Jačanje uloge dijaspore u ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine

Opšti ciljevi

Bez trajne podrške vlasti i suštinskog razumijevanja prepreka sa kojima se potencijalni investitori susreću, ne možemo savladati ključne izazove koji stoje pred nama. Međutim, naš posao ne završava na saradnji sa javnim sektorom.

Nudimo i posebne programe preko kojih neposredno utječemo na povećanje direktnih investicija iz dijaspore. Osiguravamo tehničku pomoć preduzećima i ulagačima, a kroz posebne programe grantova malim i srednjim preduzećima dajemo potrebni podstrek za realizaciju planiranih razvojnih aktivnosti i inovacija.

Uspješni investitori i startup preduzeća koja prođu kroz naše aktivnosti tehničke podrške ili dodjele sredstava, imaju priliku aplicirati za kredite koji su dostupni kroz drugi USAID-ov program.

Konačno, u ovom procesu je ključno osigurati trajne veze i umrežavanje bh. dijaspore. To činimo na terenu, kroz razvoj održive lokalne platforme koja će dijaspori pružati usluge i olakšati proces investicija. Uspostavljamo biznis centar za podršku investicijama, a u online prostoru radimo na kreiranju 'svjetske mape' dijaspore kroz koju ćemo uvezati organizacije, biznise i profesionalce.

Naš projekat ima tri komponente:

  • Podrška razvoju strateškog okvira za angažman i investicije iz dijaspore u BiH koji bi se uključio u strategije ekonomskog razvoja i akcione planove na svim nivoima vlasti (država, entiteti, kantoni, općine).
  • Povećanje direktnih investicija iz dijaspore kroz tehničku podršku i grantove odgovarajućim malim i srednjim preduzećima u početnoj fazi. Podrška uključuje uspostavljanje bh. dijasporskog tržišta i program grantova kroz odabir poslovnih planova koji bi podržao inovativne i ideje koje imaju veći potencijal za razvoj. Projektna podrška, osim bespovratnih sredstava, uključuje i pružanje poslovnih savjetodavnih usluga te drugu tehničku podršku. Uspješni investitori i startup-i će, također, biti u prilici da apliciraju za kredite koji su dostupni kroz drugi, komplementaran USAID-ov program. Razvoj održive lokalne platforme koja će dijaspori pružati poslovne usluge i olakšati investicijski proces.
  • Projekat će uspostaviti biznis centar za podršku investitorima iz dijaspore, kreirati online poslovnu mrežu i provoditi promotivne aktivnosti uključujući organizaciju konferencija i poslovnih susreta investora iz dijaspore i potencijalnih partnera iz BiH.

Kroz naš direktan rad sa investitorima, saradnju sa našim partnerskim organizacijama „Naša perspektiva“ i „Restart“, ovaj projekat želimo učiniti trajno održivim sa alatima koja će postaviti temelje efikasne ekonomske saradnje dijaspore sa Bosnom i Hercegovinom. Vjerujemo da je došlo vrijeme da iskoristimo potencijal koji ova zemlja ima i da zajedno doprinesemo njenom ekonomskom razvoju. Zašto baš Vaš dom ne bi bio Vaša naredna poslovna destinacija?

Koje aktivnosti se finansiraju

Svrha finansiranja: sredstva za finansiranje iz BDM fonda moraju biti isključivo utrošena za nabavku stalnih sredstava. Stalna sredstava su definirana kao imovina koja je kupljena za dugotrajno korištenje i neće biti pretvorena u gotovinu u periodu od najmanje 12 mjeseci, kao što su zemljišta, zgrade i oprema.

  • Stalna sredstava su materijalna dobra (npr. oprema, mašine, računari, vozila, i slično), ili nematerijalna imovina (zaštitni znak, patent, goodwill, itd.) koji ima korisni vijek trajanja više od jedne godine i trošak nabavke po jediničnoj cijeni od 1.000 US$ ili više. Napominjemo da je uz zahtjev za grant sredstva potrebno dostaviti barem jednu ponudu za traženu nabavku opreme. Premda je isto informativne prirode, ponude je potrebno dostaviti kako bi se ustanovila tržišna vrijednost za traženu nabavke. 

Iako aplicirate za finansiranje stalnih sredstava, u projektnoj aplikaciji morate dokazati kako će finansiranje sredstava doprinijeti niže navedenim rezultatima:

  • kreiranje novih radnih mjesta,
  • investicije dijaspore, i
  • uvođenje novih proizvoda i/ili usluga na BiH i druga izvozna tržišta ili proširenje postojećeg poslovanja.

 

Veličina donacije

Ulaganje u projekt vlastitim doprinosom, i to najmanje u odnosu od 1: 1. Doprinos USAID-a ne može premašiti 50% cjelokupnog finansiranja neophodnog za implementaciju poslovnog prijedloga predloženog u zahtjevu za dodjelu sredstava. Udio doprinosa podnositelja zahtjeva za finansiranje može biti najmanje 50% u gotovini, a preostalih 50% može se osigurati kao nefinansijski doprinos podnositelja zahtjeva. To naprimjer znači da ukoliko aplicirate za iznos od 50.000 KM, morat ćete uložiti istu toliku vrijednost, s tim da 25.000 KM mora biti finansijsko učešće, a preostalih 25.000 u nefinansijskom doprinosu.

Rok za prijave

Naredni rok prijave je 30. januar/siječanj 2020. godine u okviru prilike za tehničku podršku kompanijama.

Geografsko područje podrške

Bosna i Hercegovina.

Kriterij podobnosti

Ko se može prijaviti na grant?

Registrovana mikro, mala i srednja preduzeća (MSP) osnovana u Bosni i Hercegovini u vlasništvu člana dijaspore osnovana najviše tri godine (0 – 3 godina starosti) prije datuma objave Poziva

Registrovana mikro, mala i srednja preduzeća (MSP) osnovana u Bosni i Hercegovini koje imaju aktivnu vezu s dijasporom koju mogu i dokazati (suvlašništvo ili partnerstvo).

Pojedinci iz dijaspore koji imaju namjeru osnovati preduzeće u periodu od 90 dana od dana objave Poziva, pod uslovom da registraciju okončaju prije završnog kruga odabira.

Kako aplicirati

Molimo vas da pogledate http://diasporainvest.ba/blog-content/359/ta-2020 za više informacija.

Kontakt

USAID - Projekat "Jačanje uloge dijaspore u ekonomskom razvoju BiH"

Adresa: Ulica Augusta Brauna 2 (1. sprat) - Marijin Dvor

Sarajevo

Tel: +387 33 550 971

Email: info@diasporainvest.ba

Web stranica: http://www.diasporainvest.ba