Proteklih šest dana na jubilarnom 30. Sarajevo Film Festivalu bilo je posebno iskustvo za mlade iz cijele Bosne i Hercegovine. Human Rights Day program, koji se organizira u okviru Sarajevo Film Festivala u partnerstvu sa Institutom za razvoj mladih KULT i Mrežom mladih evropskih ambasadora (YEA), pružio je priliku učesnicima da se kroz filmske projekcije i diskusije direktno suoče s temama ljudskih prava.
„Bilo mi je sjajno!“, „Divna iskustva, puno znanja i divnih ljudi!“, „Odlično iskustvo koje bih rado ponovila!“, samo su neki od utisaka koje su mladi podijelili nakon završetka programa. Human Rights Day program već treću godinu zaredom okuplja mlade aktiviste iz cijele Bosne i Hercegovine, pružajući im platformu za razgovor o ljudskim pravima i utjecaju umjetnosti u adresiranju važnih društvenih pitanja.
Ovaj posebni program naglasio je važnost filma, umjetnosti i kulture kao alata za kreiranje prostora za razgovor o osjetljivim temama. Tokom šestodnevnog programa, učesnici su pogledali neka od najznačajnijih filmskih ostvarenja koja su, na direktan način, otvarala pitanja kršenja ljudskih prava. Među filmovima su se našli naslovi poput „Mlijeko“ rediteljice Stephanie Kolk, „Dnevnici iz Libanona“ rediteljice Myriam El Hajj, te „GAIA“ autora Nermina Hamzagića i Enisa Čišića.
„Nebo iznad Zenice“, film koji je posebno oduševio publiku, prikazan je u sklopu 16. Dana ljudskih prava, uz podršku Ambasade Kraljevine Nizozemske u BiH. Film, koji su režirali Nanna Frank Møller i Zlatko Pranjić, tematizira napore aktivista iz Zenice da razotkriju stvarni utjecaj lokalne željezare na okoliš, unatoč podršci vlasti i evropskih investitora. Projekcija filma izazvala je snažne reakcije, a nakon nje je uslijedila panel-diskusija o temi „Investicija u sutrašnjicu: Ko je vlasnik budućnosti?“ koju je moderirao novinar i reditelj Robert Zuber.
Pored filmskih projekcija, program je uključivao i niz dinamičnih panela i radionica. Kroz teme poput apatridije na panelu „Being Invisible. Living in the Shadow of Statelessness“, organiziranom u saradnji sa UNHCR-om, učesnici su istraživali probleme s kojima se suočavaju osobe bez državljanstva. Panel „Human Rights in Times of Uncertainty“ fokusirao se na izazove za ljudska prava u doba populizma i autoritarnih vlada, dok je panel „The F word(s): Feminism, Femicide, Freedom“, organiziran u partnerstvu sa UN Women, otvorio diskusiju o feminizmu, femicidu i slobodi. Učesnici su također diskutirali o obnovi povjerenja i sigurnosti nakon konflikta na panelu „In the Aftermath of Conflict – Rebuilding Trust and Security.“
Mladi su imali priliku učestvovati u Memory Walku s historičarem Nicolas Mollom, posjetiti Historijski muzej BiH te istražiti izložbe Yughost i Pleonexia II – Stolen Future u Europe House.
Jubilarni 30. Sarajevo Film Festival pokazao je da nije samo filmski događaj, već i platforma za mladu generaciju koja traži načine da svojim angažmanom promijeni društvo. Human Rights Day program i ove godine je dokazao kako umjetnost može biti moćan alat u osvještavanju društva i motivaciji mladih da postanu aktivni građani.
Mladi iz cijele Bosne i Hercegovine imali su rijetku priliku da kroz šest dana festivala uče od iskusnih filmskih stvaralaca, razmjenjuju mišljenja, te razvijaju svoje ideje o tome kako stvoriti bolje i pravednije društvo za sve nas. S obzirom na pozitivne reakcije učesnika, ovaj program se pokazao kao ključan segment Sarajevo Film Festivala i dokazao svoju vrijednost u poticanju promjena i podizanju svijesti o ljudskim pravima.
Photo credit: Europe House, Sarajevo Film Festival
Izvor: mladi.org