Filantropkinja Alma Hadžiskakić osnažuje, motivira i pruža priliku mladima da dožive svijet kao drugačije i ljepše mjesto

Kada istinski vjeruješ da možeš napraviti promjene u društvu i ne sjediš skrštenih ruku, slobodno se nazovi filantropom ili filantropkinjom. Alma Hadžiskakić već dvadeset godina radi sa djecom u riziku, mladima i volonterima i volonterkama.

Jedan na jedan, sa djecom i mladima  

Alma Hadžiskakić, diplomirana je socijalna radnica koja već dvadeset godina radi sa djecom, mladima i volonterima u Udruženju za prevenciju ovisnosti NARKO-NE. Ova filantropkinja, usmjerena na ono što je spaja sa ljudima, a ne na ono što je razdvaja, pomogla je velikom broju mladih da postanu aktivisti i aktivistice, ali i da prevaziđu teška životna iskustva.  

Alma trenutno radi kao Stručna saradnica za programe prevencije u porodici u Udruženju NARKO-NE, a na samom početku, još kao studentica, volontirala je na telefonskoj liniji DROGA.TEL, namijenjenoj svima koji imaju problem s ovisnošću. Međutim, iako je ekipa NARKO-NE znala za dosta mladih kojima je potrebna pomoć, mali broj ljudi javljao se na liniju da je potraži, pa su nastala dva potpuno nova programa.  

Alma Hadžiskakić, kao prava filantropkinja nije sjedila skrštenih ruku, nego je vjerovala da direktnim radom sa djecom i mladima može napraviti promjene u društvu. Odlučila je da se uključi u pilot fazu projekta Stariji brat, starija sestra. Uskoro je angažovana kao projektna asistentica, a nakon godinu dana postala je koordinatorica programa.Tokom osamnaest godina rada na programu Stariji brat, starija sestra, koji je nastao u težnji da se doprinese socijalnom uključivanju djece i mladih u riziku, u modelu jedan na jedan razvijen je prepoznatljiv koncept volonterizma u prevenciji ovisnosti. Zanimalo me zašto se Alma uopće odlučila na direktni rad sa djecom i mladima:  
 
„Nikakve metode, tehnike i intervencije ne mogu zamijeniti moć autentičnog, brižnog i podržavajućeg odnosa – odnos i iskustva su ta koja nas mijenjaju i ona su najveći resurs kojim raspolažemo. Najveći dio problema u životu nastaje u odnosu s ljudima, kod djece u riziku su to najčešće bili oni koji su ih najprije trebali zaštititi – ali se zato i oporavak, izlječenje i rast isto tako dešavaju u odnosima s ljudima koji su predani, uporni, posvećeni i posjeduju odgovarajuće vještine“, ispričala mi je Alma.   

Alma mi je rekla i da u radu sa volonterima, mentori često koriste model čamca kao slikovit prikaz dječijeg razvoja od djetinjstva do odrasle dobi, pri čemu mentori ne pokušavaju ukloniti valove, ali mogu biti „usputna ostrva na kojima djeca mogu pronaći utočište“.  Vrijeme je pokazalo da za djecu to utočište itekako znači i da su djeca uključena u mentorski program Stariji brat, starija sestra, u većem broju završavala srednju školu, imala zdravije interpesonalne odnose i pozitivnije stavove. 

🧏‍♀️ Almina želja da pomogne djeci i mladima  

Baš kao i Udruženje NARKO-NE, Alma je bila uvijek otvorena prema svima, u želji da pomogne djeci i mladima , bez obzira na njihovu etničku, religioznu ili ideološku pripadnost. Radeći u Udruženju srela je djecu i mlade sa teškim iskustvima koja su doživjela:  
 
„Upravo činjenica da djeca i mladi uprkos teškim okolnostima u kojima su živjela ili sada žive nastavljaju svoj razvojni put jeste znak njihove snage i sposobnosti. Nekada odrasli zauzimaju perspektivu iz koje dijete gledaju isključivo kroz prizmu sažaljenja i kao žrtvu. Iako je važno poštovati realnost iz koje dijete dolazi, fokus u odnosu mentora i volontera se ne stavlja na prošlost i rizike, već je usmjeren na sadašnjost, prepoznavanje i jačanje snaga i potencijala u djetetu“, ispričala mi je Alma. Istakla je i važnost rada Udruženja NARKO-NE na prevenciji ovisnosti, ali i njihove usmjerenosti na realizaciju preventivnih programa koji su: „stručni i prilagođeni kontekstu; imaju intersektorski i multidisciplinaran pristup; bazirani na dobrim međuljudskim odnosima; potiču razvijanje vještina mladih, promoviraju zdrav život i pozitivne alternative u slobodnom vremenu i koji se oslanjaju na potrebe djece i mladih“, istaknula je Alma.  

Alma danas, kao mentorica, prenosi svoja znanja, iskustva i vještine i podržava druge mentore i mentorice „koji ne mogu izbrisati ili promijeniti loša iskustva koja su djeca imala tokom svog odrastanja, ali mogu ponuditi korektivno iskustvo bliskog i podržavajućeg odnosa i obogatiti život djece pružajući im priliku da dožive svijet kao drugačije i ljepše mjesto“.  U radu s djecom, moguće je osjećati se nemoćno i preplavljeno, ali Alma kaže da u svojoj karijeri one teške trenutke doživljava više kao izazove koji je lično i profesionalno usavršavaju. Kaže da je ustvari, najvažnije  „imati na umu da su svako dijete i svaka mlada osoba jedinstveni, kao što je jedinstven i kontekst iz kojeg dolaze. Zbog toga je pogrešno generalizirati situacije u kojima se djeca i mladi nalaze, a bez dubljeg razumijevanja i izazova s kojima se suočavaju, ali i snaga i potencijala s kojima raspolažu“. 

🤝 Uložiti lično vrijeme, znanje i vještine 

Alma mi je rekla da je njoj veoma draga i bliska filantropija koja „potiče pojedinca i kompanije na ulaganje ličnog vremena, znanja i vještina kroz volonterski angažman“, pa mi je ispričala i da:  
 
„Uvećavajući socijalni kapital na ovakav način, možemo očekivati veću sinergiju, a samim tim olakšano i brže djelovanje koje će voditi općem dobru, a u konkretnim situacijama kao što je program Stariji brat, starija sestra, mogućnosti da svako dijete dobije što kvalitetniju i efikasniju podršku“. 
 
Za Almu drugi kažu da je žena koja može svakog uvjeriti u sve ako hoće, a može i bez uvjeravanja pričati sa ljudima potpuno suprotnih stavova. Ne znam za tebe, ali mene je i bez uvjeravanja potaknula da razmislim koliko doprinosim svom društvu i da se zapitam mogu li i sebe nazvati filantropkinjom.  
 
Almi želim puno sreće u budućem radu i vjerujem da će ova filantropkinja još dugo praviti velike promjene u društvu. A ti, ako i ti istinski vjeruješ da možeš napraviti promjene u društvu i ne sjediš skrštenih ruku, slobodno se nazovi filantropom i filantropkinjom i ostavi komentar – napiši mi kako doprinosiš našem društvu. Možda baš tvoja priča bude ispričana i motivira i druge da zajedno, malim koracima, činimo naše društvo boljim.   

https://giphy.com/embed/GqP4VNoOLtLRd0N14J

via GIPHY

Izvor: lonac.pro