Uspješno je završen je II internacionalni festival tradicionalnog pjevanja „Pjesmo moja, mio razgovore…“
Prvi dan festivala obilježio je izuzetno inspirativan događaj – promocija knjige „Da nam kolo ne zastane: Tradicionalne igre i plesovi Boke Kotorske u društvu i kulturi”, autora profesora Predraga Šušića iz Crne Gore. Posjetioci su imali priliku saznati više o bogatoj tradiciji i kulturnoj baštini Boke Kotorske, kao i značaju očuvanja narodnih igara i plesova. Profesor Šušić je kroz svoje izlaganje podsjetio sve prisutne na važnost čuvanja tradicije i prenošenja znanja na buduće generacije. Uvodničar na promociji je bio predsjednik udruženja ARTIS, Namir Čomaga koji je govorio o važnosti ovakvih projekata i izdavanju knjiga o našoj kulturi i tradiciji.
Drugi dan festivala započeo je sa edukacijom pod nazivom „Tradicionalna muzika u Bosni i Hercegovini“ na kojem su predavačice bile prof.dr. Tamara Karača Beljak i prof. Branka Vidović. Svi gosti festivala, sugrađani i turisti su se mogli upoznati sa počecima i razvojem tradicionalne muzike i pjevanja u BIH, tradicionalnim instrumentima, najvećim izvođačima tradicionalne muzike i slično. Masterclass je bio jedinstveno putovanje kroz vrijeme na krilima pjesme i muzike.
Veliko finale festivala je uslijedilo svečanim koncertom tradicionalnog pjevanja i revijom tradicionalnih nošnji. Na koncertu pod nazivom „Pjesmo moja, mio razgovore…“ su se predstavili:
KUD Svetozar Marković, Novi Sad
Srbija
KUD Sloga, Herceg Novi
Crna Gora
KUD Koškani, Koška
Hrvatska
KUD Kolovit, Gradiška
Bosna i Hercegovina
HKUD Hercegovac, Široki Brijeg
Bosna i Hercegovina
RKUD Proleter, Sarajevo
Bosna i Hercegovina
KUD Lola, Sarajevo
Bosna i Hercegovina
KUD Baščaršija, Sarajevo
Bosna i Hercegovina
Na koncertu su sve grupe predstavile tradicionalne napjeve i pjesme, kao i bogatstvo tradicionalnih nošnji, iz krajeva odnosno država odakle dolaze. Tako da su se čuli napjevi i pjesme iz Užica, Vojvodine, Leskovca, Širokog Brijega, Ljubuškog, Travnika, Bijeljine, Glamoča, Tivta, Boke Kotorske, Kolašina, Neuma, Ključa, Konjica, Sarajeva, Slavonije, Podravine, Gradiške itd…
Posjetioci i gosti koncerta su se upoznali sa predivnim narodnim nošnjama iz grada Sarajeva, Boke Kotorske, Širokog Brijega, Kotor Varoši-Imljana, Bjelašnice, Lijevče polje, Kozare, okoline Osijeka, Srema itd.
Treći dan festivala je bio rezervisan za izvođače i grupe koji su gosti u Sarajevu i njihovim obilaskom turističkih atrakcija i znamenitosti Sarajeva.
Zahvaljujemo se svim učesnicima i gostima festivala, vjerujemo da su posjetioci kao i učesnici ponijeli iz Sarajeva lijepe uspomene.
Veliko hvala našim sponzorima i prijateljima festivala bez kojih ovaj projekat ne bi mogao biti realizovan:
Turistička zajednica Kantona Sarajevo
Federalno ministarstvo kulture i sporta
Ministarstvo civilnih poslova BIH
Općina Stari Grad Sarajevo
Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo
Grad Sarajevo
JU Centar kulture i mladih Općine Centar
KUD Baščaršija
AM Support
Triptih
ATOM Veleprodajni centar Sarajevo
MEDIJSKI SPONZORI:
MN MEDIA Sarajevo
EUROPLAKAT BH
Izvor: artis.ba