Interreg Mediterranean

Opšti ciljevi

European Territorial Cooperation (ETC), bolje poznat kao Interreg, je jedan od dva cilja EU Cohesion Policy i pruža okvir za implementaciju zajedničkih akcija i politika razmjena nacionalnih, regionalnih i lokalnih aktera različitih zemalja članica.

Generalni cilja ETC-a je promocija harmoničnog ekonomskog, društvenog i teritorijalnog razvoja čitave Unije.

Interreg je izgrađen oko tri područja saradnje:

  • Prekogranični (Interreg A),
  • transnacionalni (Interreg B), i
  • interregionalni (Interreg C).

    13 partnerskih država sarađuju u transnacionalnom programu Evropske saradnje na području Mediterana, Interreg MED programa 2014-2020. Transnacionalno postavljanje omogućuje im da rješavaju izazove izvan nacionalnih granica, kao što je porast ugljika, zaštita prirodnih i kulturnih resursa i jačanje inovacija.

    Glavni cilj Interreg MED Programme je promicanje održivog rasta na području Mediterana poticanjem inovativnih koncepata i praksi i razumnom upotrebom sredstava, te podupiranjem društvene integracije kroz integrirani i teritorijalni pristup zasnovan na saradnji.

Koje aktivnosti se finansiraju

Prioritetna os 1: inovacije.

Promicanje mediteranskih inovacijskih kapaciteta za razvoj pametnog i održivog rasta.

Inovativnost i konkurentnost su istaknuti u strategiji UE 2020. To je glavni izazov u MED području prema međunarodnom takmičenju, te pridonosi prevladavanju privredne krize. U ovom području saradnje posebna pažnja se mora posvetiti području plavog i zelenog rasta koji predstavljaju značajne razvojne perspektive.

Specifični cilj 1.1: Povećati transnacionalne aktivnosti inovativnih klastera i mreža u ključnim sektorima u MED području

Prioritetna os 2: niskih emisija ugljika.

Poticanje nisko-karbonske strategije i energetske učinkovitosti u određenim Med područjima: gradovi, otoci i udaljena područja.

Niska emisija ugljika je ključno pitanje za teritorijalni održivi razvoj i ciljeve EU. U MED području izazov je za razvoj rješenja prilagođenih različitim regionalnim kontekstima, od gusto urbaniziranih područja s gustom prometnom mrežom, do udaljenih područja i otoka sa ograničenijim pristupom izvorima energije. Os uključuje tri razlikovne domene djelatnosti: energetska učinkovitost, proizvodnja i korištenje obnovljive energije, te niska mobilnost ugljika.

Specifični cilj 2.1: Podizanje sposobnosti boljeg upravljanja energijom u javnim zgradama na transnacionalnom nivou.

Specifični cilj 2.2: Kako povećati udio obnovljivih domaćih izvora energije u mjiešanim energetskim strategijama i planovima u MED područjima.

Specifični cilj 2.3: Povećati sposobnost korištenja postojećih niskih sadržaja ugljika kod prometnih sistema, te multimodalne veze među njima.

Prioritetna os 3: Prirodni i kulturni resursi.

Zaštita i promicanje mediteranskog prirodnog i kulturnog bogatstva.

Os je posebno usmjerena na zaštitu prirodne i kulturne baštine, biološke raznolikosti, razvoj ljudskih aktivnosti u skladu sa promjenama u životnoj okolini koje predstavljaju ogromne izazove na MED području. Zaštita životne okoline je veliki izazov sa atraktivnim obalnim područjima, urbanim razvojem životne okoline, geografskim ograničenjima (obalnim područjima, otocima, planinama) i ekološkim posljedicama klimatskih promjena. Ovo polje intervencija predstavlja i potencijal stvaranja novih zapošljavanja za budućnost.

Specifični cilj 3.1: Kako unaprijediti razvoj održivog i odgovornog obalnog i pomorskog turizma u MED području.

Specifični cilj 3.2: Održavanje biološke raznolikosti i prirodnih ekosistema kroz jačanje upravljanja i umrežavanje zaštićenih područja.

Prioritetna os 4: Upravljanje.

Jačanje mediteranskog upravljanja.

Interreg MED Programme daje i mogućnost, kroz os 4, podrške razvoju multilateralnih koordinacijskih okvira sa makro-regionalnim pristupom. U tim područjima korisnici moraju promicati ekosistemsku logiku zasnovanu na koordinaciji između različitih područja djelovanja koja se odnose na njihov projekt (privredni razvoj, uticaj na životnu okolinu, turizam, upravljanje prirodnim resursima, energiju, prijevoz i slično).

Ova prioritetna os je eksperimentalna i izazov, ali je neosporna nužnost bolje koordinacije između vlasti programskog područja. Osim toga, dio programskog prostora je već upitan zbog makro-regionalne strategije. Uzimajući u obzir eksperimentalnu prirodu ovoga prioriteta, a također i mogućnost finansiranja namijenjenih “makro-regionalnim” pilot projektima putem tematskih prioriteta (osobito u prioritetnoj osi 3), ta os će podržati samo ograničen broj integriranih projekata. Oni bi trebali uključivati ​​regionalna, nacionalna i međunarodna tijela za poboljšanje procesa donošenja odluka i poticanje zajedničkih stajališta i strategija u MED području.

Specifični cilj 4.1: Podrška procesu razvoja okvira multilateralne koordinacije i jačanje postojećih okvira Mediterana za zajedničke odgovore na zajedničke izazove

 

Geografsko područje podrške

BiH i nekoliko zemalja u regionu.

Kriterij podobnosti

Tokom programiranja 2014-2020 posebna će se pažnja staviti na makro-regionalne dimenzije. Iz teritorijalnog i geografskog aspekta program stavlja posebnu pažnju na četiri vrste područja koja predstavljaju važne izazove zahvaljujući svojim resursima, njihov razvojni potencijal ili ekonomske teškoće sa kojima se suočavaju.

Kontakt

Direction Générale Adjointe

des Relations Internationales et des Affaires Européennes

Autorité de Gestion MED

Région Provence-Alpes-Côte d'Azur

27, Place Jules Guesde

13481 Marseille Cedex 20

France
Tel: +33 4 88 10 76 14

Faks: +33 4 91 57 55 05

Email: aug-med@regionpaca.fr

Web stranica: https://interreg-med.eu/  

Bosna i Hercegovina: http://www.programmemed.eu/en/information-center/national-information/bosnia-herzegovina.html#c38472