Udruženju za očuvanje garantovane tradicije specijaliteta banjalučkih ćevapa juče je u Gradskoj upravi dodijeljeno rješenje za registraciju garantovano tradicionalnog specijaliteta banjalučki ćevap.
Gradski menadžer Bojan Kresojević istakao je da je uručena potvrda, odnosno sertifikat, da je banjalučki ćevap od 2. oktobra zaštićen brend, što će imati veliki značaj za proizvođače ovog specijaliteta.
– Ovo će imati potencijal da se proširi i na druge aspekte zaštite intelektualne svojine i brenda kada je riječ o našem gradu – rekao je Kresojević.
On je dodao da će ovo značiti da će svaki proizvođač koji odluči da nazove svoj proizvod banjalučki ćevap morati da poštuje propisanu proceduru, proces proizvodnje, sastojke i recept.
– Sve ovo doprinosi i brendiranju Banjaluke. Ovim procesom je omogućeno geografsko prenošenje banjalučkog ćevapa, te on nije vezan samo za Banjaluku, što znači da gdje god na svijetu pravili ovaj proizvod, morate poštovati pravila za njegovu izradu – istakao je Kresojević, prenosi Capital pisanje Srne.
On je dodao da se na taj način podiže prepoznatljivost Banjaluke.
Predstavnik Agencije za bezbjednost hrane BiH Dragan Brenjo rekao je da ova oznaka ne znači mjesto proizvodnje, to jest ne znači da se ćevap može proizvoditi samo u Banjaluci.
– On se može proizvoditi bilo gdje, ali kako bi se zvao banjalučki, mora da ispunjava striktne uslove što se tiče recepta, izgleda i načina pripreme – pojasnio je Brenjo.
Promoter manifestacije “Ćevap fest” Nebojša Kuštrinović rekao je da je zadovoljan što je banjalučki ćevap konačno postao zaštićen brend.
– Ko god da je bio u Banjaluci, a nije probao banjalučki ćevap, kao da u Banjaluci nije ni bio – istakao je Kuštrinović.
On je naglasio da banjalučki ćevap čine pločice od junetine i da je uz njega obavezna salata, odnosno specijalno rezani luk, napominjući da se banjalučki ćevap jede rukama.
Duško Tešanović iz Udruženja za zaštitu banjalučkog ćevapa zahvalio je gradu i svima onima koji su pomogli da se do ovoga dođe.
Na prvom sastanku, koji je održan u aprilu 2023. godine, u organizaciji predstavnika Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj grada Banjaluka sa budućim osnivačima Udruženja za očuvanje garantovane tradicije specijaliteta “banjalučkih ćevapa”, te predstavnicima Veterinarskog instituta Republike Srpske “Dr Vaso Butozan” i Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, dogovorena je uloga svakog od učesnika.
U ovom procesu dogovoreno je da grad bude koordinator aktivnosti u postupku dobijanja oznake garantovano tradicionalnog specijaliteta prehrambenog proizvoda u BiH za banjalučki ćevap u postupku pred Agencijom za bezbjednost hrane BiH, uključujući tehničku pomoć u osnivanju tog udruženja pred Osnovnim sudom i finansiranje izrade specifikacije Instituta i Tehnološkog fakulteta.
Izvor: ba.ekapija.com