United Nations Voluntary Fund for Victims of Torture (Volonterski fond Ujedinjenih nacija za žrtve torture)
Opšti ciljevi
Fond je osnovala Generalna skupština UN svojom rezolucijom 36/151 16. decembra/prosinca 1981. godine da bi prikupljali dobrovoljne priloge od vlada, nevladinih organizacija i pojedinaca za distribuciju nevladinim organizacijama koje obezbjeđuju humanitarnu pomoć žrtvama torture i članovima njihovih porodica.
Koje aktivnosti se finansiraju
Grantovi se dodjeljuju u organizacijama koje pružaju usluge rehabilitacije žrtvama torture. Ova pomoć može da ima oblik medicinske, psihološke, pravne ili socijalne usluge.
Direktna humanitarna pomoć se daje u sljedećim područjima:
Medicinska pomoć uključuje, medicinski smještaj, preporuke za eksperte i mobilne zdravstvene klinike. Medicinska pomoć se bavi fizičkim posljedicama mučenja. Nakon postavljanja dijagnoze od strane doktora opšte prakse, liječenje pružaju medicinski stručnjaci iz područja ortopedije, neurologije, fizioterapije, pedijatrije, seksualnog zdravlja, urologije, kao i tradicionalne i komplementarne medicine.
Psihološka pomoć uključuje savjetovanja osoba, parova, grupa, terapijska savjetovanja porodica, art terapije (pozorište, slikarstvo, kiparstvo), radne terapije, meditaciju/akupunkturu i druge kulturno osjetljive i odgovarajuće tehnike, kao i psihološku podršku u pripremi učešća na ispitivanjima. Psihološka pomoć je takva da omogućava žrtvama mučenja da nadvladaju psihičke traume koje su doživjeli. Individualna terapija, bilo na osnovu kliničkih, psihoanalitičkih ponašanja ili drugih terapija, nastoji pomoći žrtvama da se postupno reintegriraju u društvo. Psihijatrijska terapija se može kombinirati sa lijekovima za ublažavanje fizičkih i psihičkih simptoma.
Socijalna pomoć uključuje stručno usavršavanje, materijalnu pomoć za osnovne potrebe, kao što su smještaj, hrana, odjeća i komunalne usluge, itd. na osnovu potreba i ranjivosti. Organizacije moraju uspostaviti transparentan mehanizam pružanja socijalne pomoći i učinkovite postupke nadzora.
Pravna pomoć se može pružiti na razne načine. Za žrtve mučenja se traži azil, pravna pomoć, što može biti od presudne važnosti u pripremi i praćenju zahtjeva za azil u zemlji domaćinu. Fond također doprinosi borbi protiv nekažnjivosti. Podrška se koristi za traženje naknade za žrtve kroz zahtjeve pred nadležnim nacionalnim, regionalnim i međunarodnim tijelima.
Finansijska pomoć omogućava žrtvama da zadovolje svoje osnovne potrebe i da dobiju pristup drugim vrstama pomoći, kao što je zdravstvo. U nekim slučajevima, nominalna pomoć se distribuira nezaposlenim žrtavama, posebno kada su nesposobni za rad kao posljedica ozbiljnih fizičkih i psihičkih učinaka mučenja. Finansijska pomoć se može koristiti kako bi se nadoknadili troškovi školovanja djece.
Veličina donacije
Fond godišnje daje grantove grantove u prosjeku od 30.000 do 40.000 dolara za različite projekte civilnog društva koje pružaju medicinsku, psihološku, socijalnu i pravnu pomoć žrtvama mučenja.
Geografsko područje podrške
Prihvataju se prijedlozi projekata iz svih zemalja svijeta.
Kriterij podobnosti
Rezolucija 35/151 Generalne skupštine UN-a o osnivanju Fonda je ovlastila distribuciju dobrovoljnih priloga za žrtve mučenja kroz “uspostavljene kanala pomoći”. Odbor povjerenika Fonda je tokom godina, ali i u praksi, prihvatao različite aplikacije, uključujući između ostalog, aplikacije nevladinih organizacija, udruženja žrtava mučenja i/ili članova njihovih porodica, javnih i privatnih bolnica i klinika, advokatskih ureda javnog interesa i individualnih advokata, klinika pravne pomoći i lokalnih organizacija.
Prijave državnih, parlamentarnih ili upravnih tijela, političkih stranaka ili nacionalnih pokreta za oslobođenje nisu prihvatljive.
Kako aplicirati
Aplikacije se pripremaju i podnose putem sistema elektronskog (on-line) apliciranja koji je na raspolaganju na web stranici Fonda.
Na web stranici se nalazi vodič za korisnike za elektronske (on-line) aplikacije da bi se pomoglo organizacijama u korištenju elektronskog sistema za grantove.
Molimo vas da pogledate http://www.ohchr.org/EN/Issues/Torture/UNVFT/Pages/Index.aspx za više informacija.
Kontakt
The UN Voluntary Fund for Victims of Torture
Office of the High Commissioner for Human Rights
UNOG – OHCHR
CH-1211 Geneva 10
Switzerland
Tel: +41 22 917 9315
Faks: +41 22 917 9017
Email: unvfvt@ohchr.org
Web stranica: http://www.ohchr.org/torturefund