Turistički inkubator: Četiri pobjedničke ideje koje doprinose razvoju turizma u Bosni i Hercegovini

Startup studio MarketMakers i Odmori u BIH pružili su finansijsku i mentorsku podršku mladim ljudima sa biznis idejama u oblasti turizma. Afan, Dalibor, Inga i Ružica, iskoristili su priliku. Upoznaj pobjedničke ideje, nagrađene sa po 5.000 KM.

“Afantour”, obrt turističkog i planinarskog vodiča Afana Abazovića u Zenici, Kapacitet ”Agencija za konsalting i menadžment u hotelijerstvu i turizmu Dalibora Rodića u Banjaluci, “STONE” Agencija održivog i transformativnog turizma Inge Kotlo u Mostaru i “Gea Heal Wild Wellness”  Ružice Ivanović, također u Mostaru pobjedničke su ideje Turističkog inkubatora i svaka će, na svoj način, učiniti da se zaljubiš u nju. Upoznaj idejne kreatore i inspiriraj se. 

💨“Afantour”, obrt turističkog i planinarskog vodiča | Afan Abazović | Zenica

Afan Abazović diplomirani je pravnik i od malih nogu veliki je zaljubljenik u priodu i turizam. Sin je dvoje planinara, pa ne čudi da je ljubav prema planini obilježila je njegovo djetinjstvo. Rasplamsala se tada, na Vranici i nije prestala do danas. Čim je završio srednju školu, Afan je počeo raditi u lokalnoj turističkoj agenciji, gdje je, kako kaže, učio od majstora zanata, a 2009. godine dobio je priliku da polaže ispit za turističkog vodiča, a nekoliko godina kasnije i ispit za planinarskog vodiča. 

Danas, Afan kaže da je „neopisiv osjećaj raditi neki posao iz ljubavi, posao koji će uvijek biti i hobi“. Ispričao mi je da kada čovjek prođe svijet i vidi šta se sve može pretvoriti u turizam i turističku ponudu, u stanju je oživjeti zaboravljene gradove i istaknuti njihove posebnosti. Analizirajući dokumente, historijske knjige, razgovarajući sa gostima grada, Afan je čeznuo da uobliči turističku ponudu Zenice. Svjestan da su tematske ture trend u svijetu turizma, Afan je došao na ideju da specifičnosti Zenice oblikuje u dvije turističke ture – “Socijalistička arhitektura Zenice” i “Zaboravljeni Jeruzalem”. Prijavio je svoju ideju na Turistički inkubator i uskoro je dobio povratnu informaciju da će njegov dječački san, njegova ljubav uskoro ugledati svjetlost dana. 

Nakon selekcije, Startup studioMarketMakers i Odmori u BiH, Afan je dobio finansijsku podršku u iznosu od 5.000 KM, a organizatori su pripremili edukativne radionice na teme: Od ideje do turističkog biznisaMarketing i turizamBussines Canvas model. Mentorska podrška učinila je da Afan jednostavnije napravi svoj biznis plan: 

„Izuzetno kvalitetni i relevantni predavači bili su ključ svih aktivnosti na edukacijama. Njihove upute su mi “izbrusile” ideju i proces njene realizacije, a čak su dale i razvoj određenih njenih segmenata. Znanje i informacije iz prve ruke bile su najveća nagrada, čak i da nisam osvojio pažnju stručne komisije. Savjeti su bili zlata vrijedni i svaki od njih sam implementirao u svoj biznis plan, što je urodilo plodom“, rekao je Afan. 

💨 Afanu želim puno sreće, a njegov rad i razvoj njegove ideje možeš da pratiš na Afantour Facebook i Instagram profilu. 

💨“Kapacitet” Agencija za konsalting i menadžment u hotelijerstvu i turizmu | Dalibor Rodić | Banjaluka

Dalibor Rodić, preduzetnik sa dugogodišnjim iskustvom u upravljanju softverskim projektima i razvoju softverskih proizvoda i zaljubljenik u prirodu, došao je na ideju da svoja znanja primijeni u oblasti turizma i ugostiteljstva. Želio je da ponudi alternativan pristup razvoju održivog turizma i sa svoje trideset i četiri godine, osnovao je Kapacitet, agenciju za menadžment, konsalting i softverske usluge u turizmu i ugostiteljstvu. Po završetku fakulteta, dok je Dalibor radio kao softver projekt menadžer u različitim industrijama, u njemu je tinjala želja da razvija softverske proizvode u turizmu. Predano je usavršavao svoje vještine, a onda se udružio sa profesorom marketinga iz srednje škole kojem je ispričao svoju ideju. Jovan Lekanić i Dalibor udružili su svoje snage da bi ponudili integrativni turistički proizvod. 

Pokretanjem Kapaciteta, Jovan i Dalibor su uplovili u preduzetničke vode i tražili su načine finansiranja kada su sa svojom idejom aplicirali na Turistički inkubator. Objasnili su da žele izgraditi integrativni turistički servis koji bi klijentima ponudio kompletnu uslugu – od savjeta za pokretanje i vođenje turističko-ugostiteljskog posla preko obuke osoblja do softverskih rješenja za rezervacije. Na ovaj način njihovi klijenti mogu povećati prodaju i iskorištenost kapaciteta, podići kvalitet usluge i riješiti aktuelne poslovne probleme pružanjem savjetodavnih usluga. A njihov san, sada postaje stvarnost. 

Jovan i Dalibor dobili su finansijsku podršku u iznosu od 5.000 KM, ali i onu mentorsku, gdje su na edukacijama imali priliku da usavrše svoj biznis plan i poveže se sa drugim mladim osobama koje žele raditi na unapređenju turizma: 

„Edukacije su, prije svega, odisale jednom pozitivnom energijom, koja se prenijela i na mene i dala mi podsticaj za dalji rad. Mislim da je najveća vrijednost to što sam se upoznao i uvezao sa ljudima koji razmišljaju kao ja i imaju slične ideje. Smatram da je ključ uspjeha povezivanje i saradnja sa ljudima iz industrije, a ne posmatranje ostalih kao konkurenciju“, rekao je Dalibor. 

💨 Daliboru i Jovanu želim puno sreće, a njihov rad i razvoj njihove ideje možeš da pratiš na Kapacitet web stranici i Linkedin profilu

💨“STONE” Agencija održivog i transformativnog turizma | Inga Kotlo | Mostar

Inga Kotlo je diplomirana profesorica bosanskog i enegleskog jezika i književnosti, magistrica ljudskih prava i demokratije, te magistrica engleskog jezika, a trenutno pohađa doktorski studij iz lingvistike. Pored svega, kako i odgovara Inginom radoznalom duhu, Inga je od osamnaeste godine aktivna u nevladinom sektoru u kojem je zainteresiralo društveno preduzetništvo. 

Prije nekoliko godina, kao putoholičarki i zaljubljenici u svijet i vlastitu domovinu, javio se interes za održivi, odgovorni ili green turizam. 2018. godine Inga je položila stručni ispit za turističkog vodiča, a prevodi i turističke promotivne tekstove. Radeći u turističkom sektoru, počela joj se javljati želja za pokretanjem društvenog preduzeća koje će „pomoći istaknuti autentični bh. kulturni kolorit, a ujedno ublažiti negativne posljedice turizma na okoliš i kulturno-historijsko naslijeđe BiH“.

Inga danas smatra da je društveno preduzetništvo jedan od „konkretnih i konstruktivnih načina na koji se može odgovoriti na društvene probleme, odnosno dati doprinos društvu“. Udružila se sa drugaricom Marijom Raspudić, diplomiranom menadžericom u turizmu i glazbenicom, a onda i sa Almom Bratić, diplomiranom profesoricom historije i turističkim vodičem sa višegodišnjim iskustvom rada na tri jezika. Njih tri došle su na ideju da osnuju agenciju održivog i transformativnog turizma koja će im omogućiti da spoje svoja znanja i vještine i doprinesu razvoju turizma u Bosni i Hercegovini. 

Inga, Marija i Alma dobile su finansijsku podršku od 5.000 KM i spremne su da u svojoj agenciji kreiraju i ograniziraju održive turističke pakete, promoviraju i educiraju o ekološki prihvatljivom turizmu u Bosni i Hercegovini i doprinesu izgradnji imidža BiH kao „zelene destinacije“ na svjetskoj mapi turističkih destinacija. Osim toga, uzele su učešće i u edukacijama na kojima su imale priliku i da predstave svoju ideju: 

„Naš tim je podržan nagradom u vrijednosti od 5000 KM, koje su direktno utrošene na nabavku tehnologije nužne za budući rad i dalji razvoj biznis ideje. Povrh te materijalne podrške, vrlo smo zahvalne i na mentorskoj podršci koju je Turistički inkubator ponudio kroz edukacije, konsultacije i preporučenu literaturu. Često nismo svjesni koliko napredujemo kroz razmjenu informacija, mišljenja i iskustava sa drugima, kao i koliko usavršavamo našu (biznis) ideju kroz pripremu za detaljno (pismeno ili usmeno) izlaganje. Oba ova aspekta bila su sastavni dio Turističkog inkubatora, i itekako ih možemo smatrati dijelom nagrade“, rekla je Inga.

💨 Ingi, Mariji i Almi želim puno sreće, a njihov rad i razvoj njihove ideje možeš uskoro da pratiš na STONE društvenim mrežama.  

💨“Gea Heal Wild Wellness” | Ružica Ivanović | Mostar

Ružica Ivanović, dvadesetosmogodišnja nomadka u Hercegovini svakodnevno živi svoju povezanost sa ljekovitim biljem. Rođena je u Beogradu, a odrasla u Banjaluci. Prije tri godine, inspirirana boravkom na planini, u želji da hercegovačko ljekovito bilje i procese njegove obrade približi turistima, oživjela je brend Gea Heal koji danas vodi sa kolektivom mladih ljudi u i oko Mostara. Ekipa već dugo mašta da napravi mali projektni destilator koji će biti lako pokretan i da omoguće i kupanje u cvijeću kroz sistem aroma kupke pod vedrim nebom.

„Kada nešto voliš, u to vjeruješ i želiš to podijeliti sa drugima“, rekla mi je Ružica i ispričala kako je ekipa sada na korak do ostvarenja sna i povezivanja procesa pravljenja aromatičnih ulja sa prirodnim wellness paketom pod vedrim nebom. Žele da pokrenu web stranicu, pronalaze destilator i popratne materijale, osiguravaju prostor za svoju ideju i uskoro kreću sa realizacijom. 

Ružica i ekipa dobili su finansijsku podršku od 5.000 KM, ali i onu mentorsku gdje su na edukacijama mogli da predstave i kroz razgovor unaprijede svoju ideju: 

„Novčana nagrada je samo dio nagrade koja se dobija kroz iskustvo učestvovanja u ovoj edukaciji. Prije novca, dobili smo mnogo znanja koja su nam pomogla da konačno formiramo ideju koju ćemo realizovati, da je predstavimo i stavimo u realan okvir. Širenje mreže poznanstava sa stručnjacima i učesnicima, i znanja iz polja turizma koje smo dobili kroz edukacije su sigurno nešto što traje duže od novčane nagrade, iako je i novac važan u pokretanju ideje“.

💨 Ružici i ekipi želim puno sreće, a njihov rad i razvoj njihove ideje možeš da pratiš na Gea.heal Facebook i Instagram profilu. 

Četiri sjajne ideje pronašle su svoju podršku, a četiri mlade osobe i njihovi saradnici uplovili su u preduzetničke vode. Vjerujem da će i tebe inspirirati Afan, Dalibor, Inga i Ružica i da ćeš već sljedeće godine, baš ti razvijati turizam u Bosni i Hercegovini i prijaviti svoju ideju na Turistički inkubator. 

Izvor: lonac.pro