Korak po korak prema jednakosti

PREDRASUDE PREMA ŽENAMA U TRADICIONALNIM ULOGAMA

Liderstvo žena je tema o kojoj se mnogo govori, ali je istovremeno i dalje izazovna. Iako su žene danas prisutne u brojnim sferama koje su ranije bile gotovo isključivo rezervisane za muškarce, još uvijek postoje mnoge predrasude. Na prvi pogled, stvari izgledaju mnogo bolje nego što su bile, ali prava ravnopravnost je složen proces.

Jedan od primjera s kojima se često susrećemo je kad ljudi vide ženu koja vozi kamion ili autobus. Mnogi odmah imaju neku vrstu predrasude, iako je to danas prilično uobičajena slika. Na isti način možemo govoriti i o ženama liderkama – koliko god one bile kvalifikovane i sposobne, uvijek će se naći neko ko će dovoditi u pitanje njihov autoritet samo zbog toga što su žene. Ovaj oblik nepravde prati žene u liderstvu kroz različite sfere – od poslovnog svijeta, preko politike, do nevladinih organizacija.

BORBA ZA POVJERENJE I PODRŠKU

Kroz istoriju, žene su se izborile za mnoga prava, uključujući i ravnopravnost u obrazovanju, glasanju i mnogim profesijama. Ali, biti žena liderka danas i dalje može biti pravi izazov. Još uvijek postoje sredine u kojima je ženama daleko teže da steknu povjerenje nego muškarcima. Možemo govoriti o različitim uzrocima toga, ali jedan od glavnih je vjerovatno tradicionalna percepcija uloga muškaraca i žena.

ZAŠTO ŽENE NE PODRŽAVAJU UVIJEK JEDNA DRUGU?

Ono što me posebno pogađa jeste činjenica da žene nerijetko dobijaju osudu čak i od drugih žena. Umjesto da budemo podrška jedna drugoj, često se suočavamo sa međusobnim kritikama koje ne pomažu ni jednoj strani. Zbog čega je to tako? Možda zbog načina na koji smo vaspitane i sredine u kojoj smo odrasle, koja nam nameće određene norme. Nekada se pitam zašto mi žene ne podržavamo više jedna drugu, a onda shvatim da je to možda i u meni. Jer, iako smatram da je bitno podržavati žene, možda i sama ponekad imam neke predrasude koje nisam do kraja osvijestila.

Možda je to i normalno, jer svi mi donosimo sopstvene stavove i uvjerenja na osnovu iskustava koja imamo, a često nismo ni svjesni koliko su ona duboko ukorijenjena. Ipak, mislim da nije zdravo da se ovakvi stavovi prenose s generacije na generaciju. Ako su naše majke i bake prošle kroz slične izazove, to ne znači da i mi moramo. Vrijeme je da se oslobodimo tih ograničenja i da stvorimo prostor u kojem će žene moći slobodno da se izraze, bez straha od osude ili predrasuda.

SVJESNOST O PREPREKAMA

Kao mlada žena koja studira i aktivno učestvuje u nevladinom sektoru, imam sreću da nisam direktno osjetila negativne komentare samo zbog svog pola. Ali, svjesna sam da mnoge žene oko mene, i moje vršnjakinje i one starije, redovno nailaze na takve prepreke. Svjesna sam i da postoji ogroman prostor za napredak, iako su neka vrata već odškrinuta.

Uprkos svim izazovima, žene su se pokazale kao izuzetni lideri u mnogim oblastima. I to nije slučajno. Pored tradicionalnih kvaliteta poput odlučnosti i discipline, žene često posjeduju i izraženu empatiju, sposobnost da slušaju i razumiju druge, što je danas ključno u vođenju timova.

LIDERSTVO NIJE SAMO ZA MUŠKARCE

Niko ne može da tvrdi da liderstvo pripada samo muškarcima – žene imaju mnogo kvaliteta koji ih čine odličnim liderkama. Samo što je pred nama još dosta posla kako bi svi to prepoznali i prihvatili. Ne mislim da će promjene doći preko noći, ali važno je da o tome razgovaramo. Bitno je da svaki korak vodi ka većoj inkluziji i pravoj ravnopravnosti.

Kada bi više nas bilo otvoreno prema ovoj temi, mislim da bismo mogli da stvorimo atmosferu koja podstiče žene da preuzmu liderske pozicije i da se osjećaju podržano. Dakle, korak po korak, zajedno možemo stvoriti svijet u kojem će žene i muškarci biti ravnopravni na svim poljima.

Izvor: rolify.com