Hamida Begović: „Nakon što smo promijenili naziv i vizualni izgled, naš brend je bukvalno doživio procvat“

Hamida Begović ima dvadeset i četiri godine, a kada je prije dvije godine uplovila u svijet preduzetništva njen život u Vakufu, maloj ali predivnoj bosanskohercegovačkoj sredini se potpuno promijenio.

💪 Izazovi koji pesmizam pretvaraju u optimizam 

Nije tajna da je prva godina poslovanja za mnoge biznise često najteža, da je potrebno mnogo truda, odricanja i isprobavanja različitih poslovnih strategija dok biznis zaživi i stane na svoje noge. Prije dvije godine, u maju Hamida Begović registristrirala je svoj biznis, a onda je zavladala pandemija. Nastupili su zdravstveni i finansijski problemi i za tadašnji Bosnai Natural, postojale su dvije mogućnosti: napustiti svoj san ili hrabro krenuti dalje, nastaviti i onda kada poželiš odustati, mijenjati se, prilagođavati i pesimizam pretvoriti u optimizam.

Razgovarala sam sa Hamidom Begović, mladom preduzetnicom i majkom koja mi je ispričala kako je na samom početku poslovanja bila veliki pesimista:

„Na početku sam bila ogroman pesimista, uvijek sa strane sam mislila nema veze iako ne uspijem, aludirajući na to da neću uspjeti. Sva sreća pa je muž 100% optimista“, rekla je Hamida i ispričala mi kako joj je na početku poslovanja bila potrebna velika podrška njenog supruga budući da je u to vrijeme postala majka.  

Preduzetništvo je promijenilo njen način razmišljanja, pokazalo joj da vjera u sebe i pozitivan način razmišljanja pomažu da se nosiš sa svakodnevnim izazovima. Naučila je da neuspjeh nije strašan i da treba ići dalje, pa nakon svega što je prošla, Hamida danas misli da je osnivanje biznisa super ideja:

„Osnivanje biznisa mislim da je super ideja, jer vrijedi pokušati, možda baš tvoja ideja uspije, a iako ne uspije, tražiš novu“, kaže Hamida i dodaje da danas smatra da su svi izazovi s kojima se suočila na samom početku poslovanja, bili tu kako bi „dokrajčili njen pesimizam“.

https://giphy.com/embed/W3kfa9zZxGx6d94pxw

via GIPHY

🌺 Kako je sve počelo,a kako je procvjetalo? 

Hamida i ja smo se prisjetile samih početaka, onih kada su samo njen suprug, porodica i prijatelji znali za ovu poslovnu ideju, ali i onih kada je ideja, uz bespovratna sredstva i podršku Omladinske banke, ugledala svjetlost dana:

„Kada sam saznala za Omladinsku banku u Donjem Vakufu, iskreno izgledalo mi je pomalo čudno. Imala sam frazu čuj neko pomaže mlade bez ikakvog dodatnog uslova tipa vraćanje novca ili slično“, rekla je Hamida i napomenula da je podrška koju je dobila iz Fondacije Mozaik, za početak njenog biznisa, bila „ogromna stvar“:

„Pošto je Vakuf mala ali predivna sredina, to je za početak mog biznisa bila ogromna stvar. Prvo finansijski, gdje smo pomoću novčane pomoći opremili naš prostor za proizvodnju, ali i mentorski, gdje smo imali pristup bilo kojoj edukaciji iz raznih oblasti koje su održavale Startup studio i Fondacija Mozaik“.

Hamidin biznis nastao je od jednostavne ideje – proizvodnje zdrave čokolade, međutim bilo je teško pronaći povoljnu sirovinu, pa je ideja ostala da visi u zraku. I prije nego su to saznali, Hamida i njen suprug su već bili kupili mašinu za čokoladu, ali ova, pogrešna odluka nije učinila da odustanu:

„Prije nego što smo donijeli drugu odluku, već smo bili kupili mašinu za čokoladu što dokazuje da nismo imali veze šta znači imati svoj posao. Kako se kaže, u svakoj nesreći ima sreće.  Pokušali smo da iskoristimo mašinu, i počeli smo da proizvodimo kikiriki puter za početak. I tako je sve krenulo“, prisjeća se Hamida.

Nakon godinu dana njenog poslovanja, naša Alma Mušić posjetila je ovu mladu ženu, majku, preduzetnicu i uputila se u Donji Vakuf da bi nam ispričala njenu priču. U njenoj priči u loncu Razgovori sa poduzetnicama: Hamida Begović, Bonsai Natural: “Uspjehom smatram i to što sam se usudila da pokrenem svoj biznis”, čitali smo kako je Hamida sa suprugom došla na ovu ideju, postavila pitanje, testirala je u loncu i dobila vjetar u leđa, a onda je i realizirala uz podršku Omladinske banke. Čitali smo i kako se Hamida tada suočavala sa problemom plasiranja proizvoda na police marketa, i mene je zanimalo da li se nešto promijenilo nakon godinu dana poslovanja: 

„Još uvijek se borimo sa tim problemo. Zastupljeni smo još u nekim objektima u Sarajevu, Tuzli, Mostaru i Visokom. Svaka nova “vrata” su dobrodošla za našu prodaju. Naravno, imamo mnogo narudžbi online što nam super popuni prazninu vezano za nove trgovine“, rekla je Hamida. 

Omladinska banka je nastavila da podržava razvoj Hamidinog biznisa i u saradnji sa Startup studiom, obezbijedila je dodatni grant bespovratnih sredstava od 3 hiljade KM: 

„Dodatni grant je uveliko doprinio razvoju mog biznisa. Što se tiče potrošnje, uložili smo u još neke mašine, rekvizite za fotografisanje, sirovinu i u mnoge druge svrhe. Stvarno nam je mnogo pomoglo, jer bilo koja pomoć malim biznisima je od velike koristi. Bar za nas.“

Međutim, i Hamida nije prestala ulagati u svoj biznis i kada prodaja nije išla najbolje, došla je na ideju da rebrendira svoj biznis, koji je nakon toga procvjetao:

„O rebrendiranju mogu da kažem samo najbolje. Uradili smo to iz više razloga. Prvi je taj da nismo znali tačno da ispričamo svoju priču na osnovu prošlog naziva ” Bonsai Natural”, a isto tako nije baš oslikavao našu ideju. Naša dizajnerica, Ana Lukenda je učinila odličan posao. Nakon što smo promijenili naziv, vizualni izgled etikete i ostalo, naš bred je bukvalno doživio procvat. Postali smo prepoznatljivi baš po svojim puterima i po onome što pokušavamo stalno da budemo i ostanemo,  ljubazni i uslužni prema našim kupcima.“

lonac
lonac

🍵 Šta danas nastaje u Hamidinoj radionici? 

Butteria, nekadašnji Bonsai Natural, bavi se proizvodnjom svježih putera od orašastih plodova i sjemenki, bez aditiva i dodatnih ulja.

U svojoj radionici, predano i posvećeno, Hamida proizvodi najkremastije putere od bundeve, pistacije, kikirikija, indijskog oraha, lješnjaka i lješnjaka sa kakaom, badema i badema sa tamnom i bijelom belgijskom čokoladom i ti ih možeš pronaći na OREA bazarru

Hamida kaže kako kupce najčešće zanima sastav, svježina i cijena putera, a da ih posebnim čini proizvodnja po narudžbi što omogućava da puteri budu svježi i po zahtjevima kupaca, sa ili bez soli.

Danas, Hamida vjeruje da je njen biznis blagodat, i iako ne krije da često radi po cijeli dan, i iako se njen život potupno promijenio,  kaže kako joj ovaj biznis omogućava da sve vrijeme bude sa svojim sinom:

„Sve se promijenilo, od mojih obaveza, slobodnog vremena i mog vremena za moju porodicu. Opet, kažem da je više blagodat nego neki propust. Tu sam, radim i uz svog dječaka sve vrijeme. Mogu odmoriti kada želim, mada ovo nije istina jer mi ne odmaramo često“, napomenula je Hamida za kraj i poslala poruku mladim i budućim preduzetnicima i preduzetnicama: 

„Moja poruka je da budete veliki optimisti, da dovoljno jako vjerujete u svoju ideju i da tražite pomoć za bilo koji vid poslovanja koji vam ne ide baš od ruke; na raznim edukacijama koje su danas dostupne svima koji žele da napreduju“.

lonac
lonac
lonac

Hamida nastavlja razvijati svoj biznis i njeno pitanje za naše eksperte i ekspertice u zajednici je: Da li je bitno za jedan bizns da ima svoju web stranicu? Da li to predstavlja biznis ozbiljnijim ili manje ozbiljnim za kupca? A planovi, planovi su veliki – izvršiti testiranja i dodati nove proizvode u asortiman, zaposliti nove osobe i prošiririti poslovanje i van granica naše države. Vjerujem da je Hamida sa svojim velikim planovima na dobrom putu i da će sa svojom prilagodljivošću, optimizmom, vjerom i podrškom porodice i Fondacije Mozaik, odsanjati svoj san.

📍Ako i ti želiš da podržiš Hamidu na njenom preduzetničkom putu, posjeti Butteria Instagram i Facebook profil.
📍Naruči Hamidine proizvode na OREA bazaru.
📍Ako imaš neko pitanje za Hamidu, postavi ga u komentar. 

Izvor: lonac.pro