U gradiću Stocu, na rijeci Bregavi, živi i radi Darko Jarak, profesor informatike u Srednjoj školi Stolac. No, Darko nije samo još jedan nastavnik, već je i osnivač STEM – laba, projekta koji ima za cilj podučavati djecu IT vještinama.
Profesor Darko je, kroz desetogodišnji rad u školi, primijetio da mnoga djeca nemaju pristup kvalitetnom obrazovanju iz područja informacijskih tehnologija. Shvativši koliko je važno da steknu ove vještine kako bi bili spremni za digitalni svijet u kojem živimo, odlučio je poduzeti korake kako bi im pomogao.
Tako je 2018. godine sa prijateljem Nikolom, također nastavnikom, formirao Udrugu mladih Stolac iz koje je kasnije nastao STEM – lab. Namjera im je bila da to bude mjesto gdje, prije svega, djeca i mladi imaju priliku učiti o programiranju, 3D modeliranju i robotici, gdje mogu koristiti 3D printer, CNC mašinu za prototipe, mikrokontrolere i razne druge alate pomoću kojih se može stvarati. Željeli su da opremanjem jednog ovakvog prostora omoguće organizaciju radionica (programiranje, 3D modeliranje, robotika, web dizajn, radio amaterizam), organizaciju priprema za državnu maturu i kurseve rada na kompjuteru kako bi djeci i mladima, ali i odraslima, iz Stoca i okoline omogućili da ovladaju ključnim vještinama neophodnim za današnji, ali i budući poslovni svijet.
„Djeca nažalost imaju informatiku samo tokom prve godine srednje škole. Zato ih ne mogu naučiti sve ono što bih želio, jer moramo pratiti plan i program nastave koji je još iz 90-ih godina, što nikako nije dovoljno. U osnovnoj školi je situacija još i gora, jer je informatika izborni predmet, koji djeca ne shvataju ozbiljno,“ objašnjava profesor Darko razloge pokretanja STEM – laba.
Društvene mreže nisu IT
Zbog neadekvatnih planova i programa iz informatike, koji ne prate ubrzani razvoj na tom polju, djeca su doslovno zakinuta za znanje, koje im je neophodno. Ono što je nastalo prije više od 20 godina, mora se hitno mijenjati, ali inicijative za promjenu nastavnih planova i programa još uvijek ne nailaze na pravi odgovor ministarstava obrazovanja. Posljedice toga, profesor Darko svakodnevno vidi na nastavi.
„Iako su djeci od malih nogu dostupni pametni telefoni i laptopi djeca nemaju osnovne vještine, ne znaju napraviti email adresu, raditi u wordu ili exelu, a da ne spominjemo razvijanje programa, robotiku, modeliranje… Jer i djeca i roditelji trebaju shvatiti da društvene mreže nisu IT. Zato su nam ove radionice neophodne“, ističe profesor Darko.
Iako je prijatelj Nikola, poslije nekoliko godina napustio Udrugu, ali i grad Stolac i BiH, Darko je uz pomoć mladih volontera nastavio rad koji su započeli. U početku su svi projekti bili vezani za školu, ali je kasnije Darko shvatio da će djeca biti mnogo opuštenija ako izađu iz učionica. Pronašli su adekvatan prostor, osigurali donatore za nabavku opreme i stvorili svoj IT kutak.
Girls love STEM
Prve radionice bile su namijenjene samo djevojkama.
„Primjetili smo da su djevojke nekako u drugom planu, manje zainteresirane, kao da je to muško zanimanje, a željeli smo im pokazati da to nije tako. Tako je nastao projekat „Girls love STEM“. Učili smo modeliranje, rad u Paytonu, rad na 3D printeru. Obilazili smo informatičke firme kako bi im na licu mjestu pokazali kako je to raditi u IT sektoru. To je zainteresiralo i ostale, pa su nam neprestano stizali upiti kada će biti organizirane radionice i za njih“, kaše profesor Darko.
Projekat je proširen na sve učenike osnovnih i srednjih škola. Rad nije prestajao ni tokom ljeta, jer se djeci željelo pomoći da raspust provedu aktivno, kreativno i zabavno. Sada STEM – lab radionice ne pohađaju samo djeca iz Stoca već i iz okolnih gradova. Redovno na časove dolaze djeca iz Neuma, Čapljine …..
Do sada je kroz radionice prošlo više od 200 djece. Rad je koncipiran tako da ima što više prakse, da djeca vrlo brzo mogu vidjeti rezutate.
„Prošle godine smo tokom ljetne škole pravili ventilator. Djeca su radila 3D modeliranje, onda smo dijelove printali na 3D printeru i oni su to programirali sa senzorom pokreta. Ventilator se gasio i palio na blizinu ruke. Radili su i elektroničke dijelove. Njima je to bilo jako zanimljivo i čim smo završili sa jednim zadatkom, pitali su odmah šta ćemo sljedeće raditi“, ne krije zadovoljstvo profesor Darko.
Djeca koja su učestvovala u radionicama STEM – laba, stekla su osnovna znanja i vještine programiranja, a neki su odabrali IT za svoj životni poziv, pa su sada na IT fakultetima. Ima i onih koji su i sami postali edukatori programa, pa svoje znanje prenose mlađima, na što je profesor Darko posebno ponosan.
Nakon ovog ljeta, plan je da se radionice prošire i na odrasle.
„Primjetili smo da mnogo odraslih ima problema sa elementarnom informatičkom pismenošću. Kroz radionice ćemo im pomoći da ovladaju onim vještinama koje su danas neophodne u svakom poslu. Tako će se lakše prijavljivati na konkurse i dobijati poslove“, ističe profesor Darko.
Udruga mladih nema stalni izvor finansiranja. Rad je volonterski, a sredstva se obezbjeđuju prijavljivanjem na javne pozive. Za sada su ipak zadovoljni reakcijama i podrškom gradskih vlasti u Stocu i Federalnog ministarstva obrta. Mnogo im je pomogla i Telemach fondacija, koja je podržala projekat STEM – lab putem svog programa regionalnih grantova za 2022. godinu, sa iznosom od 5000 KM. Fondacija je prepoznala važnost promoviranja STEM obrazovanja i osnaživanja mladih pojedinaca u području tehnologije. Njihova donacija omogućila je projektu da proširi svoje resurse, nabavi potrebnu opremu i unaprijedi ukupno iskustvo učenja za polaznike.
„Saradnja s Telemach fondacijom bila je izuzetno uspješna i korisna. Njihova podrška imala je značajan utjecaj na projekat i pomogla nam je da ostvarimo pozitivne promjene u lokalnoj zajednici. Iskreno smo zahvalni Telemach fondaciji na podršci koju su nam pružili, te se radujemo budućoj saradnji u ostvarivanju naših zajedničkih ciljeva,“ navodi profesor Darko.
Promocija kulturne baštine Stoca
Iako nesebično dijeli svoje znanje sa djecom kako bi im omogućio da steknu ključne vještine današnjice, profesor Darko već godinama radi i na promociji kulture u Stocu kroz „Udrugu građana Inicijativa Stolac“. Riječ je o udruženju koje je nastalo 2016. godine sa željom za unapređenjem kvalitete života i kulture življenja kroz organizaciju kulturnih, umjetničkih, ekoloških, edukativnih i dobrotvornih aktivnosti, te očuvanje bogate kulturno-historijske baštine Stoca.
Jedna od njihovih najvažnijih aktivnosti je organiziranje SMART festa, koji se u gradu na Bregavi održava svakoj juna. Organizatori navode da ovaj festival u Stolac donosi spoj muzike, pozorišta, ulične umjetnosti, filma i svega onoga što urbana kultura jeste. Do sada je na festivalu nastupilo više od 20 izvođača, uz preko 5000 posjetitelja.
Ove godine festival je održan po 8. put, a 17. i 18. juna publika je uživala u koncertu Crvene Jabuke i predstavi “Ćiro” koju je izveo jedan od najpoznatijih i najomiljenijih regionalnih glumaca – Tarik Filipović. Oni najmlađi su mogli pogledati predstavu „Zmaj i princeze“ u izvedbi Lutkarskog kazališta Mostar.
„Udruga Inicijativa kontinuirano radi na promociji grada Stoca. Između ostalog, izdali smo prošle godine fotomonografiju Stoca kroz četiri godišnja doba. Producirali smo jedna dokumentarni film, jednu predstavu, te nekoliko kratkih filmova. Jedan od njih, koji je rađen sa djecom iz srednje škole, prikazan je i na Sarajevo film festivalu,“ ističe profesor Darko.
Iako ima brojne obaveze ne samo u školi već i kroz volonterski rad u oba udruženja, profesor Darko je postao inspiracija i uzor mnogima. Njegova priča podsjeća nas na važnost obrazovanja, dijeljenja znanja i poticanja mladih da promijene svoju budućnost. Njegova nesebičnost u radu sa djecom najbolje pokazuje kako jedan mali čovjek, sa velikom vizijom i strašću, može stvoriti velike promjene u svojoj zajednici.
Piše: Vedada Šećerbajtarević
Ova priča napisana je zahvaljujući velikodušnoj podršci Američkog naroda kroz program “Snaga lokalnog” Američke agencije za međunarodni razvoj u BiH (USAID). Sadržaj je odgovornost Mreže za izgradnju mira i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade SAD-a.