iskoristiti kreativne pristupe i prilagoditi se potrebama i interesovanjima tvojih članova.

RAZMISLI IZVAN OKVIRA

Jedan od najvažnijih savjeta koje mogu dati mladim liderima je da razmišljaju izvan okvira.

Na primjer, ako imaš zadatak da vodiš tim kroz određeni projekat, pokušaj naći metode koje se ne koriste često. Možda umjesto klasičnih sastanaka možeš organizovati brainstorminge u opuštenoj atmosferi – na otvorenom, u kafiću, ili čak online, uz vizualne mape ili aplikacije koje podstiču kreativno razmišljanje.

SAVJET: BUDI OTVOREN ILI OTVORENA ZA PROMJENE

Kreativnost u liderstvu zahtijeva otvorenost za promjene. Mnogi lideri i liderke pogriješe misleći da ako se jedna metoda pokazala uspješnom, nema potrebe da je mijenjaju. Ali, mladi lideri i liderke koji žele uspjeti moraju biti fleksibilni i spremni da prilagode svoje pristupe.

Na primjer, ako primijetiš da tvoj tim nije motivisan ili se suočava s izazovima, pokušaj promijeniti taktiku. Možeš organizovati „dan kreativnosti“ gdje svaki član ili članica predlaže nove ideje za unapređenje rada tima.

BUDI PRIMJER INOVATIVNOSTI

Ako želiš da tvoj tim bude kreativan, moraš i im ti biti primjer. U tvojim svakodnevnim zadacima i interakcijama pokaži da si otvoren ili otvorena za nove ideje i da cijeniš kreativne prijedloge.

Na primjer, predložiti timske izazove gdje svi rade na zajedničkom projektu i predlažu rješenja na kreativne načine. Ako lider ili liderka sami pokazuju inicijativu i inovativnost, veća je vjerovatnoća da će tim slijediti taj primjer.

SAVJET: PRATI PRIMJERE DRUGIH LIDERA I LIDERKI

Kreativnost se često razvija kroz inspiraciju i gledanje drugih kako rješavaju izazove. Nemoj se bojati učiti od drugih lidera i liderki. Proučavaj primjere inovativnih pristupa – kako su neke vođe riješili probleme na kreativan način, kako su motivisali svoje timove ili uveli nove metode rada. Često i sitne promjene mogu imati veliki uticaj na način na koji tim funkcioniše.

PRAKTIČNI PRIMJERI ZA KREATIVNO LIDERSTVO

Evo nekoliko jednostavnih primjera koje možeš primijeniti u vođenju:

1. Timski brainstorming – Svake sedmice izdvoji vrijeme za brainstorming gdje svaki član može predložiti ideje za poboljšanje rada tima.

2. „Šta ako“ sastanci – Ovi sastanci mogu izgledati kao igra, ali zapravo pomažu u razvoju kreativnog razmišljanja. Na svakom sastanku postavi pitanje „Šta bi bilo ako…“ i potakni članove da razmišljaju o idejama izvan uobičajenih okvira.

3. Uključivanje tehnologije – Postoji mnogo digitalnih alata koji mogu olakšati kreativno razmišljanje. Na primjer, korištenje platformi kao što su za mapiranje ideja ili vizualizaciju zadataka može učiniti planiranje zanimljivijim.

4. Obrnute uloge – Ponekad možeš podijeliti uloge u timu tako da članovi tima vode određene sastanke ili preuzmu zadatke lidera. Na taj način, dobijaju priliku da pokažu svoje ideje i možda predlože kreativne promjene.

5. Dan kreativnosti – Jednom mjesečno možeš organizovati dan kada svi u timu dijele svoje prijedloge i ideje za projekte koji nemaju striktno definisane ciljeve. To može potaknuti stvaranje novih projekata i podstaći motivaciju.

KREATIVNOST JE KLJUČ RASTA

Na kraju, kreativnost u liderstvu nije samo vještina, već način razmišljanja. Kroz inovativne pristupe, otvorenost za nove ideje i fleksibilnost, lideri i liderke mogu stvoriti okruženje u kojem se svi osjećaju slobodno da doprinesu svojim idejama. Ako si mladi lider ili liderka, moj savjet je da nastaviš istraživati nove pristupe, pratiš primjere i ne bojiš se promjena – jer samo na taj način možeš rasti, kako ti, tako i tvoj tim.

Izvor: rolify.com