Youth Voice: WE CAN!

RadiYo „Active“ Zenica, u sklopu Udruženja za brigu i opšta prava djece „Naša djeca“ Zenica, i Dijaspora za razvoj Bosne i Hercegovine su u periodu od 25. 08. 2022. godine do 31. 08. 2022. godine organizovali projekat pod nazivom „Youth Voice: WE CAN!“, sa mladima iz Bosne i Hercegovine i Švicarske, u prostorijama Udruženja u Zenici.

Tokom trajanja projekta, mladi ljudi su imali priliku učiti o osnovama rada u medijima, osnovama audio produkcije, te o konceptu pripreme jedne radio emisije. Po završetku projekta, učesnici i učesnice su obrađivali i jednu svoju radio emisiju u kojoj su diskutovali o različitostima između Bosne i Hercegovine i Švicarske.

Inače, RadiYo „Active“ Zenica je prvi bh. community radio, što predstavlja činjenicu da je ovaj radio posvećen pokrivanju novosti o aktivnostima kojima se bave samo djeca i omladina cijele Bosne i Hercegovine.

Radio je kreiran 2011. godine s ciljem da u potpunosti bude posvećen pokrivanju samo pozitivnih priča o bh. mladim ljudima kako bi oni na taj način mogli dobiti svoj glas, odnosno priliku za dijeljenje svojih priča i uspjeha. Iste godine je Radio dobio i dozvolu za rad od strane Regulatorne agencije za komunikacije (RAK).

Veoma je važno naglasiti da RadiYo „Active“ Zenica nije samo radni prostor, već i mjesto na kojem se svi članovi i članice mogu osjećati dobrodošlo da podjele svoje ideje o „unaprijeđenju društvenog, kulturnog i umjetničkog života“ u lokalnoj zajednici, koje mogu biti realizovane u zavisnosti od mogućnosti.

Pored različitih aktivnosti sprovedenih od strane Radija poput snimanja velikog broja autorskih pjesama, organizacije debatnih takmičenja te sličnih događaja, RadiYo „Active“ je dosad realizovao pet fundraising kampanja za sami Radio, na kojima su učestvovali mladi zenički umjetnici, Rambo Amadeus, Edo Maajka, Marčelo i mnogi drugi.

Što se tiče projekta „Youth Voice: WE CAN!“, mladi iz Švicarske i Bosne i Hercegovine su u sklopu ostalih aktivnosti posjetili i različite znamenitosti Grada Zenice. Jedna od takvih je i čuvena, nezaobilazna zenička sinagoga, građena u periodu od 1903. godine do 1905. godine, čiju je projekciju osmislio inžinjer Miloš Komadina, projektant različitih segmenata Grada Mostara.

Tokom Drugog svjetskog rata, umjesto sinagoge je bila smještena konjušnica za potrebe njemačke vojske. Od 1966. godine, u dogovoru sa Jevrejskom zajednicom u Zenici i Savezom jevrejskih općina Jugoslavije, objekat sinagoge je ustupljen na trajno korištenje Muzeju Grada Zenice. Danas je u objektu sinagoge smješten i ured Jevrejske općine Zenica.

U blizini sinagoge se nalazi sjajan mural „Sedam legendi Čelika za 70 godina“ posvećen zeničkom Nogometnom klubu Čelik od strane Neformalne grupe građana „Za Čelik“ i vjernih navijača „Robijaša“ povodom 70 godina postojanja ovog bh. kluba. Na muralu su naslikane najveće legende kluba: Mujo Mujkić, Josip Lalić, Alojz Renić, Fadil Talić, Mehmed Buza, Jasmin Hajduk i Senad Brkić.

NK Čelik je osnovan 1945. godine čija je službena boja crno-crvena. „Crvena boja čini boju usijanog željeza, zastavu radničke klase, dok crna predstavlja boju uglja, rudnika i crne industrije po čemu je Zenica uvijek bila poznata. Klub s Bilinog polja je 2017. godine postao „prvi profesionalni članski klub na ovim prostorima koji i formalno funkcioniše na principu „jedan član – jedan glas“. 

NK Čelik poziva sve građane Zenice, svoje navijače, navijačice i simpatizere da zajedničkim naporima usmjere klub ka uspjehu, jer je Čelik simbol zeničkog ponosa, bosanskog inata.

Sultan Ahmedova džamija, ili u narodu više poznata kao Čaršijska džamija, je najstarija zenička džamija i ima status nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine.

Tokom piromanskog pohoda Eugena Savojskog na Bosnu, džamija je stradala 1697. godine. Sultan Ahmed III je na temeljima Sultan Sulejmanove džamije podigao novu džamiju 1703. godine, koja je i nazvana po njemu. Kako kaže hafiz Enes ef. Beganović, ovo je jedna od rijetkih džamija u Bosni i Hercegovini a da je sultanska džamija. „U cijeloj Bosni i Hercegovini je 35 sultanskih džamija. Kada je izgrađena, bila je džamija sultana Sulejmana Kanunija, a nakon što je bila u potpunosti srušena, nakon što ju je obnovio sultan Ahmed ponijela je njegovo ime. Izgled koji danas ima je upravo iz tog vremena. Munara džamije je visoka 31 metar, bez alema, a unutar munare se nalazi kameno stepenište. U haremu je šadrvan izgrađen 1927. godine, te mezarje“, kaže ef. Beganović.

Učesnici i učesnice projekta su obišli i Park Kulina bana na Bilinom polju, u kojem se nalazi replika Bilinopoljske izjave potpisana 8. aprila 1203. godine. U parku se nalazi još značajnih historijskih eksponata poput ove, kao što su ploča velikog sudije Gradješe i Povelja Kulina bana. Bitno je spomenuti da ploča velikog sudije Gradješe predstavlja dokaz da su u dalekoj prošlosti naše zemlje postojali zakoni, a neki od njih su učitkani i na ploči.

U susjedstvu Stadiona Bilino polje je Crkva sv. Ilije Proroka, koja je jedinstven primjer secesijske arhitekture u Bosni i Hercegovini.

Riječ „secesija“ znači „odcjepljenje, osamostaljenje“. „Jedna od najvažnijih karakteristika ovog stila je dinamična, valovita linija sinkopiranog ritma, dekorativnost i asimetričnost. Oblici izgledaju kao da će oživjeti i „rastu” u forme poput biljaka.“ Stil je želio ukrasiti bezlične fasade zgrada, te na taj način uljepšati industrijsku proizvodnju i spojiti umjetnost i obrt.

Crkvu sv. Ilije Proroka je projektirao Josip pl. Vancaš, hrvatski arhitekt s velikim brojem izgrađenih projekcija na području Bosne i Hercegovine, kao što su Katedrala Srca Isusova i Zgrada Predsjedništva Bosne i Hercegovine. U crkvi, izgrađenoj 1910. godine, se nalazi glavni oltar iz 1837. godine, s reljefom sv. Ilije i skulpturama sv. Barbare i sv. Florijana. Također se mogu pronaći i dvije slike Gabrijela Jurkića, prvog školovanog bh. slikara, iz 1955. godine, i skulptura Svetog Ilija, sagrađena 1995. godine od strane Ante Kajinića. U parku ispred crkve se nalazi Gospin kip, postavljen 1993. godine.

Obilazak je kompletiran posjetom Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, osnovanog 1950. godine, u kojem se održava Festival bosanskohercegovačke drame Zenica, već od 2002. godine.

Bosansko narodno pozorište Zenica je vlasnik licence za Bosnu i Hercegovinu, glavni organizator i koordinator međunarodne teatarske manifestacije „Noć teatra – Theatre Night“. Član je IETM-a (Međunarodne mreže za savremene izvedbene umjetnosti).

BNP Zenica je bilo kako učesnik tako i laureat na različitim pozorišnim festivalima na prostoru Bivše Jugoslavije, u Češkoj, Italiji, Njemačkoj itd. Dobitnik je Zlatnog grba Grada Zenice, Nagrade „Branko Gavella“, te dvostruki dobitnik Nagrade Grada Zenice, odnosno 27-julske nagrade Bosne i Hercegovine.

Pozorište je zaslužno za organizaciju i održavanje kulturnog života Zenice. „Ova kulturna institucija u okviru svojih produkcijskih mogućnosti tokom jedne pozorišne sezone premijerno izvodi 9-11 predstava namijenjenih publici različitih uzrasta. Dvije do tri predstave namijenjene su djeci i omladini, ostatak odrasloj publici.“

Projektanti zgrade Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, arhitekt Jahiel Finci i arhitekt Zlatko Ugljen, su dobitnici nagrade za najbolje arhitektonsko ostvarenje.

Posjetom različitih zeničkih znamenitosti, učesnici i učesnice projekta „Youth Voice: WE CAN!“ su se pobliže upoznali s interesantnom historijom i kulturom ovog bh. grada.

Pozivaju se naši sunarodnjaci da posjete Zenicu i njene kulturno-historijske ljepote, kako bismo pomagali njihovo održavanje i zaštitu, uživali u činjenici da su dio baštine naše zemlje, te kako bismo ih predstavili na dostojanstven način, onakav kakav i jeste ovaj čelični grad, Zenica.

Izvor: lonac.pro