Institut vam priča: Osnaživanje pojedinaca osnažuje organizacije!

Kako je Anita postala Vlastina superjunakinja?

Slične energije, želje i interesovanja spojile su Anitu Šimić iz Mreže aktivnih zajednica Tuzla i Vlastu Marković iz Udruženja „Prijateljice“ Tuzla.

Anita je bila Vlastina superjunakinja, prva osoba za rješavanje dilema i ono što je jednom mladom čovjeku najvažnije kako bi uspio ostvariti svoje ciljeve – svakodnevna podrška. Kroz kompletan proces Vlasta je imala mogućnost da se u bilo kojem momentu obrati Aniti za sve što joj je potrebno.

Mi smo mnogo radile na mom individualnom razvoju s obzirom na to da sam ja u proteklom periodu preuzela jedan veći tim pa smo se bavile mojim liderskim vještinama i delegiranjem zadataka te mom organiziranju vremena. Dakle, sve ono što sam ja nekada radila prepustila sam drugima, a kada sam ja to prepustila, drugi ljudi su dobili priliku da rastu i dobili određenu odgovornost, odgovornost da vode svoje programe. Jačanje mojih liderskih vještina ustvari korist je i za našu organizaciju“, navodi Vlasta.

U toku ovog procesa, Vlasta je organizirala proslavu 30 godina mirovnog projekta, gdje je trebalo okupiti mlade iz BiH, Srbije i Crne Gore. Prije nego što je ušla u ovaj proces, imala je ideju kako bi to moglo izgledati. Međutim, u konsultaciji s mentoricom njena ideja je porasla i dobila potpuno novu dimenziju.

Motivirala me je da napravim nešto veliko, mnogo veće od onoga što sam ja zamislila. Ono što je meni bilo najznačajnije jeste trenutak moje pripreme događaja kada ja više nisam znala ni gdje počinjem ni gdje završavam. U tome svemu bilo mi je jako važno da sam imala osobu od koje sam mogla tražiti pomoć, koja mi je bila pristupačna, a ona je zaista bila moj „vjetar u leđa“. Zahvaljujući njoj i njenoj podršci, događaj je prošao savršeno, a ja danas imam mnogo više samopouzdanja za preuzimanje organizacije. Nekada čak mislim i da smo imale trenutke kada smo se uzajamno podržavale“, smatra Vlasta.

Šta donosi mentorski proces?

Anita kaže da je zaista uživala u ovom drugom ciklusu mentorstva te da je imala posebnu povezanost sa svojim mentijem.
U ovaj mentorski pristup mi moramo sebe u potpunosti uključiti – i ljudskost i prijateljstvo i otvoreno srce a ja sam se zaista trudila ponuditi to. Vlasta je sve uzvraćala, tako da vjerujem da smo bile vrlo uspješan mentorski par. Ona je bila ta koja je, na neki način, uspješno upravljala ovim procesom sa „koliko tražiš toliko i dobiješ“. Bila je željna znanja, podrške od mene kao starije i iskusnije kolegice i ja sam se potrudila da to pružim“, kaže Anita.

Vlasta smatra da je mnogo promijenila način razmišljanja o sebi i svojim sposobnostima: „Ja sada smatram da sam zaista profesionalac u svom poslu, a ne ono „dijete“ kako me većina kolega donedavno posmatrala jer sam ja jako mlada počela sa aktivizmom i učešćem u radu organizacije.“

Osnaživanjem svog mentija, Anita je sigurna da će Tuzla dobiti i snažniju organizaciju „Prijateljice“ koju Vlasta uskoro preuzima i postaje menadžerica. Samim tim, smatra da cijeli koncept mentorstva ima čak i više smisla nego što je možda na početku i zamišljeno. Najvažnije u odnosu mentor-mentij smatra da je povjerenje i da se na njemu sve razvija, da kompletan proces širi polje djelovanja i mentorima i mentijima, ali navodi i da je potrebno da ne iznevjere jedni druge, da se ne podcijene ili čak i precijene.

Definitivno da je jačanje nas pojedinaca za snagu organizacije jako važno“, zaključuje Anita ovu priču, ponosna što je još jednom imala priliku podijeliti svoje znanje, biti podrška i važan dio karijernog puta jedne mlade osobe.

Serijal priča o mentorstvu nastao je kao rezultat provođenja Mentorskog programa u civilnom društvu a koji je sastavni dio aktivnosti USAID/LWCDA. Uvođenjem ovog programa Institut za razvoj mladih KULT je zaokružio podršku koju pruža organizacijama civilnog društva kroz osnaživanje organizacijskih kapaciteta i performansi kao i ličnih kapaciteta predstavnika tih organizacija.

Izvor: mladi.org