The Konrad Adenauer Stiftung
Opšti ciljevi
Sloboda, pravda i solidarnost su vodeći principi u djelovanju Fondacije Konrad Adenauer (KAS). KAS je politička fondacija bliska Kršćansko-demokratskoj uniji Njemačke (CDU). Kao jedan od osnivača stranke CDU i prvi njemački kancelar, Konrad Adenauer (1876-1967) povezivao je kršćansko-socijalnu, konzervativnu i liberalnu tradiciju. Njegovo ime je simbol demokratske obnove Njemačke, ulaska Njemačke u transatlantsku zajednicu, vizije evropskog ujedinjenja i usmjerenja ka socijalnoj tržišnoj privredi.
Aktivnostima u oblasti međunarodne saradnje KAS se zalaže za slobodan i dostojanstven život čovjeka po vlastitom ubjeđenju. Mi se trudimo da tome i sami doprinesemo, te da kao njemačka organizacija pomognemo da Njemačka na primjeren način odgovori na izazove pred kojima stoji zbog svoje rastuće odgovornosti u svijetu.
Mi želimo potaći ljude da i sami oblikuju budućnost u tom smislu. Sa više od 80 ureda i više od 120 projekata širom svijeta dajemo vlastiti doprinos razvoju demokratije, pravne države i socijalne tržišne privrede. Radi učvršćivanja mira i slobode, kontinuirano podržavamo dijalog u oblasti vanjske i sigurnosne politike, kao i dijalog između različitih kultura i religija.
Mi smatramo da u centru uvijek treba da bude čovjek sa svojim nezamjenjivim dostojanstvom, te sa svojim pravima i obavezama. Mi smatramo da je čovjek mjera svega - socijalne pravde, slobodarske demokratije i stabilnog i trajnog privrednog razvoja. Okupljajući ljude koji prihvaćaju svoju društvenu odgovornost, razvijamo aktivne mreže u politici, privredi i cijelom društvu. Prenošenjem znanja kroz naše projekte pokušavamo uticati i na globalizaciju tj. na aspekte socijalne pravde, ekologije i privredne učinkovitosti u ovom procesu.
Na partnerskoj osnovi surađujemo sa državnim institucijama, političkim partijama, organizacijama građanskog društva kao i sa predstavnicima elita. Radeći na našim ciljevima i vrijednostima, željeli bismo i u budućnosti produbiti političku saradnju, na globalnom i regionalnom nivou, a posebno u zemljama u razvoju. Zajedno sa našim partnerima podržavamo međunarodni poredak koji će svakoj zemlji omogućiti razvoj u slobodi i po vlastitoj odgovornosti.
Predstavništvo Fondacije Konrad Adenauer u Bosni i Hercegovini otvoreno je u februaru 1997. godine. Do kraja 2000. godine ovo je Predstavništvo bilo sadržajno i organizacijski nadležno za djelatnost Fondacije u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori. Od 2001. Predstavništvo Fondacije Konrad Adenauer u Bosni i Hercegovini nadležno je isključivo za projektne aktivnosti u BiH i zajedno sa mnogobrojnim domaćim i međunarodnim partnerskim organizacijama u regionu oblikuje i koordinira svoje programe u suglasnosti sa potrebama i zahtjevima bosanskohercegovačke javnosti.
Koje aktivnosti se finansiraju
S obzirom da je projektni koncept Fondacije Konrad Adenauer širom svijeta orijentiran na kontinuiran i dugoročan rad, Fondacija ne ovisi od kratkoročnih projektnih uspjeha, nego se može posvetiti rješavanju kompleksnih problema. Fondacija je stoga za Bosnu i Hercegovinu izradila integrirani koncept, koji projekte u političkom, administrativnom, ekonomskom i naučnom području povezuje sa izgradnjom i unapređenjem demokratske svijesti. Osnovni ciljevi djelovanja fondacije u Bosni i Hercegovini su:
- funkcionalne političke stranke u parlamentarnoj demokratiji,
- integracija Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju, i
- savladavanje prošlosti i pomirenje.
Oblici djelovanja fondacije su organiziranje seminara, okruglih stolova, konferencija, savjetovanja, političkih dijalog-programa, stručnih i političkih razgovora, te posjeta zemljama u regiji, Njemačkoj i Evropskim institucijama u saradnji sa domaćim i međunarodnim partnerima.
Geografsko područje podrške
100 zemalja širom svijeta gdje je KAS aktivan, uključujući i BiH.
Kontakt
Konrad-Adenauer-Stiftung
Predstavništvo u Bosni i Hercegovini
Fondacija Konrad Adenauer
Sagrdžije 41 a
71.000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina
Tel: +387 33 215 240
Faks: +387 33 215 239
Tel: sarajevo@kas.de
Web stranica: https://www.kas.de/bs/web/bosnien-herzegowina/o-nama