Matra Social Transformation Programme (MATRA program za društvene promjene)
Opšti ciljevi
Program društvene transformacije u okviru MATRA je napravio aktivan doprinos promicanju sigurnosti, saradnje i demokratije u srednjoj i istočnoj Evropi i odabranim susjednim zemljama Evropske unije. Od 1994. godine, holandska vlada je koristila MATRA program da podstiče društveni oporavak u zemljama širom regije.
Cilj MATRA-e je doprinijeti društvenoj preobrazbi, vodeći održivom odnosu vlasti i građana na područjima pluralne demokracije, vladavine zakona i ljudskih prava, koristeći holandsko iskustvo gdje je to moguće. Stoga MATRA podržava aktivnosti koje promoviraju reformu države i njenih institucija, organizacija civilnog društva i veze među njima. Tokom početnog razdoblja programa (1994-1998), saradnja se u prvom redu fokusirala na odnose civilnog društva i lokalnih vlasti. Od 1998. godine i od otvaranja pred-pristupnih razgovora je dodan i dio kako bi se zadovoljila rastuća potreba za podršku centralnim vlastima, uglavnom u pred-pristupnim državama.
Koje aktivnosti se finansiraju
Imajući u vidu cilj iznad, podrška se daje organizacijama civilnog društva za promicanje konstruktivnog dijaloga između vlade i civilnog društva kroz projekte usmjerene zasnovane na stvarnim potrebama.
Cilj je povećati odgovornost i transparentnost vlasti u BiH, uticati na politike i zakonodavstvo, i/ili pratiti njihovu provedbu u sljedećim područjima:
- Vladavina zakona, uključujući reformu sudstva i javne uprave, te borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala.
- Poštivanje ljudskih prava i temeljnih sloboda sa posebnim naglaskom na manjine, slobodu vjeroispovijesti i uvjerenja i branitelje ljudskih prava.
- Sloboda izražavanja i nezavisni mediji, uključujući sigurno radno okruženje za novinare u tradicionalnim i digitalnim medijima.
- Socijalne i ekonomske reforme u svjetlu procesa pristupanja Bosne i Hercegovine u EU.
- Stabilnost i sigurnost, sa naglaskom na putu pridruživanja NATO-u, migracije, protuterorizam i suzbijanje nasilnog ekstremizma.
Veličina donacije
Maksimalni iznos doprinosa je 150.000 KM, a minimalan 50.000 KM. Maksimalno trajanje projekta je 24 mjeseca.
Rok za prijave
Zadnji poziv za projekte je bio otvoren do kraja 2019. godine, a novi se očekuje u narednom periodu
Kriterij podobnosti
Sljedeće aktivnosti i vrste projekata nisu prihvatljivi za finansiranje u okviru MATRA-e:
- ne mogu biti odobreni projekti koji se odnose na gore navedene teme;
- projekti sa pretežno akademskim fokusom, tj. istraživanja i studije izvodljivosti;
- projekti koji uglavnom ili isključivo uključuju isporuku robe ili materijale;
- infrastrukturni ili građevinski projekti;
- stipendije ili obrazovni programi;
- humanitarna pomoć;
- projekti koji su primarno nastavak prethodnih ili tekućih projekata, finansirani od strane MATRA-e ili drugih donatora.
Kako aplicirati
Molimo vas da pogledate https://www.mreza-mira.net/vijesti/pozivi-za-projekte/matra-2019-open-call-for-proposals/ za više informacija.
Kontakt
Tel: +387 33 562 600
Email: fatima.krivosija@minbuza.nl ili leila.fetahagic@minbuza.nl