Historijski muzej Bosne i Hercegovine je zadnjih šest mjeseci posjetilo više od 10.000 turista i gostiju. Oni su imali priliku pogledati 10.000 muzejskih predmeta koje ta institucija čuva, a postavkama i šarmom Muzeja u ljetnim mjesecima ne bi se mogli pohvaliti ni mnogo veći muzeji u daleko ozbiljnijim društvima.
Zbog velikog interesovanja, Historijski muzej tokom cijele godine radi s posjetiocima i priprema programe za raznovrsnu muzejsku publiku, dok paralelno s tim radi na istraživanju i pripremi novih izložbi i sadržaja za tu istu ali i uvijek novu publiku.
I u tome leži ljepota tog zanimljivog i dinamičnog poziva, kaže direktorica te institucije Elma Hašimbegović. Kustosi marljivo rade sa zbirkama i historijskim materijalom dok u isto to vrijeme osluškuju glasove publike i svojih posjetilaca i trude se da rezultate svog rada pretoče u pitke i zanimljive sadržaje.
Publika je najraznolikija, ima različite ukuse i traži raznovrsne sadržaje.
– Turisti iz cijelog svijeta, više individualno nego grupno, dolaze u Muzej tokom cijele godine u potrazi za znanjem o historiji i kulturno-historijskim naslijeđu ove zemlje. I oni u muzeju dobijaju sadržaje iz historije burnog 20. stoljeća, ali i o odnosu savremenog društva prema svojoj prošlosti – istakla je Hašimbegović u izjavi za Fenu.
Prema učenicima i školama, dodala je, imaju nešto drugačiji pristup, trudeći se da im ponude interaktivniji način rada, da uz pomoć kustosa uče razmišljati, spoznavati kulturu i historijske procese.
– Ovi posjetioci zahtijevaju veći trud i mnogo više vremena, ali upravo u tome vidimo svoj doprinos obrazovnom procesu, pa nam dodatno uloženi trud predstavlja zadovoljstvo i ostvarenje muzejske misije – istakla je ona.
Ljeto je period kada u grad dolazi veći broj turista, sa svojim vrhuncem za vrijeme SFF-a tako da su i ovu sezonu dočekali spremni.
Baštu sada krase restaurirani artefakti iz Drugog svjetskog rata, a domaći i strani posjetioci mogu saznati o kompleksnosti prilika i odnosa na području BiH, o tome ko su bili partizani i po čemu je u evropskom kontekstu bio karakterističan pokret otpora fašizmu na ovim prostorima. Posjetioci ovaj novi prostor već nazivaju Paviljonom antifašizma.
– Druga izložba koja izaziva veliki interes kod posjetilaca, naročito iz regije, ali i drugih krajeva svijeta, nalazi se u Kubusu, glavnom muzejskom prostoru, i vodi nas kroz zamršeni labirint devedesetih godina koje su uticale na milione ljudi na ovim prostorima. I to na vrlo zanimljiv i atraktivan, a pritom stručno i naučno obrađen način – navela je Hašimbegović.
(Fena)
Izvor: abrasmedia.info