Iz četiri bh. lokalne zajednice predato na reciklažu 208.000 kg staklenog ambalažnog otpada

Vodič za upravljanje staklenom ambalažom nastao je kao rezultat velikog regionalnog projekta pod nazivom “Upravljanje staklenom ambalažom u zemljama Zapadnog Balkana”.

U cilju unaprjeđenja reciklaže staklene ambalaže u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Sjevernoj Makedoniji je od 2020. do 2022. godine implementiran taj projekat čiji je cilj bio povećanje stope reciklaže stakla za 20 posto – kazala je u razgovoru za Fenu direktorica “Ekopaka” Amela Hrbat, naglašavajući značaj tog regionalnog projekta. 

Projekat “Upravljanje staklenom ambalažom u zemljama Zapadnog Balkana” implementiran je u okviru programa razvojnog partnerstva sa privatnim sektorom (develoPPP), a sufinansiran je od njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), kao i operatera sistema upravljanja ambalažnim otpadom Ekopak iz Bosne i Hercegovine, Sekopak iz Srbije i Pakomak iz Sjeverne Makedonije.
 
– Vodič za upravljanje staklenom ambalažom je dio informiranja i edukacije stanovništva, odnosno lokalnih samouprava u kojima je proveden projekat, a ponuđen je i ostalim lokalnim samoupravama koje žele uspostaviti efikasan sistem prikupljanja i reciklaže staklenog ambalažnog otpada – kazala je Hrbat.

Ona je mišljenja da je Vodič veoma koristan alat koji će koristiti općinama, komunalnim preduzećima, privatnim skupljačima ambalažnog otpada, ali i građanima i svim onima koje zanima kako poboljšati sistem reciklaže staklene ambalaže u BiH.

– Ovo je prvi put da se na jednom mjestu možemo informirati i educirati u vezi odlaganja, prikupljanja, skladištenja i reciklaže staklene ambalaže, te se bliže upoznati o reciklaži staklene ambalaže u BiH, ali i u regiji – istakla je Hrbat.

Dodala je da Ekopak od 2012. godine radi na uspostavi i razvoju sistema upravljanja ambalažnim otpadom u BiH.

– Postignut je odgovarajući stepen reciklaže, ali prostora za unapređenje ima, pa tako i u reciklaži staklene ambalaže, te smo se rado priključili ovom regionalnom projektu. S tim u vezi, Ekopak je u saradnji sa GIZ-om nabavio i isporučio 190 specijalnih zvona za odlaganje staklenog ambalažnog otpada za Grad Bihać, te općine Novi Travnik, Konjic i Ilidža, a uz pomoć naših partnera komunalnih preduzeća osigurali prikupljanje i prevoz prikupljenih količina na reciklažu. U 2021. godine smo ukupno predali na reciklažu više od 150 tona staklene ambalaže, što je za 27 posto više nego na početku projekta. Uzimajući u obzir činjenicu da je cilj projekta bio povećanje od 20 posto, znači da je Ekopak sa svojim partnerima, javnim komunalnim preduzećima “Vilenica Čistoća” Novi Travnik, “Standard” Konjic, “Komrad” Bihać i “Rad” Sarajevo, cilj prebacio za sedam posto – kazala je Hrbat.
 
Naglasila je da je za vrijeme trajanja Projekta ukupno iz te četiri lokalne zajednice iz BiH predato na reciklažu 208.000 kg staklenog ambalažnog otpada i to: u Novom Travniku 114.000 kg, Bihaću više od 64.000 kg, Konjicu 19.000 kg i Ilidži 11.000 kg.

– Sav prikupljeni stakleni ambalažni otpad je transportovan na reciklažu u fabriku Vetropavk Straža koja se nalazi u Humu na Sutli (granica Hrvatske i Slovenije) – kazala je Hrbat.
 
Istakla je da je također implementirana i promocija projekta u kojoj su građani informirani i educirani o načinu odlaganja staklene ambalaže, dodavši da je posebna pažnja posvećena ugostiteljskim objektima koji su posebno uključeni u realizaciju projekta, piše Fena.

Izvor: novikonjic.ba