BNP ove godine obilježava 75. godišnjicu profesionalnog ansambla u Zenici

Bosansko narodno pozorište Zenica (BNP) i tokom prošle godine bilo je izuzetno aktivno na mnogo polja, a u našim prostorima održano je ukupno 288 programa – kazao je u razgovoru za Fenu direktor BNP-a Miroljub Mijatović.

Za svoju publiku, dodao je, priredili su i devet premijernih izvedbi – za odrasle “Medeju”, “Marlene Dietrich – pet tačaka optužnice”, “Što je muškarac bez brkova”, “Kiselinu”, “Iz najbliže udaljenosti”, “Limuni, limuni, limuni, limuni, limuni” te “Hasanaginicu”, dok su za djecu i mlade premijerno izvedene predstave “Moram ti nešto reći”, “Crvenkapica i dobri vuk”.

– Neke su od ovih produkcija nastale u BNP-u, a neke su koprodukcijski projekti sa značajnim teatarskim kućama u Bosni i Hercegovini, kao i značajnim teatarskim, međunarodnim festivalima kao što je MESS i  Mittelfest Cividale. Pokrenuta je saradnja sa Creativnom Europom, gdje je naše pozorište nosilac projekta “Sexual Theater”, a partneri su kuće iz Crne Gore, Francuske i Portugala. Gostovalo se i širom Zeničko-dobojskog kantona, kao i cijele BiH te u regionu. Organizirali smo i s uspjehom realizirali XXIII Festival bosanskohercegovačke drame – istakao je Mijatović.

U sklopu izdavačke djelatnosti štampana je knjiga “Tri drame – praizvedbe”, čija se promocija očekuje početkom ove godine.

– Dječija, omladinska i lutkarska scena (DOL) imala je učešće na nekoliko značajnih regionalnih festivala. Saradnja sa svim gradovima i općinama ZDK je na zavidnom nivou i sa sigurnošću možemo reći jedinstvena u Federaciji BiH. Publika je pored predstava naše produkcije imala priliku pogledati i petnaest predstava gostujućih ansambala. Ugostili smo i izložbe, tribine, filmske projekcije, ekipe koje su snimale u našim prostorima, političke promocije – naglasio je Mijatović.

Novogodišnji koncert klasične muzike, u izvođenju Kamernog i simfonijskog orkestra Zenica, tradicionalno je jedan od posljednjih programa u zeničkom BNP-u, ali kraj godine obilježila je i premijerna izvedba predstave “Hasanaginica”, koja je s partnerskim pozorištima te ustanovama kulture producirana u sklopu obilježavanja 250. godišnjice prvog zapisa balade “Hasanaginica”.

– Prije dvije godine, u saradnji sa Kamernim-simfonijskim orkestrom te osnovnom i srednjom Muzičkom školom u Zenici, uveli smo u okviru naše koncertne sezone praksu da jednom mjesečno priređujemo i koncerte klasične muzike. Pokazalo se da je to nešto što je nedostajalo Gradu Zenica. U protekloj smo godini priredili takvih 12 koncerata, a istu ćemo praksu nastaviti i u budućnosti. Predstava „Hasanaginica“ je projekat kojim je obilježeno 250 godina od prvog štampanog izdanja ove balade i okupila je nekoliko teatarskih kuća iz BiH. BNP Zenica na ovaj je način po peti put insceniralno predstavu po raznim predlošcima koji tretiraju ovo značajno djelo te time još jednom potvrdilo svoju želju za insceniranjem domaćih dramskih tekstova – rekao je Mijatović.

Zgrada BNP-a prošle je godine djelomično sanirana, a glumački ansambl te kuće, koji je jedan od najmlađih u BiH, dopunjavaju angažmanom spoljnih saradnika.

– Tokom prošle godine završena je sanacija prokišnjavanja na plohama ravnog krova, koju je finansirao Grad Zenica, Vlada ZDK i FBiH. Imamo obećanja da bi u narednom periodu trebalo doći i do sanacije poda na Velikoj sceni, koji ima oko 600 metara kvadratnih, kao i toaleta u prostoru za publiku. Apliciranjem na različite javne pozive uspjeli smo obezbijediti novac za izradu dokumentacije, predmjera i predračuna za utopljavanje zgrade, kao i nabavku opreme koja će nam omogućiti savremeniju i bolju opremu za poboljšanje likovnih mogućnosti za naše produkcije. Naš glumački ansambl broji 20 glumica i glumaca te pet stalnih vanjskih saradnica i saradnika – glumaca. Trenutno je nemoguće povećati broj glumačkog ansambla, jer je budžetom za dio plaća predviđen broj koji je sada popunjen – navodi Mijatović.

Međutim, angažmanom u različitim projektima nastoje zadržati mlade glumice i glumce, jer su im, kaže, jako značajni za planiranje projekata i repertoara u trenutku kada ansambl uglavnom pripada srednjoj i starijoj generaciji.

– BNP Zenica je među rijetkim institucijama u ZDK koje se mogu pohvaliti da su pružile i da pružaju priliku mladima koji su završili Kulturalne studije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Zenici, a koji kod nas odrađuju pripravnički staž.

Trenutno je, na osnovu konkursa Federalnog zavoda za zapošljavanje, koda nas na praksi angažirano troje mladih, raspoređenih u službama produkcije i marketinga. Nadamo se da će u narednim mjesecima, pogotovo prilikom usvajanja budžeta na svim nivoima, vlast prepoznati naš značaj te pomoći nam da plaćama pratimo zaposlenike u teatrima ostalih kantona – kazao je Mijatović.

Godina iza nas za BNP Zenica značajna je, podvlači, po velikom broju nastupa te po povratku publike na nivo kakav su imali prije pandemije koronavirusa, koja je počela u proljeće 2020. godine.

– Godina pred nama je značajna i po tome što je to 75. godina od početka profesionalnog pozorišnog života u Zenici. Tim povodom planirali smo nekoliko značajnih projekata, a sa pripremama nekih od njih počinjemo već tokom mjeseca januara. U pitanju su pripreme za predstavu radnog naziva „Mala“ po dramskim predlošcima tri bh. autorice – Emine Omerović, Emine Kovačević-Podgorčević i Nedžme Čizmo, a u režiji Lajle Kaikčije. U pripremi je i predstava „Žive“, u okviru projekta Creativne Europe te režiji Júlia Cerdeira, gosta iz Portugala. Obje su premijere predviđene za kraj mjeseca februara – najavio je u razgovoru za Fenu Mijatović.

Izvor: federalna.ba