U Bratuncu je 21.10. održan prvi radni sastanak neformalne grupe “PsihoZAokret” sa predstavnicama udruženja žena aktivnim u ovoj opštini. Učesnicama su predstavljeni svrha i aktivnosti projekta “Rastimo iz Traume”, kroz koji se nastoji uspostaviti mehanizam podrške pojedincima i zajednicama koji se suočavaju sa posljedicama traumatskih ratnih iskustava. Učesnici sastanka su podijelili iskustva u dosadašnjem radu u vezi sa temom projekta, a zatim su mapirani korisnici programa psihosocijalnog osnaživanja. Planirane su dvije grupe direktnih korisnika – žena i mladih.
“Cilj projekta je ne samo da podignemo svijest o transgeneracijskom prenosu traume, već i da obezbijedimo praktične alate i tehnike koje će korisnici moći primjenjivati u svom svakodnevnom životu. Posebno je važno što projekat uključuje mlade i žene, jer upravo oni često igraju ključnu ulogu u jačanju otpornosti unutar svojih zajednica.“, izjavila je Gordana Dabić, kooridnatorica projekta.
„Kao žena koja se suočila sa mnogim izazovima u životu. Ovaj projekat nam pruža prostor za podršku, razumijevanje i zajednički rad na prevazilaženju trauma. Već na ovom prvom sastanku osjetila sam da nisam sama i da ću imati pomoć koju sam dugo tražila”, izjavila je jedna od učesnica radne grupe.
U okviru projekta biće održane radionice, grupne i individualne aktivnosti sa ciljem osnaživanja pojedinaca, kako bi doprinijeli stvaranju otpornijeg i pravednijeg društva.
Na prvom sastanku radne grupe “Rastimo iz Traume” učestvovali su predstavnici lokalnih vlasti, medija i nevladinih organizacija. Ovaj sastanak imao je za cilj međusobno upoznavanje učesnika, prezentaciju projekta i razmjenu ključnih preporuka i smjernica za njegovu dalju realizaciju. Projekat “Rastimo iz Traume” realizuje se u okviru programa Mladi za zajednicu kojeg provodi Udruženje „Prijatelji Srebrenice“, zahvaljujući podršci Mreže za izgradnju mira kroz USAID Snaga lokalnog/ Podrška lokalnim resursnim organizacijama (LRO/A).
Izvor: upsmedia.ba