U svijetu u kojem se SVE mijenja brže nego što stignemo pratiti, adaptabilnost postaje ključna stvar za uspjeh. Kao što se kameleon prilagođava svojoj okolini, tako i mi moramo biti spremni brzo naučiti nove stvari i snalaziti se u različitim situacijama. Svijet rada se mijenja nevjerovatnom brzinom, od napretka tehnologije, pa sve do do novih društvenih normi, a ono što će te izdvojiti je sposobnost da se adaptiraš svemu tome.
Zašto je adaptabilnost važna?
Umjetna inteligencija i automatizacija mijenjaju kako radimo, a rad od kuće je postao nešto potpuno normalno. Možemo reći da je to postao novi standard. Oni koji uspijevaju brzo pohvatati nove alate, adaptirati se promjenama i učiti u hodu, imaju ogromnu prednost. Evo ti jedan moj primjer -pandemija. Iako se pandemija desila prije četiri godine, njene posljedice i lekcije su još uvijek prisutne.
Od učionice do ekrana
Kada je počela pandemija, ja sam kao srednjoškolka, bila sam naviknuta na rutinu – časovi uživo, kafe s prijateljima, školske obaveze. I onda, BUM, sve staje. Nastava prelazi online, a ja ostajem zaglavljena kod kuće, bez ikakve strukture dana. Prvih mjesec dana bila sam u totalnom haosu – nikako da se organizujem, a učenje preko Google Clasroom-a i Google Meet platformi mi baš nije ležalo.
Onda sam shvatila da nemam drugog izbora nego da se adaptiram, baš kao kameleon. Počela sam praviti mini rasporede, praviti pauze kao da sam u školi. Kratke pauze su najbolja stvar koju možeš raditi u takvim trenucima, baš zato što ti daju prostora da se odmoriš, a i imaš vremena da se postepeno adaptiraš. S vremenom sam čak počela istraživati softvere i aplikacije koje su mi olakšale učenje. Jedna aplikacija koja mi je tada baš pomogla, a i sada je koristim kad radim od kuće ili trebam malo više organizacije, je Notebook. Kroz nju sam postala produktivnija i bolje sam upravljala vremenom, a na kraju sam i zavoljela taj osjećaj kontrole u učenju i organizaciji. A ono što sam shvatila kroz sve to je da promjene nisu uvijek loše. One mogu biti šansa da naučiš nešto novo i rasteš kao osoba, baš kao što kameleon koristi svoje sposobnosti prilagodbe da preživi.
Kako možeš razviti adaptabilnost?
1. Prigrli ideju stalnog učenja
Ništa ne ostaje isto, pa ni tvoje vještine ne bi trebale. Svaka promjena je prilika da naučiš nešto novo. Prigrli to kao šansu za napredak, a ne kao nešto čega se trebaš bojati.
2. Njeguj svoju radoznalost
Ne boj se izaći iz svoje zone komfora. Bilo da je to učenje novog softvera, prihvatanje novih projekata ili čak isprobavanje novog hobija, svaki korak izvan tvoje rutine može te pripremiti za veće promjene, baš kao što kameleon istražuje svoje okruženje.
3. Razvij otpornost
Neke promjene će biti teške, neće sve ići glatko. Ali ono što je važno je tvoja sposobnost da se digneš nakon neuspjeha i nastaviš dalje.
4. Praktikuj fleksibilnost
Svijet se stalno mijenja, a s njim i način na koji se živi i radi. Što je osoba fleksibilnija i spremnija na promjene, lakše će se nositi s bilo kojim izazovom.
Svijet se mijenja, a ti?
Adaptabilnost je postala neophodna vještina u svijetu koji je konstantno u pokretu. Bez obzira na to jesi li student ili studentica koja se snalazi u online nastavi, osoba koja započinje karijeru ili već radiš u nekoj firmi, tvoje sposobnosti da se adaptiraš i učiš u hodu su ključne za tvoj uspjeh.
Ne radi se samo o tome da preživiš promjene, već da kroz njih rasteš. Adaptabilnost nam pomaže da vidimo prilike u svakoj prepreci, da učimo iz svake greške i da uvijek budemo spremni za ono što slijedi. Promjene mogu biti izazovne, ali ako razviješ tu vještinu, nećeš se samo adaptirati svijetu, već ćeš ga početi oblikovati!
Ako želiš saznati više o vještinama koje će ti biti potrebne u budućnosti, pogledaj Rolify. Tu možeš naći razne informacije o vještinama i prilikama koje te čekaju, kao i savjete kako da preuzmeš inicijativu i izađeš iz svoje zone komfora za bolju budućnost!
Izvor: rolify.com