Prvi razgovor s Adijem i Marinom prikazaće dvije potpuno različite osobe. Uvijek vrlo komunikativan, nasmijan i motiviran, Adi je imao priliku da uči od Marine – tihe, fokusirane, prepune znanja i iskustva, ekspertice u oblasti finansija, uvijek spremne da ohrabri i kaže lijepu riječ.
Iako prvi razgovor ističe razlike, proces mentorstva kroz koji su prošli bio je sjajna prilika da se prepoznaju i udruže sve njihove sličnosti – svakodnevna želja da uče, da nastave širiti svoja krila, dijeliti znanje koje posjeduju, unapređivati društvo i ono vrlo važno, da nastave biti podrška i pomoć mladim ljudima koji žele donijeti i pokrenuti pozitivne promjene.
Vizija i plan prvi su koraci ka unapređenju!
Nakon šest mjeseci intenzivnog rada, druženja i važnih savjeta, Adi ponosno kaže da su on i njegova mentorica bili „pravi tandem“.
„Naši susreti su bili vrlo energični, pozitivni i korisni. Marina mi je mnogo pomogla i ona je zaista ekspertica u svom poslu. Kada sam joj rekao da planiramo da u budućnosti organizacija bude održiva, odmah je imala viziju za nas i plan kako mi to da napravimo“, navodi Adi Salčinović iz Centra za mlade INPUT.
„Adi je bio vrlo interesantan mentij koji je jako inspirativan. Centar za mlade INPUT je vrlo zanimljiv kao i sve ono čime se bavi i mislim da je to privlačno na području Zenice, a posebno smatram važnim to što pruža usluge i prilike mladima da nauče nešto novo“, rekla je Marina Jovović iz Sarajevskog otvorenog centra.
Upravo zato, osim rada na individualnom nivou, Marina i Adi radili su na vještinama korisnim za dobrobit cijele organizacije.
„Moja mentorica je održala trening sa mnom i uposlenicima INPUTA na kojem nam je dala smjernice kako da provodimo određene finansijske procedure, obračune i slično. Pomogla nam je i u jednom projektu oko budžeta, što nam je mnogo značilo. Sve vrijeme nam je sugerirala da budemo održivi, da pronalazimo sredstva i načine kako da uposlimo još ljudi koji bi radili na našim projektima i aktivnostima“, ističe Adi.
Iako vrlo zanimljiv i inspirativan proces, mentorstvo nije jednostrano te ponekad donese i dileme, pitanja i nedoumice.
„Ja sam posebno zahvalna Institutu što je kreirao ovako važan i koristan proces, ne samo za mentije nego i za mentore. Mi na ovaj način međusobno razmjenjujemo iskustva, nije to jednostrani prenos znanja nego učenje i saznanje kako funkcionišu neke druge organizacije, otkrivanje sebe i vječito pitanje kako da ja sebe adaptiram na njihove potrebe?“, navodi Marina.
Ljudima je potrebno ohrabrenje kako bi ostvarili svoje ciljeve i snove
Svoj odnos u procesu mentorstva gradili su prvenstveno na međusobnom razumijevanju i prepoznavanju onoga što im je potrebno i kao mentoru i kao mentiju.
„Marina je uvijek bila dostupna i lako smo se dogovarali. Razumjeli smo se, razumjela je potrebe naše organizacije i drago mi je da smo imali vremena za sve što smo planirali. Naš Centar nudi mnogo toga, pa je Marina rekla da je uživala biti kod nas i meni je izuzetno drago zbog toga, ta mi povratna informacija znači. Nju je naročito zanimalo 3D printanje, pa sam se trudio da joj svoja znanja iz te oblasti približim. Posebno mi se dopalo to što je ona dok je bila kod nas, sve vrijeme razmišljala kako sve ono što imamo se može iskoristiti za naše aktivnosti i kako da to budu naši prihodi“, kaže Adi.
„Ja često, pa i u ovom procesu razmišljam koliko mogu svog znanja prenijeti, a da nije nešto što se podrazumijeva i što je u današnjem, digitalnom dobu lako dostupno, uz nekoliko klikova na Google. Onda sam shvatila da je to, osim mog iskustva, ohrabrenje neke osobe koja možda čak i sve to što ja nudim zna, ali je potrebno ohrabriti da ide ka načemu što je važno za nju ili njenu organizaciju“, zaključuje Marina.
Serijal priča o mentorstvu nastao je kao rezultat provođenja Mentorskog programa u civilnom društvu a koji je sastavni dio aktivnosti USAID/LWCDA. Uvođenjem ovog programa Institut za razvoj mladih KULT je zaokružio podršku koju pruža organizacijama civilnog društva kroz osnaživanje organizacijskih kapaciteta i performansi kao i ličnih kapaciteta predstavnika tih organizacija.
Izvor: mladi.org