European Fund for Balkans (Evropski fond za Balkan)

Opšti ciljevi

Evropski fond za Balkan je višegodišnja zajednička inicijativa evropskih fondacija napravljena da poduzme i podrži inicijative koje ciljaju ka dovođenju zapadnog Balkana bliže Evropskoj Uniji kroz donacije i operativne programe, i kao takva fokusirana je na osobe i organizacije iz zemalja zapadnog Balkana; kako bi se ohrabrila šira i jača posvećenost evropskim integracijama zemalja i društava zapadnog Balkana; jačanje napora poduzetih od više faktora u ovom procesu, sa ciljem razvoja efikasnih politika i praksi regiona i EU; u podršci procesima zemalja članica kao što je zamišljeno od strane Međunarodne komisije za Balkan, a posebno izgradnje klijenata društava jugoistočne Evrope kojima će biti ponuđena mogućnost da iskuse i nauče više o Evropi.

Misija:
The European Fund for the Balkans za cilj ima jačanje demokratije, poticanje evropskih integracija i pozitivnu ulogu na zapadnom Balkanu u rješavanju novih evropskih izazova.

Strateški ciljevi:

  • Razvoj socijalne sposobnosti na zapadnom Balkanu usmjerene na područja demokratizacije i proces pridruživanja EU.
  • Razviti političku platformu koja će poboljšati donošenje politika uz istovremeno jačanje demokratskih institucija i civilnog društva na Zapadnom Balkanu, podržavajući integracije u EU.

Razvijati kulturu regionalne saradnje s nizom normi na društvenom nivou

Koje aktivnosti se finansiraju

Program stipendiranja vladinih službenika sa zapadnog Balkana

Program stipendiranja vladinih službenika sa zapadnog Balkana je obrazovni program za državne službenike orijentisan na praksu. Njegov je cilj dati poticaj reformama zemalja zapadnog Balkana koje su usmjerene prema integraciji u Evropsku uniju, izgradnjom ljudskog kapitala u administracijama - pojedincima koji djeluju kao agenti promjene.

Učesnici ovog programa su ambiciozni balkanski vladini službenici. Pohađaju intenzivne seminare, usvajaju praksu radeći u upravama država članica Evropske unije, uče jezik svoje zemlje i doživljavaju međunarodnu i međukulturnu razmjenu. Kroz ove aktivnosti stiču se 

nove vještine i znanja o načinu funkcioniranja europskih političkih i društvenih sistema, istovremeno se umrežavajući sa kolegama iz regije i EU-a. U ovom procesu, državni službenici nadograđuju svoje kapacitete i vještine rukovođenja i donose poznavanje evropskih principa administracije, doprinoseći tako ubrzanju europske integracije regije i njezinoj značajnoj transformaciji.

Program stipendiranja vladinih službenika sa zapadnog Balkana pokrenut je 2008. Godine. Do sada je više od 200 vladinih službenika imalo koristi od ovog programa, a danas oni čine veliku regionalnu zajednicu ljudi koji rade na europeizaciji Balkana.

Think and Link program regionalne politike

Program regionalne politike razmišljanja i povezivanja podstiče inkluzivno kreiranje politike na Balkanu zasnovano na dokazima kroz podršku regionalnim istraživačkim projektima. Cilj programa je poticanje učešća građana u procesima donošenja odluka omogućavajući organizacijama civilnog društva usmjerenim na politike da formulišu i zagovaraju javne politike koje utiču na političku i društvenu transformaciju regije u procesu evropskih integracija.

Tokom dvanaestomjesečnog ciklusa, ovaj program podržava balkanske istraživačke centre, organizacije orijentirane na politiku i neovisne institute politika koje imaju za cilj razvijati svoje kapacitete u područjima analize i istraživanja javnih politika te razvoj i promociju novih prijedloga javnih politika. Kako bi organizacije postale sposobne u kreiranju i zagovaranju svojih prijedloga, program Think and Link osnažuje ih kroz finansijsku podršku, obuke, seminare i regionalno umrežavanje, te pruža pomoć organiziranjem javnih događanja kao načina uticaja na regionalnu odluku - proizvođači i ostali relevantni akteri.

Program regionalne politike Think and Link pokrenut je 2008. godine. Do sada je kroz ovaj program podržano više od 80 istraživačkih centara i organizacija civilnog društva iz Albanije, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova i Hrvatske.

Zagovaranje europeizacije i regionalne saradnje

Forum civilnog društva je platforma koja omogućava dijalog između balkanskih građana i regionalnih i evropskih donositelja odluka, u okviru takozvanog Berlinskog procesa. Njegov je cilj osigurati učešće civilnog društva u osmišljavanju i kreiranju politika prilagođenih državama regije kako bi se zemlje regije zbližile i učvrstile u Evropskoj uniji.

Kroz niz godišnjih i privremenih regionalnih sastanaka i internetskih rasprava, istraživački centri i aktivističke organizacije zemalja regije koje teže pridruživanju Evropskoj uniji okupljaju se kako bi raspravljale o pitanjima koja su pokrenuta godišnjim programima Berlinskog procesa. Na temelju svojih istraživanja i terenskog znanja, oni artikuliraju preporuke regionalnim i evropskim donosiocima odluka za široki raspon tema.

Aktivnost je pokrenuta 2015. godine putem Foruma civilnog društva na samitu o zapadnom Balkanu, Beč 2015. Zajednička je inicijativa ERSTE fondacije, Friedrich-Ebert-Stiftung i Instituta Karl Renner, u uskoj saradnji sa austrijskim Federalnim ministarstvom za Evropu, Integracije i vanjske poslove. Od 2017. Evropski fond za Balkan odgovoran je za oblikovanje formata i koordinaciju godišnjih i privremenih regionalnih sastanaka Foruma civilnog društva.

Veličina donacije

Grantovi su obično do 25.000 eura

Kriterij podobnosti

Samo registrirani samo think tanks, organizacija civilnog društva orijentirane ka politikama kao i nezavisnih politički instituti registrirani u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji, imaju pravo aplicirati na ovaj program. Aplikanti moraju djelovati s partnerskim organizacijama iz istih zemalja, koje također trebaju biti registrirane.

Aplikanti trebaju imati najmanje dvije partnerske organizacije. Partneri Aplikanta učestvuju u izradi i implementaciji projekta, a troškovi su prihvatljivi na isti način kao i oni nastali od strane korisnika grant sredstava.

Kako aplicirati

Molimo vas da pogledate www.balkanfund.org za više informacija.

Kontakt

Resavska 35

11.000 Beograd

Srbija

Tel: +381 11 30 33 662

Faks: +381 11 30 33 662

Web stranica: http://balkanfund.org/