Već devetu godinu za redom, Benjamin Mušinović i njegov tim ljudi iz Centra za kulturu “Narodni univerzitet” Konjic vrijedno rade na obogaćivanju kulturnih događaja u našeg grada. Izuzetnu teatarsku dragocjenost pružit će nam kroz program ovogodišnjeg Festivala glumca koji je već odavno svojim sadržajem prešao granice lokalnog nivoa te se proširio i postao značajan dio kulturnih događaja u cijeloj zemlji. Konjičku publiku pored bh. glumaca i glumica očekuju i gosti iz Srbije, Hrvatske i Republike Sjeverne Makedonije.
Raznovrstan, a kvalitetan repertoar jedan je od čitave BiH. Ovogodišnji Festival glumca zvanično počinje 10. maja te smo tim povodom za naše čitatelje razgovarali sa Benjaminom Mušinović, direktorom Centra za kulturu Narodnog univerziteta Konjic.
Kakav repertoar očekuje ljubitelje teatra na ovogodišnjem festivalu i kojom predstavom zvanično otvarate vrata festivala?
Ovogodišnji repertoar donosi devet oficijelnih sadržaja, predstava koje su u svojim žanrovima, poetikama različite, artistički i estetski specifične u izrazu, a naravno i u rediteljskom pristupu i dramaturškom oblikovanju. Festival otvaramo sa predstavom „Ništa nas ne smije iznenaditi“, koprodukcijom Pozorišta mladih i Scene MESS u režiji Aleša Kurta.
Festival će trajati do 15. juna sa sljedećim ostvarenjima: „Šindlerov lift“ u režiji Kokana Mladenovića, Kamernog teatar 55; komedija Kazališta Lectirum Zagreb, ispitna predstava “Majka hrabrost i njena djeca“ prema tekstu Bartolda Brechta Akademije scenskih umjetnosti Sarajevo & Otvorene scene Obala; kultni „Brešanov Hamlet u selu Mrduša donja“, Narodnog pozorišta Tuzla u režiji Mustafe Nadarevića; koprodukcija Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru, Narodnog pozorišta Mostar i Studija za izvedbene umjetnosti Mostar sa predstavom „Identitluk“ nastaloj prema zbirci eseja „U ime identiteta“, Amina Maloufa.
Po prvi put sa nama je veliki ansambl Knjaževsko-srpskog teatra iz Kragujevca, a donosi nam Gogoljevog „Revizora“. Ugostit ćemo ove godine i autorski projekat glumca Aleksandra Ristanovića, svršenika glume na Akademiji Univerziteta Banja Luke, koji će svojom monodramom „Sudnica“ pokazati snagu glumačkog izraza i fascinaciju glumačke transformacije, gdje ćemo vidjeti četiri lika u jednom, a sa nama je i koprodukcija Makedonskog narodnog teatra i Sarajevskog ratnog teatra (SARTR) sa predstavom „Nema da bidne kraj na svetov“, prema tekstu našeg sjajnog dramskog pisca Adnana Lugonjića u režiji Nine Nikolikj.
U toku festivala pored navedenih predstava, očekuju nas još neke aktivnosti. Koje su to?
Priredit ćemo off sadržaje. Već smo jučer priredili na Kamenoj ćupriji performans u saradnji sa EU Info centrom u Bosni i Hercegovini pod nazivom „Cultural Essence“.
Također ćemo realizirati takmičarski program za osnovce „Školski teatar“, gostovanje predstave za djecu „Ako pčele odu”, u režiji Zijaha Sokolovića, koprodukciji Pozorišta mladih Sarajevo i Centra za kulturu i mlade općine Centar Sarajevo; off program posvećen teatarskom stvaraocu Zlatku Đikiću; izložbu „Tunel spasa“ u produkciji JU Fond memorijala KS i na koncu muzički program sa već afirmiranom mladom umjetnicom, Lamijom Badžak u pratnji profesionalnog instrumentalnog sastava.
U čemu se po Vašem mišljenju ogleda značaj ovakvih događaja?
Imperativ najljepšeg grada na Neretvi prema mišljenju nas, koji živimo umjetnost mora biti u afirmaciji turističkih potencijala i širenju ponude istih, kroz umjetnost i kulturu pri čemu ne smijemo izostaviti visoku estetsku vrijednost samog djela kojeg prezentujemo našim sugrađankama i sugrađanima te svim ostalim posjetiocima Konjica. Ponosno ističem, da smo domaćini jedinog festivala u BiH koji s posebnim pijetetom posvećuje dužnu pažnju najbitnijim akterima u dramsko-scenskom procesu, glumicama i glumcima.
Festival je posebna prilika za mlade umjetnike. Mnogima je ovo jedan od prvih većih nastupa. Od kolikog je to značaja, kako za njih, tako i za našu bh. umjetničku scenu?
Počesto zanemarimo mlade ljude. Kao publika ignorišemo njihovu posvećenost, što nije dobro. Konjic već godinama afirmira Srednjoškolsko dramsko stvaralaštvo, daje značajnu pažnju dramskom odgoju kod osnovaca kroz „Školski teatar“, a neizostavan dio repertoara Festivala glumca BiH je gostovanje ispitnih predstava Akademije scenskih umjetnosti & Otvorene scene Obala iz Sarajeva. Cilj nam je, da ohrabrimo mlade studente, da u svojim biografijama jednoga dana mogu istaći iskustvo sa velike scene Narodnog univerziteta Konjic, kao svoje prvo gostovanje, gdje su ravnopravno sudjelovali sa najznačajnijim imenima pozorišne bh. i regionalne produkcije. Istakao bih, da će upravo publika i ove godine donijeti odluku o najboljem mladom glumcu i glumici na Festivalu glumca Bosne i Hercegovine.
Organizacija jednog ovakvog projekta je zasigurno vrlo zahtjevna. Na kakve sve izazove nailazite?
Jedan od najvećih izazova ovogodišnjeg, kao i prethodnih sezona je planiranja repertoara shodno finansijskim mogućnostima do uspostavljanja kontakta sa produkcijama u našoj zemlji, ali i u regiji te našeg nastojanja, da zadovoljimo sve tehničke potrebe, posebno za velike ansamble i veliki dekor.
Uspješnost jedne ovakve priče zahtjeva i veliku podršku. Koga biste Vi istakli kao najveću?
Tradicionalno Festival glumca oslonjen je na svoje sponzore; kompaniju “Bosnalijek”, koja je s nama od početka, kao i naš “Igman” dd Konjic. Unazad tri godine imamo podršku i od BH Telecoma, zatim kontinuiranu podršku Grada Konjica, resornih ministarstava za kulturu na kantonalnom i federalnom nivou. Ističem i prijateljsku naklonost i saradnju sa vodećim pozorišnim kućama u Bosni i Hercegovini te kolegama iz regije, koji već devet godina svjedoče našu ljubaznost, gostoprimstvo i najveću želju da Konjic postane „grad teatra“.
Ljepota teatarskog stvaralaštva mnogima je hrana za dušu i bijeg od svakodnevnice te Vas pozivamo, da svoju kartu od 5 KM osigurate čim prije na sljedećim lokacijama: Fotografski i video studio “Amadeus”, Knjižara “Pelikan” i biletarnica Kino sale NU Konjic.
Redakcija portala želi veliku uspješnost ovogodišnjem Festivalu glumca, kao i dobrodošlicu svim posjetiocima u Konjic, koji će u narednom periodu s ponosom nositi naziv – “GRAD TEATRA”.
Izvor: novikonjic.ba