Šta je Fostering šema
Izraz “Fostering” relativno je nov na našim prostorima, ali ovaj koncept u raznim oblicima odavno postoji i primjenjuje se u udomljavanju spašenih životinja.
Ukratko, spašena životinja, umjesto smještanja u često prenapunjeno sklonište, dolazi u dom svog privremenog udomitelja/fostera koji se o njemu brine do trajnog udomljavanja.
Fostering šema može funkcionisati neovisno, ili kao podrška tranzicionom, zakonskom i humanom skloništu. Sklonište koristi Fostering šemu najčešće ako životinja koja je spašena ima posebne zahtjeve ili je preosjetljiva na kontakt sa drugima životinjama.
Međutim, da bi ova šema funkcionisala neovisno, ključno je da radi po detaljnim standardnim procedurama koje osiguravaju dobrobit, zdravlje i sigurnost, kako psa tako i privremene udomiteljske porodice/fostera.
Prije dolaska u privremeni dom, ključno je:
- Da je pas procijenjen za ponašanje, potrebe i karakter
- Da je utvrđeno da se potrebe i karakter psa slažu sa mogućnostima fostera/privremenog vlasnika
- Da je veterinar pregledao psa i potvrdio da je zdrav
- Da je pas okupan, očišćen od crijevnih parazita, vakciniran protiv zaraznih bolesti i bjesnila, i da je čipovan
- Da je foster/privremeni vlasnik upoznat sa potrebama i načinom brige za ovog konkretnog psa
- Da postoji sistem podrške (u okviru fostering šeme) za privremenog vlasnika
- Da postoje alati i kanali za promociju trajnog, sretnog udomljavanja psa
Dogs Trust model – princip “mečiranja”
Princip “mečiranja” podrazumijeva usklađivanje potreba i karaktera psa sa mogućnostima i životnim stilom vlasnika. Ova metoda je važna ne samo za udomljavanje nego i za svako odgovorno i efikasno nabavljanje ljubimca uopšte. ova metoda osigurava da se pas odlično uklopi u svoj novi dom, a da vlasnik o njegovim potrebama brine bez stresa, što svakako jača vezu između vlasnika i ljubimca i sprečava napuštanje koje se bez ove procjene nažalost dešava.
Dogs Trust u BiH nema svoj centar za udomljavanje niti bilo koje drugo mjesto gdje bi zbrinjavala pse. Zato je uspostavljen fostering program/šema koji za cilj ima podići svijest o važnosti i prednostima udomljavanja, adekvatnog odabira ljubimca u skladu sa njegovim potrebama i životnim stilom vlasnika, kao i edukacije o efikasnom funkcionisanju fostering udomljavanja, te sretnog i trajnog udomljavanja što više spašenih pasa.
Fostering volonteri/privremeni vlasnici/fosteri ključna su karika u zaštiti dobrobiti pasa o kojima brinu jer se često dešava da je foster zapravo prvi kontakt spašenog psa sa životom u domu. Fosteri su važni i za sakupljanje informacija o potrebama i karakteristikama psa koje ne mogu biti poznate prije života u domu, što znači da se zahvaljujući ovim vrijednim informacijama, psu traži dom koji najbolje odgovara i njemu i trajnom vlasniku.
Jeste li pravi kandidat za fostera
Ako volite pse, ali niste sasvim sigurni da možete preuzeti trajnu obavezu i ne poznajete dinamiku života sa ljubimcem, ovo može biti sjajna prilika koja će pomoći jednom spašenom psu, a vama omogućiti da donesete odluku.
Ako ste već bili, ili ste još uvijek vlasnik ljubimca koji je tolerantan na druge pse, i želite pomoći napuštenim cukicama, ovo iskustvo će za vas biti istinski zahvalno.
Odabir fostera/fostering volontera u Dogs Trust Fostering programu
Da biste pokrenuli postupak da postanete Dogs Trust Fostering volonter, prvi neophodni korak je da popunite detaljnu prijavu koja se nalazi OVDJE.
Prijaviti se može svako ko voli pse i ima mogućnost da se privremeno brine o jednom spašenom psu dok mu Dogs Trust traži trajni dom, ali kako biste bili sigurni da kvalificirate, pogledajte najvažnije uslove ispod. Držite na umu da vaša briga o fostering psu najčešće traje oko mjesec dana, ali ponekada može potrajati i do dva mjeseca.
Uslovi su kreirani kako zbog ograničenih resursa, tako i zbog različitih potreba i karaktera pasa, a kako bi iskustvo i za pse i za fostering volontere bilo što pozitivnije.
- Da imate najmanje 18 godina
- Da su svi ukućani saglasni da budete fostering volonter
- Da živite u regiji gdje Dogs Trust provodi ovaj program (trenutno je to samo sarajevska regija (KS, istočno Sarajevo)
- Da ste vremenski fleksibilni, tj. da se vi ili neko od članova porodice može brinuti o psu veći dio dana
- Da imate emocionalnu otpornost koja je potrebna da se oprostite kada fostering pas pronađe trajni dom
- Ako živite u iznajmljenom smještaju, da od stanodavca dobijete pisanu dozvolu da u domu možete držati psa
- Da imate mogućnost transportovanja psa na zakazane termine u dodijeljenoj veterinarskoj ambulanti
- Da u vašem domaćinstvu ne živi životinja koja boluje od neizlječive zarazne bolesti kao što su aktivni unutrašnji paraziti,tei da su sve druge životinje koje žive u domaćinstvu vakcinisane i dobro tolerišu druge pse
- Da u domaćinstvu ne postoji niko ko je podložan bolestima zbog oslabljenog imunološkog sistema, što je poznato kao imunokompromitiranost
Fosteru i ostalim članovima domaćinstva koji će se brinuti o psu se preporučuje da prime adekvatnu zaštitu od tetanusa i vakcinaciju protiv bjesnila.
Ako želite postati Fostering volonter a imate djecu
Jedan od razloga zašto porodice nabavljaju psa je i velika želja djece da imaju ljubimca. Međutim, iako su koristi odrastanja s psom višestruke, jako je važno da shvatite da briga o ljubimcu pripada isključivo odraslim osobama.
Većina djece razvije sretan i zdrav odnos sa psima, ali kako bi i djeca i pas bili što sigurniji, važno je postaviti osnovna pravila u njihovom odnosu:
- Kada upoznaju psa, djeca treba da budu mirna i tiha, te da psu dozvole da im priđe kada je on spreman
- Kada je spreman, pas će sam prići djetetu da ga onjuši, a dijete treba biti strpljivo i tek nakon što odrasla odgovorna osoba potvrdi da je pas raspoložen za maženje, blago pogladiti psa niz dlaku, i ne u blizini usta ili repa
- Naučite djecu da nikada ne uznemiravaju psa na njihovom sigurnom mjestu gdje se odmara, niti kada jede ili spava
- U blizini psa a posebno u interakciji, djeca uvijek moraju biti pod nadzorom i nikada sami sa psom
- Mnogo više o principima sigurnosti djece u kontaktu sa psom i u blizini pasa, saznajte na našoj web stranici gdje možete pronaći brojne resurse
Osnivanje fostering šema može biti izazovno, pa Dogs Trust u tome nudi svoju savjetodavnu podršku svim zainteresovanim lokalnim vlastima i registriranim nevladinim organizacijama koje u okviru humanog Sistema za upravljanje populacijom pasa sarađuju sa nosiocima zakona i nalogodavcima.
Više informacija i resursa o provođenju ovog Dogs Trust programa saznajte na www.dogstrust.ba.
Izvor: urbanmagazin.ba